A liberálisok eleget tesznek ugyan a miniszterelnök meghívásának, de ahogy a többi parlamenti párt vezetőjével, vele is csak a szakértői kormány felállításáról tárgyalnak. A találkozó időpontja még kérdéses, mert Fodor Gábor meg akarja várni a jövő hét végi frakcióülést.
SZDSZ: szakértői kormányt!
Szakértői kormány felállításáról akar tárgyalni Gyurcsány Ferenccel az SZDSZ elnöke. Fodor Gábor ezt a liberális párt ügyvivő testületi ülését követő tájékoztatón jelentette be, egyszersmind megüzenve, hogy immár nem számolnak miniszterelnökként Gyurcsánnyal (aki MSZP-elnöki minőségében invitálta tárgyalni Fodort a kisebbségi kormány cselekvési programjáról). A szabad demokraták elnöke megerősítette: nem a cselekvési programról tárgyalnak Gyurcsány Ferenccel. Az egyeztetésre információnk szerint valószínűleg az SZDSZ frakciójának jövő hét végi ülése után kerülhet sor, amelyen komoly vita várható a szabad demokraták további lépéseiről. Éppen ezért egyelőre még a tárgyalódelegáció összetételéről sem döntöttek. Az MSZP részéről értesülésünk szerint csaknem a teljes vezérkar elmegy: Gyurcsányt Kiss Péter alelnök, Juhász Ferenc és Szekeres Imre elnökhelyettesek, valamint Lamperth Mónika, a pártelnöki kabinet vezetője kíséri el.
Fodor tegnap igyekezett cáfolni a "nektek még programotok sincs" jellegű kritikákat (erről Gyurcsány is nyilatkozott - lásd keretes írásunkat), mégpedig úgy, hogy meglobogtatta a párt 2006-os választási programját, több tanulmányt, valamint a koalíciós megállapodás 2007-es "reformmellékletét", amelynek kudarca vezetett egyébként az MSZP-SZDSZ koalíció felbomlásához idén tavasszal.
"Biztos van nekik, csak még nem álltak elő vele" - így válaszolt Kuncze Gábor, az SZDSZ korábbi elnöke, a Klubrádió Beszéljük meg! című műsorában - amelynek jelenleg ő az egyik műsorvezetője - egy az SZDSZ programját firtató hallgatói kérdésre. A szakértői kormányról úgy vélekedett Kuncze: ha egy szakértő beül egy miniszteri székbe, onnantól kezdve ő is politikus lesz. Ráadásul meglehet, hogy a politikai túlélés a szakértő miniszternek nem érdeke, de a kormány előterjesztéseiről döntő parlamenti képviselőknek viszont igen.
Beszámoltunk már arról, hogy az SZDSZ elképzelései szerint a költségvetés leszavazása és Gyurcsány Ferenc lemondása után alakulhatna meg a szakértői kormány, egy "nemzetközileg is elismert szakember" vezetésével. Az új kabinet, illetve programja parlamenti támogatottságától függően ez akár egy új koalíciót is jelenthet - ha a pártközi egyeztetéseken Fodornak sikerül megnyernie a többi ellenzéki párt: a Fidesz, a KDNP és az MDF, vagy legalább egyikük támogatását.
Ez nem zárható ki, bár nem is túl valószínű. Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke például a Magyar Hírlapnak azt nyilatkozta, a Gyurcsány-kormány menesztéséről bárkivel hajlandók megegyezni, annak ellenére, hogy az SZDSZ-t a magyar belpolitika legkártékonyabb szereplőjének tartja... Amennyiben az SZDSZ "kivételesen elvszerű, bár irracionálisnak tetsző lépésre szánja el magát, s képletesen szólva, kiveti mnagát az ablakon", a Fidesz választmányának elnöke szerint a legrövidebb időn belül parlamenti választást kell tartani, addig pedig akár szakértőkből álló ügyvivő kormányt is el tud képzelni a Fidesz.
"Nem az a lényeges, hogy egy kormányt szakértőinek vagy politikainak hívnak, hanem az, ki milyen programot képzel el a kormányzás számára, és annak lesz-e parlamenti többsége" - nyilatkozta az MTI-nek Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető. Megfogalmazása szerint a szocialisták nem szavakról és nem nevekről, hanem programról és tartalomról akarnak beszélni. Lendvai egyébként örömmel vette, hogy az SZDSZ kész a tárgyalásra, és mint mondta, várják, hogy a liberálisok milyen program mentén képzelik el az ország előtt álló problémák megoldását.
Kérdés, hogy ezek után mit lép az MSZP. Sokatmondó, hogy a párt négy regionális frakcióülése után, az elmúlt napokban nyolc megye szocialista szervezete állt ki közleményben Gyurcsány Megegyezés című programja mellett, támogatva azt is, hogy az MSZP közvetlen egyeztetést kezdjen az SZDSZ-szel, és így "közösen alakítsák ki például az adójavaslatok végleges formáját, amelyeket a parlamentben a többség támogathat majd".
Az MSZP és az SZDSZ közötti tárgyalásokon a szocialisták ragaszkodni fognak ahhoz, hogy először a programokról egyeztessenek a felek - szögezték le az MTI megkeresésére nevük elhallgatását kérő szocialista tisztségviselők. Mint mondták, többféle forgatókönyv létezik, de első lépésként arra kíváncsiak, a liberálisok egységesen fel tudnak-e sorakozni egy általuk képviselendő javaslatcsomag mellé. Ha igen, akkor elkezdődhetnek az egyeztetések, amelyeken kiderülhet, mi lehet a közös nevezője a két párt programjának. A belső liberális megosztottság példájaként említették az adóügyek mellett a szociális segélyezés rendszerének átalakítását. Ha a miniszterelnök által előterjesztett Megegyezés programjában megjelöltnél nagyobb arányú adócsökkentést javasolna az SZDSZ, akkor a szocialisták azt várják a liberálisoktól, hogy nevezzék meg a forrásoldalt. Ha a két párt vezetése egyezségre jutna egy radikálisabb adóreformról, akkor a szocialisták azt a kérdést tennék fel az SZDSZ-nek, miért tudná Gyurcsány Ferenc helyett azt egy új miniszterelnök jobban képviselni - írja a távirati iroda. Az MSZP egyes vezetői szerint amennyiben nem sikerül kompromisszumot kötni a liberálisokkal, a szocialisták egyedül terjesztik elő az adótörvényeket, és azok elfogadásához a parlamentben keresnek támogatást.
Gyurcsány a rászorultságról: őrült feszültségekkel járna
Amit az MSZP ajánl tárgyalási alapnak, az a legjobb kompromisszum, de nyitottan várja az SZDSZ javaslatait; erről Gyurcsány Ferenc az MTV Nap-kelte című műsorában beszélt, még az SZDSZ üt ülése előtt. "Amit én ajánlok, az a legjobb kompromisszum" - jegyezte meg a kormányfő, aki ugyanakkor hangsúlyozta: másban is meg tudnak állapodni. Megismételte: ha a költségvetést nem fogadja el az Országgyűlés, másnap reggel felsétál a Sándor-palotába (mármint benyújtani a lemondását az államfőnek - a szerk.). A pártelnök-miniszterelnök a hitelességét firtató újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy szerinte ma a "placcon" egyetlenegy, számokat, konkrét javaslatokat tartalmazó csomag van, a többi párt elnöke nem írta meg saját programját. Utóbbiak csupán annyit mondanak, hogy bátrabban kellene lépni, de ez Gyurcsány szerint gyávaság, mert a hatalomról szól, miközben pozícióikat nem tisztázzák. A kormányfő szerint a gazdasági elemzőknek - ha csak a gazdaság igényeit nézzük - igazuk van: nem kétséges, hogy az 500 milliárd forintos adócsökkentés jobbat tesz a gazdaságnak, mint a 300 milliárd forintos. Ám az adócsökkentés azzal jár, hogy a kiadásokat is csökkenteni kell, vagy a nyugdíjasoktól, vagy a családoktól kell pénzt elvenni, vagy a közalkalmazottak bérét csökkenteni - tette hozzá. A családi pótlék rászorultsági elven való átalakításával kapcsolatban Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy ez csak 15 milliárd forintos bevételt eredményezne, miközben "őrült társadalmi feszültségekkel járna". Elismerte, hogy a program készítésekor vizsgáltatta az áfaemelés, áfacsökkentés variációját. Mint mondta: végül azonban kiderült, hogy a 20-ról 23 százalékra történő áfaemeléshez sok alapvető élelmiszer áfáját 15 százalékra kellett volna csökkenteni. Bár ez a csomag 150 milliárdos pluszbevételt hozott volna, kiderült, a következő másfél évben megemelné az amúgy is magas inflációt, és a legszegényebb emberek járnának rosszul, miközben kedvezne a magas jövedelműeknek - mondta.