Előkészítik a Déli Áramlat magyarországi építését

Tizmilliárd dollár fölé nő az orosz-magyar áruforgalom az év végéig, ezzel Oroszország Ausztria után a második legnagyobb keresmedelmi partnerévé válik Magyarországnak - derült ki a magyar-orosz kormányközi vegyesbizottság moszkvai találkozóján.

A magyar részről Veress János pénzügyminiszter, orosz részről Viktor Zubkov első kormányfő-helyettes által vezetett keddi ülésen a felek a gazdasági együttműködés további területeit vitatták meg, amelyek túlmutatnak az egyszerű - és magyar részről önmagában már nehezen növelhető - egyszerű áruforgalmon.

- Az elmúlt években elhárultak a tőkeáramlás kölcsönös korlátai, amelyek nyomán az OTP és a Mol is megjelenhetett az orosz piacon - emelte ki Zubkov. Az idén májusig kormányfőként tevékenykedő politikus elmondta: Oroszország számos közös projektben venne részt, a magyarországi atomenergia modernizálásán túl, az információs-technológiai beruházásokig. Emellett folyamatban van a Déli Áramlat - az EU-t a Balkánon keresztül elérő orosz földgázvezeték - magyarországi szakaszához szükséges előkészületek is, a hatástanulmányoktól a közös vállalat létrehozásáig, amelyhez hamarosan megszületnek a közös dokumentumok is, sorolta Zubkov.

A magyar fél abban érdekelt, hogy az oroszországi programokban - mezőgazdasági beruházások, kórházépítések, infrastrukturális fejlesztések megvalósításában - minél több kis és középvállalkozás is részt vehessen - jelentette ki Veress.

A magyar cégek jelenlétének erősítéséhez az orosz-magyar bankközi együttműködés járul hozzá.

- Minél nagyobb számban igyekszünk részt venni olyan oroszországi projektek finanszírozásában, ahol a kedvező magyar pénzügyi kondíciók előnyt jelenthetnek a magyar exportőrök számára, akik igy az orosz piaci feltételeknél kedvezőbb hitelt tudnak biztosítani orosz partnereik számára - nyilatkozta lapunknak Szakács Tibor. A Magyar Exporthitel Biztosító (MEHIB) vezérigazgatója elmondta, a bankközi együttműködésre azért van szükség, mert a hitelt a MEHIB a magyar cégek orosz üzleti partnereinek nem mindig közvetlenül nyújtja a hitelt - illetve biztosítja a megadott hitelt -, hanem többnyire az orosz bankokon keresztül. - Az orosz bankok, megfelelő pénzügyi hátterű pénzintézetek bevonása nélkülözhetetlen, hiszen adott esetben ők adnak garanciát ezekre az ügyletekre. - Nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk azoknak a bankoknak a bevonására, amelyek a különböző oroszországi állami fejlesztési programokban vesznek részt - mondta a vezérigazgató, kiemelve a Gazprombankot a mezőgazdasági ügyletekre fókuszáló Rosszelhozbankot és az Orosz Külkereskedelmi Bankot (VTB).

Szakács elismerte, hogy a jelenlegi globális pénzügyi krízis miatt kevesebb a bankközi piacon elérhető szabad forrás, így a hitelezési tevékenység visszafogása várható. - Ez azonban azt is jelenti, hogy "eljött a mi időnk", a MEHIB-nek - amelynek hivatása a kockázatok kezelése - még határozottabban ott kell állnia azon projektek és üzletek mögött, ahol az exportőrök és az őket finanszírozó bankok magasabb pénzügyi kockázatot állnak. - mondta a vezérigazgató, hozzátéve, hogy ez nem jelenti, hogy a MEHIB a magyar költségvetést terhelné. - A szakmai tudásunk és a kapcsolatrendszerünk révén építjük fel ezeket az ügyleteket, úgy, hogy a felek nyugodtak legyenek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.