A homoszexualitás még mindig tabu Kínában

Először rendeztek volna melegszépségversenyt Pekingben, ám a hatóságok egy hiányzó engedélyre hivatkozva a helyszínen leállították azt. Kínai melegjogi szervezetek szerint a homoszexualitás még mindig tabunak számít az országban.

A Gayographic kínai szervezet szerint a hatóságok egy hiányzó engedélyre hivatkozva fújták le a szépségversenyt, mindössze egy órával a kezdés előtt. A CNN riportja szerint a LAN nevű népszerű pekingi melegbárban már állt a színpad, a versenyzők pedig csak arra vártak, hogy a kifutóra lépjenek, amikor megérkezett a rendőrség és hirtelen leállította a rendezvényt. A Mr. Gay versenyen nyolc férfi mérte volna össze szépségét és tehetségét, néhányuknak ez az esemény jelentette volna a coming outot. A versenyzők csalódottan fogadták a hírt, a főszervező, Ben Zhang pedig heves vitába keveredett a rendőrséggel, majd elhagyta a helyszínt.

"Kicsit szomorú vagyok. Nehezen vettem rá magam, hogy jelentkezzek, és most elmarad a verseny" - mondta a 29 éves Jay, aki a szépségversenyen vállalta volna fel először a nyilvánosság előtt homoszexualitását.

"A hatóságok szerint nem volt engedélyünk az eseményen élő fellépés megtartására" - mondta Ryan Dutcher, a szervező Gayographic szervezet egyik alapítója, aki szerint a transzvesztita show-hoz szükséges papírokat már jóval a rendezvény előtt beszerezték. "Nem nevezném vissazlépésnek, hogy nem rendeztük meg a versenyt, de azért ez nem is előrelépés a melegek számára" - tette hozzá.

A hivatalos állami adatok szerint Kínában mintegy 30 millió homoszexuális élhet, ám többségük nem vállalja fel másságát. "Az apám nem hisz a homoszexualitásban. Azt hiszi, ilyesmi nem létezik" - mondta az egyik versenyző a CNN-nek.

Dennis Sebastian, a Mr. Gay versenyek egyik képviselője is részt vett a pekingi eseményen, írja a China Daily. Ő korábban is aggodalmát fejezte ki a kínai versennyel kapcsolatban, éppen ezért a szépségverseny megrendezése helyett azt javasolta, a kínai szervezet inkább saját maga válassza ki azt a kínai férfit, aki a norvégiai világversenyen képviseli az országot.

A történtek ellenére Kínában az utóbbi 15 évben számos előrelépés történt a melegjogok terén. Egészen 1997-ig az azonos neműek közötti szexuális kapcsolat bűncselekménynek számított, és a homoszexualitás csak 2001-ben került le a mentális betegségek listájáról. Az első nagyszabású melegbár 2005-ben nyílt meg Pekingben, az első kínai Gay Pride melegfelvonulást pedig tavaly rendezték meg Sanghajban.

„Ez a kínai valóság: még mindig nehéz melegnek lenni. Nehéz felvállalni a másságodat a barátaid vagy a kollégáid előtt. Kínában még mindig tabunak számít a homoszexualitás" - mondta Ray Ally, a Landor Associates nevű pekingi melegszervezet szóvivője. A városokban az intoleráns hozzáállást már kezdi felváltani a közömbös hozzáállás: a melegek számára a legnagyobb kihívást az jelenti, hogyan fogadtassák el magukat a családdal egy olyan kultúrájú országban, ahol a szülőknek nincs más vágyuk, mint hogy gyermekük utóddal, lehetőleg fiúutóddal ajándékozza meg őket, írja a Háttér Társaság a Melegekért honlapja.

Nem sokkal azután, hogy a szépségversenyt lefújták, egy AIDS-betegekkel foglalkozó szervezet konferenciája sem kapta meg a hivatalos engedélyt és egy ENSZ által támogatott rádióadást is töröltek. A Háttér szerint ugyanakkor egy vidéki városban, Csengtuban nemrég maguk a hatóságok nyitottak szórakozóhelyet a melegeknek, hogy kulturált körülmények között szórakozhassanak és megkaphassák az AIDS-szel kapcsolatos felvilágosító anyagokat - ami arra utal, hogy Kínában már nem érvényesül egyetlen központi akarat a homoszexuálisokkal kapcsolatban sem.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.