Tavares-jelentés: visszavágó a magyar parlamentben

Orbán napirend előtt megismételte: a Strasbourgban elfogadott jelentés súlyosan sérti Magyarországot és a magyar embereket. A Párbeszéd Magyarországért a miniszterelnök felszólalásának kezdetén egy molinóval tiltakozott az Orbán-féle hatalomgyakorlás ellen. Az elnöklő Latorcai János utasítására a teremőrök gyorsan beavatkoztak és elkobozták a molinót, Latorcai pedig büntetéssel fenyegette a tiltakozó ellenzékieket.

"Nem akarunk olyan Magyarországot, ahol a nagyobb visszaél az erejével és a többség visszaél a hatalmával" - Orbán Viktor brüsszeli beszédének átiratával vágott vissza a Párbeszéd Magyarországért. Képviselőik Orbán Viktor parlamenti felszólalásának kezdetén egy molinóval tiltakoztak az Orbán-féle hatalomgyakorlás ellen a Tavares-jelentés kapcsán. Az elnöklő Latorcai János utasítására a teremőrök gyorsan beavatkoztak és elkobozták a molinót, Latorcai pedig büntetéssel fenyegette a tiltakozó ellenzékieket. 

Orbán Viktor "az Európai Parlament igazságtalan döntéséről" című napirend előtti felszólalásában megismételte, hogy Tavares-jelentés súlyosan sérti Magyarországot és a magyar embereket, igazságtalan és ellenséges, figyelmen kívül hagyja az Európai Parlament hatásköreit, a tagállamok és az Európai Unió közötti jogi egyensúlyokat, az alapító szerződésekkel szemben önkényesen állapít meg kötelezettségeket.

A jelentés ezzel a kormányfő szerint csorbítaná egy tagállam szuverenitását, ez pedig egész Európára és az Európai Unió jövőjére veszélyt jelent. A jelentés elfogadásán Orbán nem lepődött meg, de fontosnak tartotta hangsúlyozni ismét, hogy a szocialisták, liberálisok és zöldek szavaztak az EP-ben "Magyarország ellen", míg a néppártiak mellettünk voltak. Orbán megfogalmazása szerint az EU bürokratái és képviselői veszélyes útra tévedtek, és valójában külföldi nagyvállalatok érdekeit szolgálják. 

Orbán a továbbiakban "szomorú tanulságként" vonta le, hogy magyar EP-képviselők bírálni merészelték, vagy ahogy ő fogalmazott: "Magyarország ellen fordultak". Ezzel azokat erősítik, tette hozzá, akik korlátozni akarják a magyarok önállóságát és el akarják venni a pénzüket. A miniszterelnök végezetül arra hívta fel a magyar politikusokat, hogy "ne hagyják veszélybe sodorni Magyarországot".

Mesterházy: Orbán nem egyenlő a néppel

Senki sem támadta Magyarországot, különösen nem a magyar embereket: az Európai Parlamentben elhangzott kritikák Mesterházy Attila (MSZP) szerint Orbán Viktor kormányzásának szóltak; az alapjogok megsértése, a kétharmados parlamenti többséggel való visszaélés volt a kritika tárgya. "Ön nem egyenlő a magyar néppel" –üzente a miniszterelnöknek az MSZP vezetője. A rezsicsökkentést ezzel szemben meg sem említette a jelentés.

Mesterházy emlékeztette Orbánt, hogy ellenzékből még többször is Magyarország elítélésére, illetve az uniós források megvonására buzdított külföldön. Ehhez képest a szocialisták felléptek azért, hogy a Tavares-jelentésből kikerüljenek a hazánkat sújtó szankciók, mert szerintük sem szabad büntetni Magyarországot Orbán politikája miatt.

Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz folyamatosan gyarmatosításhoz hasonlítja az EU-tagságunkat, Mesterházy Attila azzal vágott vissza: "akkor nincs gyarmat, amikor az EU-s fejlesztési forrásokat költjük?" Arra reagálva, hogy üzleti érdekek húzódnának meg a Tavares-jelentés mögött, a szocialista frakcióvezető azt mondta, valóban vannak üzleti érdekek a politikai döntések mögött, "az önök oligarcháinak üzleti érdeke, Simicska Lajos üzleti érdeke áll amögött, ahogy döntenek". Végül feltette a kérdést, hogy Orbán beszéde vajon az EU-ból való kilépés forgatókönyve-e.

Vona: Kutyakomédia

Mindenki eljátszotta a szerepét a kutyakomédiában: a baloldal a demokráciát védte, a jobboldal pedig szabadságharcolt – így értelmezte a Tavares-jelentés körüli brüsszeli vitát Vona Gábor (Jobbik). Szerinte szimpla hatalmi harc zalik a balliberálisok és a jobbliberálisok között, amit nemzetközi kapcsolataik felhasználásával vívnak. Majd következett a Vonától megszokott euroszkeptikus szöveg: minket lábtörlőnek használnak Brüsszelben, a fejünk felett döntenek, csak a piacunk, az olcsó munkaerőnk kell nekik, "nettó ráfizetői" vagyunk az uniónak, úgyhogy felül kell vizsgálni a csatlakozási szerződést. 

Adták a lovat

A kormányoldalról felszólalók Orbán Viktor frázisait ismételgették. Harrach Péter (KDNP) emellett a baloldal dekadenciájáról elmélkedett, meg az EU-tagállamok szuverenitásáról – bár a lisszaboni szerződés helyett véletlenül libanonit mondott. Rogán Antal (Fidesz) pedig a "nem demokráciaeljárás, hanem rezsieljárás" című szólamot fújta, a magyar baloldal "rávette" az EP többségét Magyarország gyámság alá helyezésére; és persze emögött üzleti érdekek húzódnak.

Elprédálták

A frakció-reakciókra adott viszontválaszában Orbán Viktor valamennyi ellenzéki hozzászólót kiosztotta. Mesterházynak azt vetette oda például, hogy az EU mindhárom fontos intézményében rendszeresen támadják Magyarországot a rezsicsökkentés miatt, Vonának pedig azt, hogy az EU gyengülése nem jó hír, az EU széthullása kataklizma lenne, amit el kell kerülni. Majd azt bizonygatta, mi mindent tettek hazánk védelmében: a franciáktól visszavettük a vízmüveket, a németektől a gáztározóinkat, az oroszoktol a Molt, az angoloktól a Fradit – mindezt azért hozta fel, hogy szembeállítsa a baloldal népnyúzásával: "önök legyengítették, kifosztották Magyarországot, elprédálták a közvagyont, mi pedig megújítottuk, fölerősítettük Magyarországot, megvédtük és gyarapítottuk a közvagyont".

Még átrajzolhatják a választókerületeket

Két héttel július közepéig – meghosszabbították az egyéni választókerületi beosztások módosításának határidejét. Vas Imre (Fidesz) eredetileg hét országgyűlési választókerület határának megváltoztatását javasolta technikai okokra hivatkozva, de ezt nem tudták június végéig megszavazni. Márpedig a 2014-es választások szabályait június 30. után már nem szabadna átírni – ezt a dátumot tolták ki július 15-ére.

Parlament, Orbán Viktor
Parlament, Orbán Viktor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.