Lapzártánkig nem született döntés az MSZP országos elnökségi ülésén arról, hogy a pártvezetés kezdeményezi-e Gyurcsány Ferenc javaslatára egy rendkívüli kongresszus összehívását.
Érdemi vita Gyurcsány kongresszusjavaslatáról
Lapzártánkkor még tartott az MSZP elnökségének tanácskozása, így nem lehetett tudni, hogy Gyurcsány Ferenc kezdeményezésére összehívják-e a párt rendkívüli kongresszusát. Információink szerint az elnökségi tagok meglehetősen vegyes érzelmekkel érkeztek a párt Vérmező utcai központjába. Cél volt, hogy mindenképpen csökkentsék a kormányfő javaslatának súlyát, megpróbálják arról meggyőzni a pártelnököt, hogy elegendő a frakció, az elnökség vagy akár a választmány megerősítése. Egyes vélemények szerint egy kongreszszus adta mandátum - azon túl, hogy időbeli veszteséget is jelent - beszűkítené a párt és a kormányfő mozgásterét is; ezt követően ugyanis az SZDSZ-szel való egyeztetés során nem lehetne eltérni a Megegyezésben foglaltaktól. Ráadásul, jelenleg nehezen megkérdőjelezhető Gyurcsány pártbéli támogatottsága, s amennyiben épp ő maga emeli "kongresszusi rangra" a kérdést, úgy az egyeseket régi sebek felnyitására, idő előtti tisztújítás szorgalmazására sarkallhat. Az egység pedig ennél fontosabb - Gyurcsánynak is, a pártnak is.
A miniszterelnök a szocialisták hétfői frakcióülésén jelentette be szándékát a rendkívüli kongresszus összehívásáról. A miniszterelnök előzetesen nem értesítette az elnökség tagjait kezdeményezéséről, sőt még a frakcióülés előtti percekben sem szólt róla Kiss Péternek vagy Lendvai Ildikónak. Vélhetően ez is befolyásolta a pártvezetés hozzáállását. Veres János pénzügyminiszter például közölte, hogy ebben a formában és pillanatban nem támogatja a javaslatot; ő úgy vélte, hogy jobb volna október végén tartani a tanácskozást, hogy addig az adótörvények tárgyalása megkezdődjék. Ugyancsak - a megjelent sajtóhírekkel ellentétben - a javaslattal szemben foglalt állást Hiller István kulturális miniszter-pártalelnök, aki azt mondta: csak abban az esetben kész támogatni egy rendkívüli kongresszust, ha az csökkenti az előre hozott választások esélyét.
Bár hétfői ülésén a frakció (egy tartózkodással) támogatásáról biztosította a kormányfőt és programját, a kongresszus ügyében a képviselőcsoport sem egységes - igaz, erről nem szavaztak. Szabó Zoltán például egy tegnapi sajtótájékoztatón feltett kérdésre elmondta, hogy a miniszterelnöknek joga van bizalmi szavazást kérnie saját személyéről, de rendkívüli kongresszusra szerinte nincs szükség. Az MSZP Borsod megyei szervezete szintén a soron kívüli párttanácskozás ellen van. Szabó György megyei elnök, a szocialista parlamenti frakció tagja a helyi lapnak úgy nyilatkozott: a legutóbbi pártkongresszus világos felhatalmazást adott Gyurcsány Ferencnek, s amíg "vannak még tárgyalási lehetőségek", addig nincs igény újabb megerősítésre.