Egy új felfedezés szerint egyes orchideák komoly veszélyt jelenthetnek bizonyos darázsfajok szaporodására. A Cryptostylis- nemzetséghez tartozó növények ugyanis olyan illatanyagokat bocsátanak ki, amelyek nagyon hasonlítanak a Lissopimpla excelsa nevű fürkészdarázsfaj nőstényei által termelt ivari hormonhoz. Ezzel pedig sikeresen magukhoz csalogatják a naiv hímeket, akik mit sem sejtve szállnak rá az imitátorokra.
Vesztükbe rohannak a szexéhes darazsak
A jelenségre nemrég figyelt fel Anne Gaskett, a sydney-i Macquarie Egyetem kutatója. A szakember vizsgálatai szerint az egyedek 87 százaléka már az első orchidealátogatáskor túlfűtött izgalmi állapotba kerül, és ennek következtében hímivarsejtnyomokat hagy maga után a virágokon. A darazsak azonban meglehetősen nagy árat fizetnek ezért: a hímek nagy része teljesen lemerülve távozik a tett helyszínéről, később csak rövid életű spermiumokat képes létrehozni, és viszonylag fiatalon el is pusztul. Emiatt pedig a nőstények is hoppon maradnak: nem tudnak párosodni, és ennek következtében csak olyan petéket rakhatnak le, amelyeket előzőleg nem termékenyítettek meg a hímek.
A darazsakkal folytatott nászból egyedül az orchidea profitál. A becsapott hímek ugyanis virágról virágra szállítják a növény pollenjét, elősegítve ezzel annak szaporodását. Ráadásul a megtermékenyítetlen petékből kizárólag haploid (egyszeres kromoszóma szerelvényű) hím utódok kelnek ki, ami szintén az orchidea hasznára válik.
A darazsak túlélésüket kizárólag tanulékonyságuknak köszönhetik. Azok a hímek ugyanis, amelyek egyszer már bedőltek az orchideák trükkjének, további viráglátogatásaik során már nem csábulnak el olyan könnyen, és a szerelem helyett inkább a nektár összegyűjtésére koncentrálnak.