Fodor-Orbán találkozó: mint a Bibó kollégiumban?
"A két álláspont messze esik egymástól, a tárgyalás elején is így volt, és a végén is így maradt" – összegezte a Fodor Gáborral folytatott tegnapi megbeszélést Orbán Viktor. Az eminens politikai célok közül sem a Fodor Gábor által forszírozott szakértői kormányról, sem a Fidesz által sürgetett előrehozott választásokról nem jutottak megállapodásra. Ennek ellenére Orbán Viktor mégis „fideszes hangulatúnak” nevezte tegnap a Fodor Gáborral és az SZDSZ tárgyalódelegációjával folytatott egyórás megbeszélést.
Fodor és Orbán három hónapon belül másodszor ült tárgyalóasztalhoz – ezúttal is az SZDSZ elnöke volt a meghívó fél.
A megbeszélésen, melyen Fodor Gábor megfogalmazása szerint azt keresték, hogy „mi a közös bennük” és a Fidesz egyetértett azzal a javaslatukkal, hogy a parlament szavazzon meg egy törvényt, amely megszabja a költségvetési plafont, vagyis gátat vett a mindenkori kormány költekezésének. A szabad demokraták az állami költségvetési túlköltekezés megakadályozásával látnának lehetőséget erre. Később Orbán Viktor sajtótájékoztatóján kiderült: egyetértenek ugyan e téren, de más-más a koncepció; a Fidesz elnöke hallani sem akar kiadáscsökkentésről, az SZDSZ ragaszkodik ehhez. Orbán szerint a hitelből való túlköltekezést „limitált kiadásnövekedéssel” lehetne megakadályozni.
A találkozón az is kiderült: mivel Orbán Viktor és Fodor Gábor szerint is alkalmatlan Gyurcsány Ferenc Megegyezés programja arra, hogy a kibontakozást szolgálja, a szabad demokraták is egyetértenek azzal a fideszes javaslattal, hogy legyen róla parlamenti szavazás. (Ez jogilag nem lesz egyszerű. A Fidesz javaslatát, hogy a Megegyezés című dolgozatról szavazzanak a szocialisták a Házbizottságban szerzői jogi alapon támadják. Magyarán, az szerintük nem kormányprogram, hanem egy tanulmány, amiről nem lehet szavazni. Az SZDSZ, ha kormányhatározat volna már a Megegyezés – amiként Gyurcsánynak a múlt heti közös tanácskozásukon átadott dokumentumából erre következtettek , minden további nélkül elutasítaná. De még nem az. Ezért a következő frakcióülésen döntenek arról, hogy elutasító álláspontjukat úgy is kifejezzék-e, hogy adott esetben a Fidesz vonatkozó javaslata mellé állnak.)
Orbán Viktor szerint új politikára és új cselekvőképes kormányra van szükség. Szélcsendben nem lehet érzékelni, ha eltörik a kormány, de most a vihar előszele érződik – utalt a világgazdasági folyamatokra. Épp ezért a politikai pókerjátszmákat abba kell hagyni, egyértelmű, világos beszédre van szükség, s a kormánynak pedig nem azzal kell foglalkozni, hogy hogyan tud „összetákolni, összetoborozni, összedrótozni” parlamenti többséget egy-egy kormánydöntés mögé. Szerinte egy már megbukott koalíció felmelegítésére nincs szükség”.
Munkatársunk kérdésére, hogy megítélése szerint az SZDSZ ellenzéki párt-e, úgy válaszolt: „ma a Fodor Gábor vezette SZDSZ ellenzéki párt” (mint ahogy az MDF is – jegyezte meg közbevetőleg, hozzátéve, hogy a Fidesz számára lényegtelen kérdés, hogy hívják a Fórum elnökét), de azt mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy „egy tízéves házasságból kijönni nem egyszerű művelet”. Lapunk egy másik kérdésére, hogy milyen volt a találkozó hangulata, pedig úgy fogalmazott: noha nyakkendőt és öltönyt viseltek, a megbeszélés mégis fideszes hangulatú volt, olyan, hogy akár ülhettek volna húsz évvel ezelőtt a Bibó kollégium alagsorában is.
Fodor Gábor később, az SZDSZ által tartott sajtótájékoztatón szükségesnek tartotta megemlíteni: a Fidesszel vannak vitáik alapvető kérdésekben. A találkozón is szóvá tette Orbán Viktornak: rendkívül káros, hogy a Fidesz részese volt egy olyan népszavazási kezdeményezésnek, mely megakasztotta az egészségügyi reformot, de a találkozón azt is szóvá tették: „helytelen, amikor a miniszterelnök beszéde alatt a fideszesek kivonulnak az ülésteremből. A kivonulás ugyanis rombolja a magyar politikai kultúrát.”
Arra az újságírói kérdésre, hogy mit szól Gusztos Péter képviselő azon kijelentéséhez, hogy nem volt jó ötlet előhozni a szakértői kormány, Fodor Gábor azt mondta: a nyilatkozattal nincs probléma, az SZDSZ-en belül is vita folyik arról, mi a legjobb elnevezés és miként lehet megtalálni egy olyan kormányt, amelyik bírja a parlament többségének támogatását.
Arra a felvetésre pedig, hogy a liberális tárgyalódelegációban a tervekkel ellentétben nem vett részt Kóka János frakcióvezető, Fodor Gábor azt felelte, ennek technikai okai vannak. A Népszabadság szerdán írta meg, hogy Kóka valószínűleg nem vesz részt a tárgyaláson, csütörtökön pedig azt írtuk: valószínűleg mégis ott lesz, bár a delegáció összetételét csak az egyeztetés előtt véglegesítik. Úgy tudjuk, csak tegnap délelőtt dőlt el, hogy Kóka nélkül mennek tárgyalni, mégpedig azért, mert a frakcióvezető nem kívánt egy „fideszes hangulatú” megbeszélésen a szakértői kormányról tárgyalni (miként a frakció sem), ellenben szóvá tette volna a Fidesz és a szélsőjobb együttműködését, illetve az MDF-es lehallgatási botrányban betöltött szerepét, amit viszont Fodor nem tartott szerencsésnek (aki a hírek szerint a kisebbségellenességet elítélő javaslattal állt elő a tárgyaláson, így végül is szóltak is a szélsőségekről, meg nem is).