Ismét fellángoltak az ellentétek a Vajdaságban

A délvidéki magyarság megkönnyebbüléssel és reménykedéssel fogadta a tavasszal, a szerbiai választások előtt a hírt, hogy a tartományi magyar pártok, túllépve korábbi viszálykodásaikon, közösen indulnak a magyar szavazatokért. Úgy számolták, hogy a koalíció akár fél tucattal is növelheti a magyar képviselők számát a szerb és a vajdasági parlamentben.

Számításuk, mint ismert, nem vált be, s a jól-rosszul leplezett csalódás következményeként fellángoltak az ellentétek a koalíció tagjai között. A viszálykodásnak több oka van, az egyik legfontosabb az, hogy a pártok képviselői nem tudnak megállapodásra jutni, milyen módszerrel történjen a Magyar Nemzeti Tanács megválasztása. A még működő testület mandátuma (megválasztása módját egyébként számos független magyar értelmiségi keményen ostorozta annak idején), igazából már régen lejárt. A legerősebb párt, a VMSZ - európai uniós követelményekre hivatkozva - azt szorgalmazza, hogy a választási listára önként iratkozzanak fel az itt élő, magukat magyarnak valló lakosok. Ezzel szemben az Ágoston András vezette VMDP hasonló hivatkozással, amellett kardoskodik, hogy készüljön az általános köztársaságihoz hasonló választási névsor a magukat magyarnak valló vajdaságiakról, s a listán szereplő szavazópolgárok döntsék el, ki képviselje őket a nemzeti tanácsban.

A viszály másik, nem kevésbé nyomós oka persze a választási kudarc, s a megszerzett képviselői mandátumok és tisztségek megosztása. A szerb és a vajdasági kormány megalakítása előtt a VMSZ vezetősége tárgyalt a nyertes pártokkal, és - mint a hoppon maradt koalíciós partnerek állítják - szinte minden "jó lapot" maguknak osztottak le. Bár újabb választás egyelőre nincs a láthatáron, minden jel arra mutat, hogy a legközelebbi megmérettetésen ismét külön-külön indulnak a viszálykodáshoz szokott vajdasági magyar pártok.

"Ne bántsa Szlovákiát!"

Robert Fico szlovák kormányfő tegnap felszólította Csáky Pált, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnökét, hogy "ne bántsa Szlovákiát" és autonómiafelvetéseivel "a szlovák-magyar kapcsolatokban se tegyen kárt". Szlovákiában Csákyt éles bírálatok érik, mert a hét végén Dunaszerdahelyen egy nem hivatalos találkozón Tőkés László püspökkel, az Európai Parlament képviselőjével az autonómia intézményéről is beszélt. Noha Csáky szerint a kérdésről csak elméleti szinten esett szó, a szlovákiai sajtó értelmezése szerint Csáky "érinthetetlen tabuhoz" nyúlt. A bíráló visszhangokban felbukkanó értelmezést az MKP hétfőn sajtónyilatkozatban helytelenítette és tagadta. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.