Drogfüggővé tenni az államot

A válság nagyszerű tabudöntögető, és a szükség törvényt bont. Most éppen a marihuána legalizálásának ügye kerül új megvilágításba - például az USA-ban.

Marihuána receptre?

Egy brit alapítvány szerint engedélyezni kell, hogy az egyes országok maguk állítsák elő és árusítsák a cannabis-származékokat. A tiltás több kárt okoz, mint maga a szerfogyasztás.

Legális heroin kontra drogmentes világ

"Józan ember nem mond olyat, hogy drogmentes világ!" - vallják ezt egyre többen, annak ellenére, hogy tíz évvel ezelőtt az ENSZ közgyűlése a “Drogmentes világ – meg tudjuk csinálni” jelszó alatt olyan stratégiát fogadott el, amely szerint 2008-ra meg kellett volna szüntetni a drogok előállítását, forgalmazását és fogyasztását.

Otthoni termesztés vagy legális tudatmódosítás?

Itthon a marihuána tartása, birtoklása, adás-vétele büntetendő cselekmény. Kisebb mennyiség esetén a szerhasználónak fél év elterelés jár, nagyobb mennyiségnél viszont bíróság következik. Ezért sokan döntenek úgy, inkább termesztenek.

Orvosi célra legalizálnák a marihuánát

Az amerikai lakosság közel háromnegyede ért egyet azzal, hogy ez egyes államokban legálisan lehessen hozzá férni a marihuánához abban az esetben, ha azt az orvos írja fel – áll a Pew Research Center kutatásában.

 

Marihuána engedéllyel

A neves brit kannabisz-kutató szerint őrület, hogy bűnözők irányítják a fűpiacot. Javaslata szerint egyfajta jogosítvánnyal engedélyezni kellene a marihuána legális beszerzését.

Robert Pertwee neve ismerősen csenghet a kannabisszal kapcsolatos neurobiológiai kutatásokban járatos olvasóink számára. Az Aberdeen Egyetem professzora jelentős szerepet játszott a kannabionoidok hatásmechanizmusának feltárásában a 60-as és a 70-es években. Dr. Pertwee a birmingham-i Brit Tudományos Fesztiválon tartott beszédében felvázolta a kannabisz számára optimális szabolyozási modelljét, amely szerint minden 21 éven felüli polgár kiválthatná a kannabisz vásárlására jogosító licenszét (engedélyét), amelynek birtokában bizonyos mennyiségi korlátok között legálisan beszerezhetné a füvet - írja a Drogriporter.

A kannabisz-engedély kiállítását orvosi vizsgálathoz kötnék: a korábban mentális zavarokkal kezelt páciensek például nem kaphatnának engedélyt, a kannabisz ugyanis növelheti a pszichózis kialakulásának kockázatát az erre hajlamos személyeknél. - Van jogosítvány autóvezetéshez és a kutyatartáshoz, vajon miért ne lehetne a kannabiszhoz is - tette fel a kérdést a professzor. "Jelenleg a kannabisz a bűnözők kezében van, és én azt gondolom, ez tiszta őrület.”

A javaslattal számos neves szakember egyetért Angliában, nemrégen például Sir Ian Gilmore, a Királyi Orvosszövetség leköszönő elnöke és Nicolas Green, az Ügyvédkamara elnöke sürgette a drogfogyasztás dekriminalizációját és az alternatív szabályozási rendszerekről szóló viták megkezdését. A British Medical Journal júliusban szerkesztőjének személyes támogatásával hozott le egy cikket a drogpolitikai reform szükségességéről, ebben Steve Rolles, a Transform drogpolitikai agytröszt munkatársa nemzetközi példákra hivatkozva mutatja be a zéró-tolerancia megközelítés világméretű kudarcát. A Guardian szeptember 5. cikke a portugál dekriminalizációs példát népszerűsíti, ott ugyanis a fogyasztók büntetésének hiánya nem vezetett a drogfogyasztás növekedéséhez – sőt, éppen a drogproblémák visszaszorulásának lehettünk szemtanúi. Vannak azonban a legalizációnak makacs ellenzői is, így például Neil McKeganey, a Glasgow-i Egyetem professzora, aki minden alkalmat kihasznál arra, hogy a legalizáció ellen szólaljon fel. Szerinte Perwee javaslata csak kárt okoz, ugyanis a fő cél a kannabisz fogyasztásának visszaszorítása és nem a hozzáférhetőség kiépítése.


Cáfolják a "híres" kapudrog elméletet

A New Hampshire Egyetem kutatói 1286 floridai diákot követtek nyomon hosszú éveken keresztül annak érdekében, hogy megállapítsák: van-e összefüggés a marihuánával való tinédzserkori kísérletezés és az egyéb illegális drogok későbbi problémás használata között. A Journal of Health and Social Behavior című folyóirat szeptemberi számában publikált eredmények azt mutatták, hogy a marihuánával kísérletező tinédzserek valóban nagyobb arányban válnak később más drogok rendszeres fogyasztóivá - azonban nem a marihuána kipróbálása, hanem olyan tényezők alapján lehet következtetni a későbbi drogfüggőség kialakulására, mint például az iskolai tanulmányok félbehagyása vagy az érettségit követő munkanélküliség.

A kutatók szerint a marihuána fogyasztás kriminalizálása – amely eredetileg az ifjúság védelmére volt hivatott – paradox módon éppenhogy megágyaz a későbbi drogproblémáknak, ugyanis csökkenti a sikeres társadalmi beilleszkedés esélyét.

Coffee shop a kaliforniai Oaklandben. Florida lehet a következő állam, ahol a szövetségi tiltás ellenére zöld jelzést kap az orvosi célú fogyasztás
A person buys medical marijuana at Coffehouse Blue Sky in Oakland, California July 23, 2009. Voters in the City of Oakland recently passed Measure F, which creates a new business tax rate for medical marijuana dispensaries. Picture taken July 23, 2009. REUTERS/Robert Galbraith (UNITED STATES SOCIETY POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.