Odáig már nem terjedt a nyelvek egyenjogúsága az EU-ban, hogy José Manuel Barroso portugál tolmácsot kapjon Budapesten. Persze semmi gond, ha az Európai Bizottság portugál nemzetiségű elnöke rutinos diplomata, így angolul is hibátlanul elhadarta, mennyire egyetértett Gyurcsány Ferenccel energiapolitika- és klímaváltozásügyben. Sietni kellett, mert a magyar kormányfő már tájékoztató elején közölte, hogy 12 perc múlva meg kell nyitniuk az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet.
Barroso közös energiapolitikát sürget
És tényleg, Barroso ezért jött Budapestre, gyorsan átautóztak tehát a Magyar Tudományos Akadémiára. A brüszszeli bizottság vezetője mindjárt a magyar valóságba is belekóstolhatott, mert félúton a Parlament és az MTA között, az Egészségügyi Minisztérium előtt két tucat nyugdíjas álldogált magyar és árpádsávos zászlókkal, no meg efféle táblákkal: "Dobó népe, veletek vagyunk!" A hangosítás ritka jól sikerült, két utcával arrébb is hallani lehetett, ahogy a szónok azt kiáltja: "Tarts ki, magyar!"
A zuhogó eső sem bátortalanította el az ügyeletes tüntetőket, akik később már az Akadémia előtt sürgették a Gyurcsány-kormány vesztét. Aligha lett volna ezek után témahiány Barroso és Orbán Viktor találkozóján, amelyet azonban éppen a magyar belpolitika viharai hiúsítottak meg. A Fidesz-elnök az Európai Bizottság belvárosi képviseletén várta a portugál politikust, akinek az előző programja elhúzódott - így Orbán végül bocsánatot kért, és inkább visszatért az ország házába, amely feloszlatni készült önmagát. A helyzet tényleg fokozódott, addigra már az egész Kossuth teret rendőri kordon vette körül.
Még jó, hogy a Parlament egyben maradt, mert így délután Barroso is felszólalhatott ott, és elmondhatta: ő aztán tudja, milyen fontosak a nemzeti törvényhozások, hiszen 29 évesen őt is beválasztották a lisszaboniba. A magyar képviselők udvariasan végighallgatták az európai bizottsági elnök hosszas fejtegetését békéről, szabadságról, és demokráciáról; lagymatag taps csupán azt a kijelentést fogadta, hogy Európának közös energiapolitikára van szüksége. Annál lelkesebb taps tört ki viszont, amikor Barroso a beszédét magyarul zárta, és képesnek bizonyult olyan szavakat érthetően kimondani, mint a "demokrácia fejlesztése", a "gazdaság felvirágoztatása" vagy a "társadalmi szolidaritás erősítése". Mindenki kellemesen fogadta a kiejtést - hogy a tartalomról ki mit gondolt, jótékony homály fedte.