A fiatal svéd szurkolókat az időjárás nem befolyásolja, az biztos. Szerdán egész nap esett, és este hét óra tájban már egyenesen szakadt, ám jó néhány ifjú drukker könnyű pólóban érkezett - tíz fokban - a nem éppen pólómeccsre, mások pedig sárga-kék szerelésben futballoztak a Rasunda stadion szomszédságában, míg el nem kezdődött a vb-selejtező.
Korántsem édes kettes
A mellettük elhaladó öltönyös, esernyős urak rájuk sem hederítettek; őket nem az érdekelte, mi van kinn, sokkal inkább az, mi van benn. Ám a pázsitra nézve aggódniuk kellett, mert nyolcig annyi eső ömlött a gyepre, mint amennyi a bázeli pályára a svájci-török Eb-mérkőzés alkalmával. De befejezem a körülmények taglalását, mivel ennek az írásnak mégsem az a célja, hogy kiküldött munkatársunk meteorológiai jelentése legyen...
Ami a futballt illeti, a találkozó elején két gyöngécske rúgás keltett felzúdulást az arénát szinte teljesen megtöltő közönség körében: előbb Henrik Larsson lefejelt labdáját "törte el" Källström a tizenhatoson belül - mert nem a jobbik, azaz a bal lábával kellett befejeznie az akciót -, majd Isaksson Torghellét hozta játékba, de az ötvenméteres "átadás" meglepte a felezővonalnál álló csatárt. E két skandináv megmozdulásnál is nagyobb feltűnést keltett, hogy a - nem különösebben heves - küzdelem abszolúte kiegyensúlyozott volt, sőt inkább a sárga-kékek csúszkáltak a vizes talajon. (Honfitársaik összehasonlíthatatlanul jobban siklanak a havon...)
A 27. percben aztán már örülhettek a vendéglátók hogy Isaksson kézzel ügyesebb, mint lábbal, hiszen a meccs első igazán tetszetős kombinációja, egy Gera, Torghelle, Huszti, Vadócz akció végén a középpályás 18 méterről veszedelmesen lőtt a bal sarokra, a kapus azonban védett. Majd a 32. percben rezdült a svéd háló, de nem a labda, hanem a szögletrúgásra mozduló Gera került a kapuba. Ekkor már mindinkább hallani lehetett, hogy koppan az eső, mert a publikum teljességgel elcsöndesedett; úgy is mondhatnám, ha a lelátók nem is, a stockholmi nézők ásítoztak. Az első félidő végén viszont a szívükhöz kaptak az izgalomtól, mert hosszas tömegjelenet zajlott a svéd ötös és tizenhatos között, sajnos eredmény nélkül.
Eleinte a fordulás sem hozott fordulatot, sőt a 48. percben a mérkőzés addigi legnagyobb helyzetét hagyta veszni a magyar válogatott. Bodor úgy emelte középre a labdát, hogy egy átadással két játékost is ziccerben talált; Torghelle átengedte a passzt, Huszti azonban jobbal nem mert lőni, és amikor visszafordult, Gera már nem volt olyan kedvező szituációban, mint a két tékozló csatár. Majd (magyar szempontból) 1-0 helyett 0-1 lett: Majstorovic fejesét még bravúrral hárította Babos, ám Källströmét az 55. percben semmiképp sem menthette. A labda a bal felső sarokba jutott, a magyar együttes meg oda, ahová a józanok várták az idei első két vb-selejtezőre tekintve. Ám hangsúlyozni kell: Stockholmban sokáig szinte semmi nem indokolta, hogy az északiak vezessenek. A váratlan esélyt viszont olyannyira "sikerült" eljátszani, hogy a 65. percben Holmen átmasírozott az egyszeriben ingataggá váló - pontosabban: valódi önmagához visszatérő - magyar védelmen, és hét méterről a jobb sarokba lőtt (2-0).
Ezzel eldőlt minden - jóllehet Rudolf az utolsó másodpercben 2-1-re szépített -, és a svédek úgy igazolták a papírformát, hogy se jól nem játszottak, se nagyobb energiát nem mozgósítottak a győzelemért. Az MLSZ továbbra is csak az üres ígéretek földje: jöhet Magyarországra bármilyen kapitány, a kimenetel nem változik. Most éppen két selejtező meccs után összesen egy pont és egy gól van. Habár előbb-utóbb ezt is vissza kell sírni, hiszen a "kirakatnak" hazudott utánpótlás-válogatott nyolcat kapott Szerbiában; képzeljék az őrségváltást!
Stockholmból jelenti kiküldött munkatársunk
Svédország-Magyarország 2-1 (0-0)
Vb-selejtező, Stockholm, 30000 néző. Jv.: Meyer (német).
Svédország: Isaksson - Mellberg, Majstorovic, Hansson - Mikael Nilsson, Sebastian Larsson, Källström, Daniel Andersson, Holmen - Henrik Larsson, Ibrahimovic (Rosenberg, 81.).
Magyarország: Babos - Juhász, Vanczák, Szélesi - Gera, Dárdai (Rudolf, 70.), Hajnal, Vadócz, Bodor (Dzsudzsák, 80.) - Torghelle, Huszti.
Gól: Källström (55.), Holmen (65.), Rudolf (92.).
Ez történt még Európában
További labdarúgó-világbajnoki selejtezők sorát játszották Európában.
1. csoport: Portugália-Dánia 2-3 (gól: Nani, Deco, illetve Bendtner, Christian Poulsen, Jensen); Albánia-Málta 3-0 (gól: Bogdani, Duro, Dallku); Svédország-Magyarország 2-1.
2. csoport: Moldova-Izrael 1-2 (gól: Picusciac, illetve Golan, Saban); Lettország-Görögország 0-2 (gól: Gekasz 2); Svájc-Luxemburg 1-2 (gól: Nkufo, illetve Strasser, Leweck).
3. csoport: San Marino-Lengyelország 0-2 (gól: Smolarek, Lewandowsk); Szlovénia-Szlovákia 2-1 (gól: Novakovic 2, illetve Jakubko); Észak-Írország-Csehország 0-0.
4. csoport: Finnország-Németország 3-3 (gól: Johansson, Väyrynen, Sjölund, illetve Klose 3); Azerbajdzsán-Liechtenstein 0-0; Oroszország-Wales 2-1 (gól: Pavljuscsenko, Pogrebnyak, illetve Ledley).
5. csoport: Törökország- Belgium 1-1 (gól: Belözoglu, illetve Sonck); Bosznia-Hercegovina - Észtország 7-0 (gól: Misimovic 3, Muslimovic, Dzeko 2, Ibricic); Spanyolország-Örményország 4-0 (gól: Capdevila, Villa 2, Marcos Senna).
6. csoport: Kazahsztán-Ukrajna 1-3 (gól: Osztapenko, illetve Nazarenko 2, Sevcsenko); Andorra-Fehéroroszország 1-3 (gól: Pujol, illetve Verhovcov, Rogyionov, Hleb); Horvátország-Anglia 1-4 (gól: Mandzukic, illetve Walcott 3, Rooney).
7. csoport: Feröer-szigetek-Románia 0-1 (gól: Vasilic); Franciaország-Szerbia 2-1 (Henry, Anelka, illetve Ivanovic); Litvánia-Ausztria 2-0 (gól: Danilevicius 2).
8. csoport: Montenegró-Írország 0-0; Olaszország-Grúzia 2-0 (gól: De Rossi 2).
9. csoport: Izland-Skócia 1-2 (gól: Gudjohnsen, illetve Broadfoot, Robson); Macedónia-Hollandia 1-2 (gól: Pandev, illetve Heitinga, Van der Vaart)