Az egykulcsos adót fúrja a bizottság is

Kemény kritikát fogalmazott meg az egykulcsos adózással szemben az Európai Bizottság: a bonyolult rendszer hátrányosan érinti az alacsony jövedelműeket, ráadásul nem segíti a gazdasági növekedést sem. Ez intő jel lehet a magyar kormány számára a hiteltárgyalások előtt.

Nem kíméli az egykulcsos jövedelemadó-rendszert a szerdán kiadott jelentésében az Európai Bizottság. A magyar kormány adópolitikáját értékelő részben az egykulcsos adóról azt állapítják meg, hogy hozzájárult az alacsony keresetűek adóterhelésének növekedéséhez.

Ezt növekedési és költségvetési oldalról is problémásnak látja a bizottság. Az alacsony keresetűek ugyanis jövedelmük nagyobb hányadát költik fogyasztásra, s táboruk is népesebb, mint a tehetősebbeké, ezért értelemszerű, hogy az adóterhelés emelkedése esetén kevesebbet költenek, ami kevesebb adóbevételt jelent a büdzsének és kevesebb bevételt a gazdaságnak.

A bizottság megállapítása szerint a munkaerő-piaci hatás is kedvezőtlen, mert az adóterhelés csökkenti a munkaerőpiacra való belépés vonzerejét az alacsony iskolázottságúak körében. Akik viszont jól jártak a változásokkal, már eleve kint vannak a munkaerőpiacon, s pusztán az adóterhelés csökkenése miatt nem lesznek ott aktívabbak.

A jelentésben az is szerepel, hogy az egykulcsos adórendszer bonyolult lett (figyelembe véve a különböző kompenzációkat, szuperbruttósításokat), ami épp ellentétes az egykulcsos adórendszerek eredeti céljaival.

Összegző megállapításuk szerint kerülni kell a további adóemeléseket, és inkább az eddigi adóintézkedések növekedést gátló, befektetési klímát gyengítő hatásaival kellene foglalkozni. Végül az adópolitika előtt álló kihívások taglalása során felhívják a figyelmet arra, hogy Magyarországon jelentős a feketegazdaság súlya (a nemzetgazdaság 24 százalékára teszik, miközben az uniós átlag 16 százalék), valamint arra, hogy sokan csak minimálbérre vannak bejelentve.

A kemény kritika abból a szempontból különösen figyelemre méltó, hogy az IMF-fel és az Európai Unióval folytatandó hiteltárgyalások egyik kényes témája éppen az egykulcsos adózás lehet. A Népszabadság korábban többször is írt róla, hogy a Nemzetközi Valutaalap álláspontja szerint itt változtatnia kell a magyar kormánynak, az egykulcsos adó ugyanis nem járult hozzá a foglalkoztatás bővüléséhez, ezen keresztül pedig a gazdaság dinamizálásához, viszont növelte a jövedelmi egyenlőtlenségeket. Az Európai Bizottság most hasonló következtetésekre jutott, s e véleményüket vélhetően a hiteltárgyalások során is hangoztatni fogják, függetlenül attól, hogy nem támasztották a tárgyalások elkezdésének feltételéül az egykulcsos adó megváltoztatását.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.