Német kormányfője lehet Romániának
Ha Mircea Geoana szociáldemokrata jelölt győz a romániai elnökválasztás második, december 6-i fordulójában, a Szociáldemokrata Párt (SZDP), a Nemzeti Liberális Párt (NLP) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Johannis vezetésével alakíthat majd kormányt. A várományos közölte: a minisztereket az egyes pártok adják majd, de a tárcák elosztásában majd neki is lesz szava. A részletek megbeszélése azonban még hátra van. Az első egyeztetésre még hétfőn sor kerülhet, hiszen Johannis Bukarestbe utazott, hogy Geoanával és Crin Antonescu NLP-elnökkel tárgyaljon.
Geoana tábora izmosodni látszik az utolsó napokban, a csata azonban még távolról sem dőlt el. A hét végén George (Gigi) Becali üzletember és populista EP-képviselő, aki az első fordulóban csaknem kétszázaléknyi szavazatot kapott, bejelentette, hogy híveivel együtt Geoana oldalára áll. Szintén az SZDP-jelöltet támogatja a képviselőházi nemzeti kisebbségi frakció tagsága.
A másik jelölt, Traian Basescu hivatalban levő államfő azonban nem hagyja magát. Hétfőn már fennhangon állította, hogy a múlt héten több hírportálon és kereskedelmi televízióban is bemutatott képsor - amelyen az látszott, hogy Basescu öklével megütött egy gyereket - hamisított. Az elnök kijelentette: pert indít Dinu Patriciu olajmágnás ellen, aki szerinte a felvétel-hamisítás mögött áll, és a bíróságon bizonyítja majd be az igazát.
A román választók nemigen tudják, kinek higgyenek, a tömegekben nagy a bizonytalanság, amelyet az ádáz kampánytámadások még jobban mélyítenek.
Bizonytalanság tekintetében az erdélyi magyarok sincsenek jobb helyzetben. Az RMDSZ egyelőre csak közvetett módon bíztatta támogatóit arra, hogy a második fordulóban Geoanára voksoljanak. Eközben azonban a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Párt (MPP) nyíltan arra buzdítja híveit, hogy Traian Basescura szavazzanak. Csak a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) adta ki azt utasítást, hogy a magyarság a szavazócédulára rajzoljon egy harmadik kockát, abba írja bele az „autonómia" szót, és arra üsse a pecsétet, mert ez esetben valóságos népszavazást lehetne rendezni Romániában az autonómia ügyében. Ezt a magatartást az RMDSZ elítélte, a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) viszont helyesli.
Szombati sajtóértekezletén az RMDSZ elnöke kifejtette: azt az államfőjelöltet támogatják, „aki kiáll a mi elképzelésünk mellett, és ez a Szociáldemokrata Párt jelöltje, Mircea Geoana”. Markó szerint a második forduló nem két személyről szól, hanem arról, hogy kinek milyen víziója van Románia jövőjéről, de arról is, hogy Klaus Werner Johannis személyében lehet-e kisebbségi politikus Románia miniszterelnöke. Markó szerint az a tény, hogy a romániai parlamenti pártok többsége német nemzetiségű, kiválóan felkészült politikust támogat a kormányfői tisztség elnyerésére, azt bizonyítja, hogy éppen a jelen időszakban van esély a román politika szemléletváltására. A szövetség elnöke hangsúlyozta: most van esély olyan jövő felépítésére, amelyben az állampolgárok közti egyenlőség megvalósulhat, és ez a magyarság számára is rendkívül fontos. Ezért nem tud az RMDSZ olyan jelölt mellé állni, aki ezt a jövőképet nem támogatta – mutatott rá Markó, Traian Basescu hivatalban lévő államfőre utalva.
Az RMDSZ-elnök ezzel egyben Tőkés László EP-képviselőnek, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökének is választolt, aki úgy vélekedett, hogy az NLP-vel kötött megállapodással az RMDSZ feladta az erdélyi magyar összefogást. Markó leszögezte, a szövetség döntése valójában a szemléletváltás szükségességéről szól, és Tőkés vádjait cáfolva rámutatott: a magyar összefogás működik, az Erdélyi magyar Egyeztető Fórumot (EMEF) december 6. után összehívják, a jelenlegi helyzetben azonban a második fordulóról az RMDSZ-nek egyedül kellett döntenie, mert a szövetségnek kell majd a parlamentben a kialakult többséget támogatni.
Tőkés szerint egyik államfőjelöltnek sincs értékelhető politikai ajánlata a nemzetiségi közösségek létkérdéseinek rendezésére, így az erdélyi magyar közösségi autonómiákra sem. A volt püspök kifogásolta, hogy ezzel szemben – nem az erdélyi magyar érdeket szem előtt tartva, hanem hatalmi szempontoknak engedve – az RMDSZ Geoana, az erdélyi Magyar polgári Párt (MPP) pedig Basescu támogatása mellett kötelezte el magát.