Szabadlábon újabb "keresztapák"?

Áprilisig további öt, maffiavádakkal bíróság elé állított vádlott kerülhet szabadlábra. A szaktárca elképzelhetőek tartja, hogy kivételes esetekben három éven túl is előzetesben maradhassanak az elkövetők. Szeptember 24. és április 6. között a törvény értelmében szabad lábra kell helyezni a Koszi-klánként elhíresült bűnszervezet öt vezéralakját, miután három évet töltöttek előzetes letartóztatásban, s ügyükben nincs jogerős ítélet.

A gyilkosságokkal, fegyveres rablásokkal, zsarolásokkal vádolt bűnszervezet néhány tagját a napokban engedték ki. Most házi őrizetben várják az elsőfokú ítéletet. A bírói gyakorlat szerint a vádlottak az ítélethirdetésig házi őrizetben védekezhetnek. A rendőrség - ígérete szerint - naponta többször is ellenőrzi majd, betartják-e a házi őrizet szabályait. Ha nem, visszakerülnek a rács mögé.

Hétfőn az ügyészségen lapunknak elmondták: a törvény nem teszi lehetővé a házi őrizetben lévők folyamatos őrzését; nem állhat rendőr egyikük kapuja előtt sem, így okkal lehet tartani az életfogytig tartó szabadságvesztéssel fenyegetett vádlottak szökésétől.

A Népszabadság is beszámolt már arról, hogy a Fekete Sereg és a Koszi-klán néven elhíresült bűnszervezetek számos tagja szabadult ki az előzetesből, miután letartóztatásuk után három évvel még nem született meg az elsőfokú ítélet. Több jogász is felvetette, hogy bizonyos bűncselekmények esetében lehetővé kellene tenni a vádlottak három éven túli előzetes fogva tartását is.

Az igazságügyi tárcánál a Népszabadság megkeresésére azt közölték: a hároméves szabály fontos biztosítéka annak, hogy senkit ne lehessen aránytalanul hosszú ideig, jogerős ítélet nélkül fogva tartani. Így fel sem merült a szabály eltörlése. A tárca azonban nem zárkózik el az elől, hogy nagyon szűk körben, kivételes esetekben - kizárólag, ha azt az ügy bonyolultsága indokolja - három évnél hosszabb ideig is meghoszszabbítható legyen az előzetes fogva tartás.

A Legfőbb Ügyészség "érdeklődéssel figyeli" a téma körül kibontakozó jogászszakmai polémiát, de még nem alakította ki álláspontját. Hétfőn a Legfőbb Ügyészség munkatársai nyomatékosan hangsúlyozták: csak elvétve fordul elő, hogy valakit a hároméves szabályra tekintettel engedjenek ki az előzetesből. Az elkövetkező hét hónapban öten szabadulnak a szóban forgó törvényi rendelkezés alapján. Rajtuk kívül az ügyészség tizenkét olyan személyről tud, aki már csaknem két éve előzetesben van, esetükben az igazságszolgáltatásnak még van egy éve az elsőfokú ítélet kimondására.

Tavaly 6254 gyanúsított letartóztatását kezdeményezték a nyomozó hatóságok, ezek 83 százalékával az ügyészség is egyetértett. A bíróság az előterjesztések 92 százalékának helyt adott. Borbély Zoltán szóvivő hangsúlyozta: az ügyésznek törvény szabta kötelessége őrködni afelett, hogy az előzetes letartóztatás minél rövidebb ideig tartson. A statisztikák szerint a 2007-ben letartóztatott mintegy 4700 gyanúsított közül 822-en kevesebb mint egy hónapot töltöttek rács mögött, s mintegy háromezren legfeljebb fél évig voltak előzetesben.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.