Egyre több kormány kíváncsi a Twitter-felhasználók adataira

Az Egyesült Államok kéri ki a legtöbb információt a Twitter-felhasználókról, áll a mikroblog jelentésében.

A Twitternek ez az első jelentése, amelyben a cég azt összegzi, mely kormányok kérték ki a legtöbb információt felhasználóikról. Az élen az Egyesült Államok áll, idén az amerikai kormány adta be a kérések nyolcvan százalékát, 849-ből 679-et. Ehhez képest a japán kormány 98-szor, a kanadai és a brit vezetés pedig egyaránt 11-szer fordult a Twitterhez.

Az USA nemcsak a legtöbb kérést nyújtotta be, de az amerikaiak voltak azok, akiknek a legtöbbször sikerült is információt szerezniük a mikroblogról, kéréseik 75 százalékát ugyanis teljesítették. A cég amúgy hangsúlyozta, csak akkor adtak át adatokat a felhasználóikról, ha a kérésnek nem volt jogi akadálya. A jelentésből az is kiderül, hogy 2012 első felében sokkal több kérés érkezett a kormányoktól, mint egész évben 2011-ben.

A Twitter számára akkor kezdett el egyre fontosabbá válni az átláthatóság, miután egy manhattani bíró arra szólította fel őket, hogy adják át nekik egy Occupy Wall Street-tüntető három hónapnyi tweetjeit.

A Twitter akcióját egyébként a Google inspirálta. A cég nemrég ugyanis nyilvánosságra hozta, hogy mely államok kérték bizonyos tartalmak – például videók és linkek – eltávolítását a YouTube-ról és keresőjükből. A cég be is jelentette, a Google mintájára félévenként kiad majd egy átláthatósági jelentést.

A Twitter és a Google jelentése ugyanazt a tendenciát mutatja: egyre több kormány fordul a nagy internetes szolgáltatókhoz. Azonban míg a Google esetében inkább cenzúrára szólítanak fel, addig a Twitterhez még mindig nagyon kevés olyan kérés érkezik a kormányoktól, hogy töröljenek tweeteket. Viszont szerzői jogi aggályok miatt több ezer ilyen kérés érkezik.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.