Felavatták az új Garay piacot: csak a neve a régi. Nyolcezer légkondicionált négyzetméteren nyolcvan üzlet várja a vevőket Erzsébetvárosban tegnaptól, átlagos pesti piaci árakkal.
Garay piac: újratöltve
Újabb kő-acél-üveg piaccal gazdagodott Budapest: tegnap hivatalosan is átadták az új Garayt. A nagyobbrészt lakásokból és más üzletekből álló gigantikus Garay-ház pinceszintjén kialakított létesítményben 99 százalékban ugyanazok a kiskereskedők állnak a pult mögött, mint a régi standokon, de itt már üvegkupola alatt, hófehér falak között, neonfényben.
A kiveszőfélben lévő tradicionális piaci atmoszférát pazar zegzugozással, csíkos vászon-műelőtetőkkel és a néprajzi múzeum gyűjteménye által ihletett festett cégérekkel visszaidézni remélő nyolcezer négyzetméteres mínusz 1. szinten nyolcvan üzlet működik. Hat mozgólépcsője és 26 liftje van, külön felvonóban viszik-hozzák a zöldséget, a húst, a hulladékot; minden a HACCP-rendszer szerint működik, sőt, mint az avatón megtudhattuk, az üzemeltetőnek még defibrillátorra is volt gondja, ha netán valaki rosszul lenne. Az önkormányzati tulajdonú piac az első új építésű csarnok az uniós csatlakozás óta, ezért az egyetlen, amely maradéktalanul megfelel a közösségi szabványoknak - hangzott el. A piacnak szánt területen még van egy 800 négyzetméteres üres rész, ahová szolgáltatókat és mesterembereket várnak. Ami az árakat illeti, Hunvald György polgármester közölte: mivel a bérleti díjakat az önkormányzat szándékosan alacsonyan tartja, a Garay az olcsóbb helyek közé tartozik. A kerület már a Klauzál téri csarnok rekonstrukcióját tervezi - tette hozzá.
A Garay körül többször is felcsaptak a hullámok, a projekt egy évet csúszott, legújabban pedig az röppent fel, hogy a mínusz 4. szinten, azaz a mélygarázsban áll a víz (egyébként nem áll). Még korábban az a hír járta, hogy a piac átépítése mindenkinek jó üzlet lesz, kivéve az önkormányzatot. Tavaly - az Index alapján - egyebek mellett ezt írtuk: a piac építésére létrejött társaság, a Garay Zrt. törzstőkéjének 360 millió forintjából 350-et Erzsébetváros finanszírozott, tízet a beruházó Pendola Invest, a nyereséget viszont 22-78 százalékban osztották fel, az építő javára. Az átépítés alatt a piac ideiglenesen a Rottenbiller utca 56-58-60. telkeire költözött. Akiknek ezt a három ingatlant átadták, szintén jó boltot csináltak - summázott akkor az Index. Az önkormányzat ugyanis lakossági igényre hivatkozva 2004 februárjától havi 7,9 millió forintért visszabérelte tőlük a telkeket 18 hónapra. A Rottenbiller utca 56-58-60.-at papíron 226 millióért vették, ennek azonban csak a 20 százalékát, 45,2 milliót kellett kifizetniük a szerződéskötéskor, és ebből is levontak még 22 millió forintot azért, mert a házakat lebontják. Végeredményben az önkormányzat 23,2 millió forintot kapott, a többit elengedte, mondván, az az ideiglenes piac viszszabérlésének ára - írta az online lap. Hunvald György minderre az mondta: az önkormányzat Garay téri vagyona az átépítés előtt 1,1 milliárd forintot ért, az átépítés óta viszont hárommilliárdot, és ez az öszszeg a komplexum hasznosításával tovább nő. Ezt Hunvald tegnap újfent megismételte.