Egy szemeszter Budapesten

Egy fejlett országból az alacsony árakért és az egzotikus és távoli kultúra megismerése céljából érkeznek a cserediákok, vagy éppen azért, mert csak ide nyertek felvételt. Néhány hónap múlva viszont már elképzelhető, hogy hosszú távra itt rendezkednének be.

John Lim Chin Yuen (24 éves) szeptember elején ösztöndíjas diákként érkezett a Singapore Management Universityről a Budapesti Corvinus Egyetemre. Csak egy szemesztert hallgat a közgázon, amit több tucat lehetőség közül jelölt meg első helyen két évfolyamtársával egyetemben. Ez nyomban felveti a kérdést, hogy mit vártak és mit kaptak az itt eltöltött időtől. - Csak a magam nevében beszélhetek, de a régióról és az országról nem sokat tudtam. Két nyomós oka volt annak, hogy Kelet-Európát választottam - mondja. - Egyrészt szerettem volna egy markánsan eltérő kultúrát megismerni, másrészt hiába él nálunk arányosan a legtöbb dollármilliomos, a diák Szingapúrban is csak diák. Olcsó helyet kerestem.

Ez végül csak részben sikerült. - Az étkezés nagyon drága Budapesten. A boltokban sem tudok olyan olcsón vásárolni, mint otthon, az éttermek és az étkezdék árai pedig megleptek. Otthon gazdagon meg tudok ebédelni 600 forintból bármelyik önkiszolgálóban. Ennyiért a Nyugatinál csak egy kebabot kapok üdítő nélkül. Az alkohol ára viszont fele-harmada a szingapúrinak - örvendezik.

A lakhatási lehetőségekkel nagyon elégedett. 250 eurót fizet egy két hálószobás, Blaha Lujza téri lakás egyik szobájáért, rezsivel és internetkapcsolattal, ami korrekt ügynöki jutalékkal számolva nem is túl drága.

- A lányok szépek, az éjszaka pörög, a város gyönyörű, és óriási lehetőségeket rejt minden tekintetben. A tömegközlekedés pedig gyors és kényelmes a furcsa jegyrendszer ellenére - foglalja össze pozitív benyomásait, hozzátéve, hogy az utcák koszosabbak a kelleténél, és a graffitiket sem érti a szép, régi házakon.

Fájó pont számára, hogy az egyetemen kívül szinte egyáltalán nem tud kommunikálni az egyébként nagyon barátságos magyarokkal, így a kultúrát és az embereket sem tudja olyan mélyen megismerni, amennyire vágyott rá. Senki sem beszél eléggé jól angolul.

A tanárok idegennyelvtudása is tökéletlen. Emiatt sokkal kevésbé tudják bevonni a diákokat az órai munkába, hiányzik az interaktivitás, és így az átadott ismeretek sem állnak össze kerek egésszé. - Ráadásul - mondja - elavult előadásokból és elévült tankönyvekből oktatnak, pedig az egyetemnek szerintem az egyik legfontosabb feladata éppen az volna, hogy átadja a tudomány legfrissebb eredményeit és a leghaladóbb gondolatokat.

Ahogy mondja, van különbség a szingapúri és a magyar tárgyfelvételi és vizsgajelentkezési rendszer között. Itt a leggyorsabban jelentkezők járhatnak a következő szemeszterben az adott órára, és sokszor a kevés meghirdetett hely a jelentkezés lehetőségének megnyitása után öt perccel betelik. - Vagyis nem azok fogják hallgatni a tárgyat, akik a legjobban szeretnék, hanem akik a legszerencsésebbek és a legszemfülesebbek - mondja, azután váratlanul elragadtatva kezd mesélni két itteni tantárgyáról és a tanárokról.

Az egyik professzor fél óra alatt elmagyarázta a pénzügyi válság hátterét, egy marketinges órán pedig különféle nemzetközi cégeket járnak végig, még az is lehet, hogy ez a végén álláslehetőséget hoz neki. - Ha megfizetnek, szívesen maradnék dolgozni Magyarországon egy multinál - jelenti ki. - Tetszik az itteni életfelfogás, és leginkább az, hogy az emberek milyen nagyra értékelik a szabadidejüket.

Azt mondja, Szingapúrban senki sem hatódik meg, hogy Magyarországon járt, viszont egy itteni multinacionális vállalat esetében a Szingapúrban folytatott tanulmányok és a tökéletes angolnyelv-tudás nagy előnyt jelenthetnek. - A Budapestre nagy számban kihelyezett shared service központokba az anyavállalat által meghatározott arányban kell magasan kvalifikált, külföldi munkavállalókkal feltölteni a pozíciókat - mondta a szingapúri fiatal magyarországi elhelyezkedési esélyeiről egy honi HR-tanácsadó. John Lim Chin Yuen ezért is bizakodik abban, hogy egy nagy amerikai székhelyű vállalat budapesti szolgáltató központjának 2009-ben lezáruló bővítésekor el tud helyezkedni. - Ez szép nyitánya lehetne a karrieremnek - mondja -, ami után, azt hiszem, a világon bármerre továbbmehetnék. Ez a középtávú célom: bejárni munkámmal a világot.

A szingapúri John Lim Chin Yuen (a jobb szélen) magyar évfolyamtársaival
A szingapúri John Lim Chin Yuen (a jobb szélen) magyar évfolyamtársaival
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.