Megjelent a vagyonadó kalkulátor

Megjelent az APEH honlapján a vagyonadó kalkulátor, amit már november óta ígérnek, de eddig technikai okokból nem tudták elérhetővé tenni. A Fidesz szerint nem érdemes ezzel vesződni, mert úgyis megszüntetik az adót, a befizetett összegre pedig kamatot fizetnek. Megnéztük, érdemes-e vagyonadóba "lekötni" a szabad pénzünket, fial-e annyit, mint más befektetési termék.

Pár minutummal ezelőtt megjelent az APEH honlapján a vagyonadó kalkulátor, amely segítséget nyújt az idén bevezetett adó kiszámításához. A törvény két melléklete ugyan ad támpontokat - az elsőben kerületenként, illetve megyénként adják meg az egy négyzetméterre eső átlagértékeket, míg a második korrekciós tényezőket tartalmaz, melyek az ingatlan állapota és más ismérvek alapján adják ki az adóalapot - de az adózóknak nem feltétlenül elegendő ez az információ a valós összeg pontos megállapításához. Az APEH viszont rendelkezik az ingatlan nyilvántartásokkal (évek óta hozzá tartoznak az illetékügyek), így a kalkulátorral tovább lehet pontosítani a fizetendő összeget.

Sokadik kísérletre tette most közzé az adóhatóság a kalkulátort. Eredetileg novemberre ígérték, ám - többszöri halasztás után - csak január első teljes munkahetének végén került publikálható állapotba a számláló. Kérdés, egyáltalán megérte-e a beleölt munka. Az Alkotmánybíróság február táján tárgyalja a vagyonadóról szóló törvény ellen benyújtott indítványokat, de ha veszi is ezt az akadályt a jogszabály, a tavaszi választást követő kormányzásra legesélyesebb Fidesz az első döntései között tervezi megszűntetni a vagyonadózást.

Szakértők szerint azonban nem szabad szem elől téveszteni a jogszabályba foglalt határidőket, ha csak az új kormányon múlik a jogszabály sorsa. A kormányalakítás ugyanis valószínűleg elhúzódik május végéig, márpedig az első részletet az szja-bevallással egy időben, legkésőbb május 20-ig be kell fizetni. Az evásoknak, egyéni vállalkozóknak ennél is korábban, február 25-ig kell rendezniük a befizetést, nekik tehát csak az Alkotmánybíróság döntése jelenthet menekülést az adó alól.

A Fidesznek arra az esetre is van forgatókönyve, ha a törvényt csak az első részletek befizetése után iktatják ki. Ebben az esetben a befizetett összeget kamatostul kapják vissza az adóalanyok - ígéri a párt. Arról, hogy ez mekkora kamatot jelent, nem nyilatkoztak, de vélhetően a jegybanki alapkamattal megegyező mértéket számolnának fel. Most 6,25 százalék a kamat, ami az elemzők szerint az év végére 5,50 százalékra csökkenhet. Ám tavasz végén, kora nyáron, amikor a döntés megszülethet a visszafizetésről, ennél magasabb lesz a ráta. Valószínűleg 6,00 százalék - a választásokig belefér még 0,25 százalékpontos csökkentés, de a voksolás idején, a bizonytalan helyzet miatt, valószínűleg már kivár a jegybank a további mérsékléssel.

Ha az ügyet mihamarabb rendezni akarja a Fidesz, akkor kora ősszel visszautalja a pénzt, kamatostul. Ebben az esetben a 6,00 százalék időarányos részéhez  jutnak a befizetők: akik februárban fizettek, azok 3,25-3,5 százalék kamatra számíthatnának, akik májusban, azok 2,0-2,25 százalékra. Ezek nem kiugróan jó kamatnyereségek a piacon elérhető befektetésekhez képest (persze egy folyószámlához képest azért jók). Akinek tehát van néhány millió forint forgatható szabad tőkéje, nem érdemes vagyonadóba "lekötnie", még úgy se, hogy a határidőnél jóval hamarabb átutalja az adót az APEH-nek. Persze minden azon múlik, valójában mikortól és mekkora kamatot fizetne a Fidesz. Ha az általunk vázolt forgatókönyv valósul meg, akkor az első részletben befizetett 20-25 milliárd forint adót (az egész évre várt 50 milliárd forint nagyjából felét), valamint az erre jutó 450-500 millió forint kamatot kell majd kiutalni a költségvetésből.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.