Népszavazást tartanak az új, baloldali alkotmányról Ecuadorban

Népszavazást tartanak Ecuadorban vasárnap az új, baloldali alkotmányról, amely a szövege szerint az államra bízza a gazdaság szabályozását, és magát az embert helyezi az állam figyelme középpontjába.

 

"A XXI. század latin-amerikai szocializmusának" megalapozását célzó új alkotmány kidolgozására az a megfontolás vezette a tavaly január óta hatalmon lévő baloldali rendszert, hogy "a korábbi rendszert nem lehet megjavítani, s a nulláról kell elindulni".

Az alaptörvény legtöbb rendelkezése a gazdasággal foglalkozik: kimondja, hogy a piacgazdaság helyébe "szolidáris és szociális jellegű gazdasági rendszer" lép, s az állam szabályozza és tervezi a gazdaságot. Köztulajdont, állami tulajdont, magántulajdont és csoporttulajdont egyaránt engedélyez. A megszigorított adórendszer céljául az újraelosztást és a foglakoztatást jelöli meg, és azt, hogy "segítse elő a felelősségteljes gazdasági, társadalmi és ökológiai viselkedést".

A politikai instabilitás kivédésére - tíz év alatt három vezető bukott meg, közülük kettő a kongresszus határozata alapján - az új alkotmány az államfő kezébe adja a jogot a törvényhozás feloszlatására, és utána új választások kiírására. Ezt abban az esetben teheti meg, ha a parlament obstrukcióval akadályozza a fejlesztési terveket vagy súlyos politikai válság alakul ki.

Az elnök két egymást követő, négyéves időszakra is megválasztható. Ha az alkotmányt a népszavazás elfogadja, Rafael Correa államfő előre hozza az elnökválasztást jövő januárra, s így adott esetben akár 2017-ig is hatalmon maradhat.

Az új alkotmány megtiltja idegen katonai támaszpontok fenntartását Ecuador területén, s így értelemszerűen hatályon kívül helyezi az Egyesült Államokkal erről kötött egyezményt.

Egy rendelkezés lehetővé teszi, hogy az állampolgárok maguk döntsék el, mikor és hány gyermekük legyen. Egy másik kimondja, hogy "két személy stabil és monogám egyesülését" ugyanazok a jogok illetik meg és ugyanazokkal a kötelességekkel jár, mint a házassággal létrejött családoké. A katolikus egyház ez ellen hevesen tiltakozik, mert szerinte ez az abortuszt és a homoszexuális házasságokat fogja elterjeszteni.

Correa elnök közölte, hogy ha a népszavazáson elutasítják az új alkotmányt, akkor lemond, de a felmérések a javára szólnak. Népszerűségét már megalapozta azzal, hogy felemelte a minimálbért, s gyakorlatilag ingyenessé tette az oktatást és az egészségügyi ellátást egy olyan országban, amelyben a lakosság fele a létminimum alatti szegénységben él.

Az ellenzék láthatólag sikertelenül próbálta meggyőzni a választókat, hogy az új alkotmánnyal Ecuador a "kollektív öngyilkosság" felé halad, a tőke elmenekül, a beruházások és fogyasztás növekedése meg fog szűnni.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.