Nyolcvanhat éves korában, kedd hajnalban meghalt Illovszky Rudolf hajdani szövetségi kapitány, a valaha volt legkiválóbb hazai edzők egyike, az angyalföldi és a magyar futball legendás egyénisége. Az elhunytat a Vasas, a XIII. kerületi Önkormányzat és az MLSZ saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.
Elhunyt Illovszky Rudolf
Jobb edzőt keveset ismert nála az ország; jobb embert meg még kevesebbet. Ha - így is, úgy is - ismert egyáltalán… Rudi bácsinak már régóta csókolommal köszönt mindenki, de ez nem maradt egyoldalú, mert ő szintén azt mondta: “Csókolom, Lacikám, Petikém, Jánoskám.” A trénerlegenda mindig egyszerűen, már-már alázatosan viselkedett; olyannak tűnt fel, mint Kabos Gyula kisemberi alakja megannyi felejthetetlen filmben. Talán nem véletlen az összefüggés: ahogyan Kabos a vásznon volt zseniális, úgy Illovszky a kispadon.
Ezzel együtt életműve nem a munkássága, hanem ő maga. Egyaránt közmondásos szerénységével, jóságával, hűségével, hitelességével, s azzal, hogy megváltoztatta a tételt: nem is komoly ember az, akinek egyetlen ellensége sincs. Neki nem volt: általános szeretet vette körül.
Habár…
Futballtörténeti jelentőségét máshonnan is megközelíthetjük. Már szerződése volt Zaragozába, amikor (1971-ben) a válogatott 3-0-ra kikapott Szófiában, és a sportvezetés ráparancsolt: mégsem mehet a spanyol klubhoz, át kell vennie a nemzeti együttes irányítását. (Hej, ha 1967-ben ragaszkodtak volna hozzá ennyire!) A döntéstől néhány hét volt a brazil-magyarig… Aztán a riói Maracanában úgy ért el 0-0-t a magyar csapat, hogy a brazil lapok Felix kapust nevezték a mezőny legjobbjának, miközben a házigazda válogatottban nyolc olyan futballista szerepelt, aki egy évvel azelőtt, a brazil-olasz vb-döntőn (4-1) is játszott, de hogyan! Majd Illovszky bevitte a magyarokat az Európa-bajnokság 1972-ben rendezett négyes döntőjébe, és ugyancsak döntőbe vezényelte a csapatot a két hónappal később kezdődő olimpián. Na most: Eb-n azóta sem jártak honfitársaink (pedig a létszámot előbb a duplájára, majd a négyszeresére emelték), olimpián pedig csak egyszer vettek részt, de arról az 1996-os tornáról is pont nélkül távoztak. Hol volt, hol van itt döntő?!
Az Illovszkyval volt - és mintha elvágták volna.
Igaz, olyan sok gyengével nem kellett foglalkoznia… Hogy ki mindenki játszott nála, azt kötetbe lehetne foglalni. Tehát csupán néhány nagy név: Albert, Bálint, Bene, Dunai II, Fazekas, Göröcs, Juhász Péter, Kocsis Lajos, Kovács József, Mátrai, Nagy István, Páncsics, Rákosi, Sipos, Szűcs, Tóth András, Varga Zoltán, Zámbó. És még csak most jön az angyalföldi album: Berendi, Bundzsák, Farkas, Fister, Ihász, Izsó, Komjáti, Korsós, Machos, Mathesz, Mészöly, Müller, Puskás Lajos, Sárosi, Török, Váradi Béla, Vidáts, Zombori, meg még sokan mások. Mert mindenekelőtt a Vasashoz tartozott: 445 első osztályú meccsen dirigálta a piros-kék együttest, s ez szinte semmi ahhoz képest, hogy hatvanhét esztendőn át tekintette a klubot második otthonának. Négy ízben a bajnoki címig vezette a Fáy utcai csapatot, és az 1966-os, veretlenül elnyert elsőségben is része van, mert 1965-öt szintén a Vasas uralta itthon, arról meg Illovszky nem tehetett, hogy ’66-ban rászóltak: ezentúl csak főállásban dolgozhat a válogatottnál.
Október 10-én helyezik végső nyugalomra
Ezzel együtt a legkevesebb, mi mondható, hogy a valódi magyar futballkultúra kiemelkedő alakja, a nagy edzők tekintetében az utolsó mohikánok egyike hagyott itt bennünket. Lelki füleimmel hallom: Ivánkám, Ivánkám (a neveket mindig ismételte), nem kell ám ez a sok dicséret… Én meg azzal a nyugalommal búcsúzom tőle, hogy odafönn is otthon van: az angyalok földjére ért.
Miközben egész Magyarországtól megérdemel egy sóhajt: Rudi bácsi, köszönjük.
Posztja: balszélső
Válogatottság: 3/0
Klubjai játékosként: Vasas, 270 mérkőzés/87 gól
Klubjai edzőként: Vasas (1957-1963, 1965, 1967-1969, 1974-1977, 1984-1986, 1995), Pierikósz FC (görög, 1970-1971), Admira Wacker (osztrák, 1978-1979), Olimpiakosz (görög, 1980-1981)
Legnagyobb eredményei edzőként: A Vasassal négyszer nyert bajnokságot, egyszer Magyar Kupát, kétszer Közép-Európai Kupát A magyar válogatott szövetségi kapitányaként olimpiai ezüstérmes (1972, München), Európa-bajnoki negyedik (1972)
Kitüntetései: Orth György-életműdíj (1995) Bay Béla-díj (2002) Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje (2007)