Orbán: ha az IMF pénzt akar adni, nem fogunk félreugrani
"Ezt a szakmát nem lehet doktríner módon űzni... Ez művészet. Túl vagyok már a Nagy indiánkönyvön és a Tenkes kapitányán is, nekem nem okoz problémát, ha egy-egy kérdésben engedni kell az EU-nak, ha Magyarország nemzeti érdeke éppen azt követeli meg" – Orbán Viktor válaszolt így a Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter-alkancellárral közösen tartott sajtótájékoztatón egy külföldi újságíró azon kérdésére: ha az Európai Bizottság által indított kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatosan meg van győződve a saját igazáról, miért nem viszi végig, "miért nem hagyja leesni, és puffanni" ezeket az ügyeket.
"Nem az érvek súlyát vesszük figyelembe"
A kérdés azért is hangzott el, mert a magyar miniszterelnök előtte arról beszélt az Országház Gobelin-termében az EU által indított kötelezettségszegési eljárás, illetve a Bizottság által kért magyar jegybanktörvény módosítása kapcsán: senki sem gondolhatja magáról, hogy neki mindig igaza van. "Viták mindig vannak". – Nem látok semmi rendkívülit abban, hogy három eljárást indítottak Magyarországgal szemben. Felfokozott hangulatban vagyunk, ezért olyan pontokon is hajlandóak vagyunk korrigálni a szabályozást, melyet az európai jog nem követel ki, és amelyet, ha végigvinnénk, nem maradnánk alul.
De a konfliktusokat nem akarjuk növelni – hangoztatta. Orbán példának azt hozta fel, hogy az elmúlt húsz év alatt soha senki nem kifogásolta, hogy a magyar Pénzügyminisztérium képviselője tanácskozási joggal részt vesz az MNB monetáris tanácsának az ülésén.
Ez húsz év gyakorlat, de hajlandóak vagyunk megváltoztatni. Az EB olyan szakaszokat is kifogásol, amelyeket korábban nem. Miután nekünk ezek a törvényi szakaszok nem különösebben fontosak, változtatunk. Például az MNB és a PSZÁF összevonását progresszívnak tartom, de azt mondjuk, ha az Európai Bizottságnak ez fontos, maradjon úgy, ahogy korábban.
Ezek nem azok a pillanatok, amikor az érvek súlyát vesszük figyelembe – közölte a miniszterelnök (aki a héten a Bildnek azt nyilatkozta, hogy az erő előtt hajol meg).
A 16 százalékos adóról semmit!
"Az IMF-fel folytatott tárgyalások témájáról semmiféle találgatásba nem bocsátkozom, nem mondok semmit, nem kommentálok semmit, amíg a másik fél hivatalos álláspontot nem mond. Nem fogadom el, hogy taktikai fogásként befolyásolják a tárgyalásokat kiszivárogtatással" – ezért a sajtótájékoztatón Orbán Viktor semmilyen érdemi választ nem adott az arra vonatkozó újságírói kérdésre, hogy ha az IMF-tárgyalások előfeltétele a 16 százalékos egykulcsos adó feladása, a kormány kész-e e ponton is korrigálni. (Varga Mihály a köztévének ma reggel azt mondta, készek tárgyalni erről is az Unióval.)
Megerősítette: "nem akarunk senki másnak a pénzén élni. Nem kérünk kölcsönt egyetlen európai országtól sem. Elővigyázatossági hitelkeret-megállapodást kérünk, azt akkor használnánk fel, ha zavarok keletkeznek az uniós vagy magyar kötvénypiacon". Szerinte a sors fintora, hogy "az IMF pénzt akar adni, ez elől nem fogunk félreugrani" – fogalmazott.
A miniszterelnök azt is határozottan állította: a kormány álláspontja szerint mindenképpen "a piacon akarunk maradni. Ezt nem csak nemzeti büszkeségből mondom, Magyarország a legenyhébb elővigyázatossági megállapodást szeretne. Fizessünk több kamatot, de maradjunk a pénzpiacon. Mert nagy ára van hosszú távon az IMF-hitelnek. Egészen másképp viszonyulnak az olyan országokhoz, amelyik a saját lábán áll. Ez olyan, mint az egyszeregy" – tette hozzá.
A válságadókat tényleg kivezetik 2013 januárjától
A Michael Spindeleggerrel való tárgyalásról Orbán Viktor a sajtótájékoztatón azt mondta: ismertette az osztrák külügyminiszter-alkancellárral a magyar gazdasági helyzetet. Beszámolt arról, hogy 2010-ben a magyar gazdaság szinte reménytelen helyzetben volt, ezért a szokásos eszközök mellett "innovatív" eszközöket is használtak, így stabil lett a költségvetés, és csökken az államadósság – állította. Ezért volt szükség válságadókra, különadókra, s ezek érdekeket is sértettek – ismerte el.
De a válságadókat 2013 január elsején kivezetik – erősítette meg a találkozót követő sajtótájékoztatón Orbán, aki megjegyezte azt is: az osztrák bankoknak komoly nehézségeket okozott a végtörlesztéssel kapcsolatos magyar szabályozás, de ez nemzeti hovatartozás nélkül volt érvényes a pénzintézetekre. A felelőtlen és rossz hitelkonstrukció mérgezte a magyar pénzügyi rendszert, ezt 2012 előtt ki kellett iktatni – mondta magyarázatul.