Több mint 27 milliárdos többlettel zárta a tavalyi évet az Egészségbiztosítási Alap. Az összeg elköltéséről vita alakult ki a pénzügyi tárca és a parlamenti szakbizottság képviselői között. A PM a pénzt - a konvergenciaprogramból adódó kötelezettségek okán - költségvetési tartalékként kezelné, az egészségpolitikusok viszont az ágazatra költenék.
Gond a többletpénz is
Bár 27,5 milliárdos hiánnyal tervezték a 2007-es E-Alap költségvetését, a 2006-os intézkedések hatására 27,4 milliárdos többlettel zárta az évet. A pénzügyi siker sokféle tételből áll: egyebek között a szigorúbb jogosultság-ellenőrzés következményeként több mint kétszázezer új járulékfizető került a rendszerbe, ők 35,4 milliárddal növelték a kassza bevételét, a gyógyítás-megelőzésre szánt kasszában 10 milliárd forint maradt. Több mint 40 milliárd forinttal költöttek a tervezettnél kevesebbet a gyógyszerek támogatására, miközben a gyártók is befizettek 31,4 milliárdot. A többlet egy részéből kaptak a kórházak és a háziorvosok tavaly és idén is, de még maradt 27 milliárd forint.
Szikszainé Bérces Anna, a PM főosztályvezetője jelezte: az államháztartási törvény előírásai alapján az összeg a tartalékalapba kerül. Ezt a képviselők - pártkötődésüktől függetlenül - elfogadhatatlannak ítélték. Mikola István (Fidesz), a bizottság alelnöke kijelentette: a többletnek az ágazatban a helye. Azt javasolta, hogy ezzel az összeggel próbálják legalább egy hónappal lerövidíteni a gyógyítás elvégzése és az azért a biztosítótól járó összeg kifizetése közti időt. (Jelenleg ez három hónap.) A PM főosztályvezetője mindössze annyit közölt: a tartalékalból is az ágazathoz kerülhetne ez az összeg.