Nagy-Britannia a háborús bűnösök Mekkája
Nagy-Britanniában élvezhet büntetlenséget többek között Szaddám Huszein egykori kormányának több tagja, Robert Mugabe zimbabwei diktátor belbiztonsági minisztériumának egyik hivatalnoka és egy kongói rendőr, aki ráadásul egy televíziós interjúban nyíltan beismerte, hogy háborús bűnöket követett el.
A brit belügyminisztérium ugyan átadta a rendőrségnek az 51 háborús bűnökkel elkövetett külföldi listáját, a hatóságok egyetlen személyt sem állítottak bíróság elé. Pedig a kormány kilenc éve elfogadta a törvényt, amely lehetővé tenné azok perbe fogását is, akik külföldön követtek el emberiség elleni bűnöket.
A The Independent felidézi négy népirtással vádolt ruandai férfi esetét, akiket a belügyminisztérium ki akart toloncolni az országból, ám a bíróság nem hagyta jóvá a javaslatot, mondván, hazájukban nem számíthatnak méltányos bírósági eljárásra. Az eset után módosították a brit törvényeket annak érdekében, hogy a háborús bűnök elkövetői Nagy-Britanniában is felelősségre vonhatók legyenek. A törvényt azonban nem alkalmazzák, így a szigetország a háborús bűnösök Mekkájává válhat - figyelmeztetnek a jogvédők mellett konzervatív politikusok is.
Az egyedüli viszonylagos siker, amivel London e téren büszkélkedhet, az Ejup Ganic volt bosznia-hercegovinai alelnök letartóztatása volt a Heathrow repülőtéren múlt hónapban – igaz, ehhez kellett egy Szerbiából érkező kiadatási kérelem is. Ganicot Belgrád 40 szerb katona 1992 májusában elkövetett lemészárlásával vádolja. Alig több mint tíz napnyi őrizet után azonban egy brit bíró óvadék ellenében szabadlábra helyezte a 64 éves férfit, mert „politikailag motivációt” talált a szerb gyanúsításban.
Ékesszóló példa egyébként a háborús bűnösök szabad mozgási lehetőségeire, hogy a mérnöki végzettségét az Egyesült Államokban szerző Ganic akkor már napok óta utazgatott Nagy-Britanniában a Buckingham Egyetem vendégeként. Tagadja az ellene felhozott vádakat.