Kiegyezett a kormány az E.ON-nal

A kormány megállapodott az E.ON hazai gáznagykereskedőjével. Bár a hatóság júliustól beépíti a gázárba a cég által követelt összeget, a nettó tarifa nem nő. Emellett az állami Magyar Villamos Művek több egyéb ügyben tárgyalásokat kezd az E.ON-nal. Az állam elővásárlási jogot kap a gáznagykereskedő cégre.

A kormány megállapodott az E.ON Földgázzal - tette közzé a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) tegnap késő délután az MTI-n keresztül.

A lapunknak megerősített hírek szerint tegnap Budapesten Bajnai Gordon miniszterelnök jelenlétében Johannes Teyssen, a német E.ON AG alelnöke Hónig Péter energiaügyi miniszterrel megállapodást, Mártha Imrével, az állami Magyar Villamos Művek (MVM) vezérigazgatójával pedig szándéknyilatkozatokat írt alá.

Hónig Péterrel a gázár vitatott kérdéseiben egyeztek meg. E szerint mostantól a kormány beépíti a gázárba azt a tartozást, ami a gáznagykereskedelmet végző E.ON Földgáz Trade költségeit nem fedező korábbi gázáremelések miatt tartozásként halmozódott a társasággal szemben. Ennek mértéke 60 milliárd forint. (A kormány alighanem spórolt több tízmilliárd forintot, mivel korábban ezt a tételt 100 milliárd forint felettinek mondták.) Az elismert tartozás törlesztése július 1-jével indul, és 2010 végéig tart. Információnk szerint a mostani megállapodás ellenére július 1-jétől nem fognak új gázárat hirdetni. Vagyis a két héttel ezelőtti kormánydöntésben, miszerint júliustól nem változtatnak a gáz nettó árán - az az áfaemelkedés miatt amúgy is emelkedik 5 százalékkal -, már érvényesülhetett a mostani megállapodás hatása. A tartozás külön tarifaelemként jelenik majd meg a gázszámlában, igaz, a számlázási rendszerek átállítása elhúzódhat. Úgy tudjuk, az E.ON ezenkívül olyan biztosítékokat is kapott, hogy még egyszer ilyen módon ne halmozódhasson fel adósság. (Az E.ON-cég elődjével még 2004-ben kötött, eredetileg titkos megállapodást a kormány tavaly év végén semmisnek nyilvánította.) A megállapodás a jelek szerint nem érinti, hogy az E.ON mostantól eleve szabadabban határozhatja meg eladási tarifáit.

A kormány azt is támogatja, hogy az oroszországi gázszállításokat végző Gazprom a 2015-ben lejáró, központi magyar gázszállítási szerződést az E.ON Földgáz Trade-del hosszabbítsa meg. "Cserébe" az E.ON elővásárlási jogot biztosít a magyar kormány számára az E.ON Földgáz Trade-ben. Ugyanakkor az E.ON-nál értesülésünk szerint "nincs napirenden" a cég eladása. Mindazonáltal sokan úgy tartják: ha az E.ON végül eladásra hirdetné a kormány napi érdekeitől erősen függő eredményességű gázkereskedőt, a legjobb árat épp a Gazprom adhatná érte. A kormány alighanem egy ilyen esetre kér magának elővásárlási jogot. Már az Orbán-kormány is megpróbálta megvenni az akkor Mol-tulajdonú gáznagykereskedőt, sikertelenül, de a Mol szintén a kormánydöntések miatti kiszámíthatatlan eredményesség miatt adta el azt az E.ON-nak.

A kormány jótékony bátorítása mellett az állami MVM és az E.ON számos magyarországi érdekeltségük kisebbségi csomagjának cseréjéről kezd kétoldalú tárgyalásokat. Az MVM szeretne részt szerezni az E.ON által épített gönyűi gázerőműből, illetve az E.ON Hungária alá tartozó három áramszállító cégből (Ezek az E.ON Dél-dunántúli, Észak-dunántúli illetve Tiszántúli Áramhálózati Zrt.) Ez azt jelenti, hogy az MVM a szintén német, E.ON-konkurens RWE hazai áramszolgáltatói után az E.ON-osokban is kisebbségi részhez kíván jutni. (Tehát nem E.ON Hungária-részvényeket venne, ami alá áramkereskedők, gáztársaságok és egyéb cégek is tartoznak.) Cserébe az MVM értékesítene a francia GDF Suez irányította Dunamenti Erőműben lévő negyedrésznyi részesedéséből, de akár pénzt is fizetne. Ezek szándéknyilatkozatok, amelyek nem jelentenek azonnali megállapodást. Leszögezték, hogy a szándéknyilatkozatok nem terjednek ki sem az MVM tulajdonában lévő áramhálózatra (a Mavirra), sem a paksi atomerőműre.

E.ON-tároló Zsanán
E.ON-tároló Zsanán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.