Cseh László ezüstérmes 400 vegyesen
George W. Bush amerikai elnök is kilátogatott az uszodába, hogy tanúja legyen, miként kezdi el menetelését Micheal Phelps, aki honfitársa, Mark Spitz müncheni hét aranyérmes teljesítményét szeretné felülmúlni. Ehhez az első lépés a 400 m vegyes megnyerése volt, ezt saját, idén úszott 4:05.25 perces világcsúcsán csaknem két másodpercet javítva tette meg az amerikai szupersztár. A kiváló időért persze köszönettel tartozik Cseh Lászlónak, valamint a szintén amerikai, s előzetesen a második helyre várt Ryan Lochtenak.
A Kőbánya SC világ- és Európa-bajnoka az athéni bronz után ezüstérmet szerzett. Ráadásul 4:06.16 perces Európa-csúccsal, saját, 4:07.96 perces rekordját megdöntve ért célba! "Elégedett vagyok, majd leszek boldog is. Jó időt úsztam, ami lehetett volna jobb is, ha délután vannak a döntők. Ezen az eredményen a későbbiekben még lehet javítani, most kiúsztam magam. Reméltem, hogy legyőzöm Lochtet, ezzel az idővel és az ezüsttel előzetesen is elégedett lettem volna" - mondta a verseny után. Cseh még két számban érdekelt Pekingben, 200 m vegyesen és 200 m pillangón.
Turi György így summázta tanítványa teljesítményét: "Laci most még csak elégedett, de négy év múlva lesz boldog is, amikor megnyeri majd az olimpiát. Négy éve harmadik volt, most második, négy év múlva pedig első lesz. Phelpsnek, amint bejelentette, ez volt az utolsó 400 m vegyese."
A 800 gyorson Európa-bajnok Kis szépen helytállt, 4:12.84-gyel hatodikként csapott célba. "Az egyik célom az volt, hogy olimpián döntőbe jussak, a másik, hogy jobbat érjek el Darnyi Tamás idejénél. Jó lett volna ötödiknek lenni, de nem vagyok elkeseredve, pontszerző lettem. Nagyon erős volt a kezdés, ezért 200 után kicsit lelassultam" - nyilatkozta Kis Gergő.
Michael Phelps nem volt nyugodt: "Amikor féltávhoz értünk, mindhárman együtt voltunk. Nem ehhez vagyok hozzászokva, hanem sokkal nagyobb előnyhöz. Így aztán megnyomtam a mellúszást, elhúztam, a gyorson pedig a maradék erőmet is kiadtam. Nagyon boldog vagyok, igazi kemény csata volt, ahogy vártam. Jó volt látni, hogy az elnök és családja is kilátogatott megnézni minket."Férfi 400 m vegyes:
1. Michael Phelps (Egyesült Államok) 4:03.84 p - világcsúcs (régi: 4:05.25 p, Phelps, 2008.06.29., Omaha)
2. Cseh László (Magyarország) 4:06.16 - Európa-csúcs (régi: 4:07.96 p, Cseh, 2008.06.14., Canet-en-Rousillon)
3. Ryan Lochte (Egyesült Államok) 4:08.09
4. Alessio Boggiatto (Olaszország) 4:12.16
5. Luca Marin (Olaszország) 4:12.47
6. Kis Gergő (Magyarország) 4:12.84
7. Brian Johns (Kanada) 4:13.38
8. Thiago Pereira (Brazília) 4:15.40
Szepesi Nikolett 100 m háton 1:01.77 perces teljesítménnyel futamában a hetedik lett, így nem jutott be az elődöntőbe: a Kőbánya SC versenyzője összesítésben a 24. lett. Kovács Norbert 200 m gyorson 1:49.34 perces időeredménnyel futamában a harmadik lett, összetettben a 35. helyen végzett. Dara Eszter az elődöntőben a 13. időt érte el, így nem jutott döntőbe női 100 m pillangón. A 16 éves Pecz Réka 100 m mellen 1:12.17 perccel a 41. lett.
Férfi 400 m gyors:
1. Park Te Hvan (Koreai Köztársaság) 3:41.86 p
2. Csang Lin (Zhang Lin, Kína) 3:42.44
3. Larsen Jensen (Egyesült Államok) 3:42.78
Női 400 m vegyes:
1. Stephanie Rice (Ausztrália) 4:29.45 p - világcsúcs (régi: 4:31.12 p: Katie Hoff, 2008.06.29., Omaha)
2. Kirsty Coventry (Zimbabwe) 4:29.89
3. Katie Hoff (Egyesült Államok) 4:31.71
Női 4x100 m gyors:
1. Hollandia (Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk, Marleen Veldhuis) 3:33.76 p
2. Egyesült Államok (Natalie Coughlin, Lacey Nymeyer, Kara Lynn Joyce, Dara Torres) 3:34.33
3. Ausztrália (Cate Campbell, Alice Mills, Melanie Schlanger, Lisbeth Lenton-Trickett) 3:35.05
Párbajtőr: Boczkó Gábor negyedik lett
Boczkó Gábor 8-7-es vereséget szenvedett a spanyol José Luis Abajótól, így negyedik lett a párbajtőrözők versenyében. Boczkó az elődöntőben a francia Fabrice Jeannet-tól szenvedett vereséget 15-12-es arányban. A háromszoros egyéni Európa-bajnok magyar a négy közé jutásig három mérkőzést nyert meg: az elődöntőért a lengyel Radoslaw Zawrotniak ellen lépett pástra és egy nagyon feszült hangulatú csörtében 15-8-ra diadalmaskodott; a 16 között a ranglistamásodik venezuelai Silvio Fernandez (15-9), első mérkőzésén olasz Alfredo Rota (11-10) ellen győzött.
Az idei egyéni Európa-bajnok Imre Géza a nyolcaddöntőben szenvedett vereséget, miután 15-9-re kikapott az olasz Diego Confalonieritől. Első mérkőzésén Imre nagy csatában harcolta ki a továbbjutást (15-14) a dél-koreai Kim Szeung ellen. Az egyéni világbajnok Kulcsár Krisztián már az első mérkőzésén 15-9 arányú vereséget szenvedett a a kínai Jin Lien-csi-től (Yin Lianchi), és ezzel kiesett.
Férfi párbajtőr egyéni:
1. Matteo Tagliariol (Olaszország)
2. Fabrice Jeannet (Franciaország)
3. José Luis Abajo (Spanyolország
4. Boczkó Gábor
...12. Imre Géza
...18. Kulcsár Krisztián
Döntetlen a magyar-montenegrói csoportrangadón
Döntetlennel kezdte szereplését a címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott: Kemény Dénes csapata az A csoport rangadóján 10-10-et játszott az újdonsült Európa-bajnok montenegróiakkal.
Magyarország-Montenegró 10-10 (3-3, 3-1, 2-4, 2-2)
Jingtung Uszoda, 2500 néző, v: Margeta, Caputi (szlovén, olasz)
Góldobók: Benedek, Kásás, Varga Dénes 2-2, Molnár, Madaras, Biros, Kis G. 1-1, illetve Janovic 4, Ivovic, Gojkovic 2-2, Uskokovic, Jokic 1-1
"A sorsolás miatt nem volt alkalmunk úgynevezett bemelegítő meccset játszani, mindjárt a montenegróiakkal kezdtünk, akik most nyertek Európa-bajnokságot és nagyon erős csapat. A mérkőzés elején és közepén mi álltunk közelebb a győzelemhez, de aztán védelmi hibák miatt megfordult a helyzet. Azt hiszem, ezek után mindkét gárda elégedett lehet a döntetlennel, bár vegyes érzelmek kavarognak bennem, édes és savanyú, hogy stílszerű legyek" - mondta Kemény Dénes szövetségi kapitány. "Örülhetünk, hogy vissza tudtunk jönni háromgólos hátrányból is a világ egyik legjobb csapata ellen" - értékelte az eredményt Petar Porobic montenegrói szövetségi kapitány.
A magyar válogatott legközelebb kedden játszik, magyar idő szerint reggel 8 órától a görögök ellen száll vízbe. Az A csoport vasárnapi másik két meccsén: Ausztrália-Görögország 12-8, Spanyolország-Kanada 16-6.
Evezés: reményfutamban a Varga, Hirling egység
A Varga Tamás, Hirling Zsolt duó harmadik lett előfutamában, így reményfutamra kényszerül a könnyűsúlyú kétpárevezősök versenyében. A 2005-ben világbajnok, tavaly pedig Eb-győztes magyar egység a világbajnoki címvédő dán Mads Rasmussen, Rasmus Quist kettős és a kanadai Douglas Vandor, Cameron Sylvester páros mögött ért célba. Az egyenes ági középdöntőbe kerüléshez az első két hely valamelyikén kellett volna végezni. Vargáék a keddi reményfutamban javíthatnak. Cselgáncs: Ungvári Miklós furcsa körülmények között kapott ki
Ungvári Miklós vereséget szenvedett a legjobb 16 között az orosz Alim Gadanovtól a 66 kg-os súlycsoportjában. A magyar versenyzőt három másodperccel a vége előtt szabálytalan fogásért - a bíró szerint belenyúlt riválisa ruhaujjába - megintették, és ezzel kapott ki. A közönség pfújolt a hajrában meglehetősen szokatlan döntés láttán, a kecskemétiek reménysége pedig kezét széttárva, elképedve állt a tatamin. "Ezt nem hiszem el, szétvet az ideg! Így elszúrni az olimpiámat! Miért tették ezt velem? Egy kézben tartott meccset vettek el tőlem"- tajtékzott a mérkőzés után Ungvári, aki a legjobb 32 között hosszabbításban szerzett ipponnal győzte le a háromszoros Európa-bajnok grúz Zaza Kedelasvilit, míg az első körben jukóval nyert a kínai Vu Ritubilige ellen. Gadanov a következő meccsén ipponnal alulmaradt a francia Benjamin Darbelet-vel szemben, így nem jutott be az elődöntőbe, azaz nem vitte magával Ungvárit a vigaszágra. Ez azt jelenti, hogy az Európa-bajnok magyar kiválóság a 2004-es athéni játékokhoz hasonlóan ismét helyezetlenül zárta az olimpiát.
"Most már nem is érdekel, hogy elvették-e tőlem a győzelmet. Tulajdonképpen nincs min csodálkoznom, valahogy sosem volt szerencsém a bírókkal. Ami a vitatott intést illeti a végén, földharcban elő szokott fordulni, hogy valaki belenyúl a másik ruhaujjába, bár most abban sem vagyok biztos, hogy belenyúltam. Ha a csuklónál megmarkolják kifordítva valakinek a dzsudogiját, azt lehet úgy is látni, hogy belülről fog az illető. Mindegy, szép dolog, hogy itt lehettem az olimpián, éremért jöttem, sajnos nem sikerült" - mondta az MTI-nek az Európa-bajnok kiválóság, aki a 2004-es athéni játékokon is helyezetlen lett. Tóth László, a Magyar Judo Szövetség (MJSZ) elnöke sokkal keményebben fogalmazott: "A tunéziai bíró egyértelműen manipulálta Miki meccsét Gadanov ellen. Szegény Ungi élete legjobb formájában érkezett Pekingbe, ledarálta a háromszoros Eb-győztes grúz Zaza Kedelasvilit, egyértelműen aranyesélyes volt, de ki merem jelenteni, hogy csalással kapott ki. A főbíró háromszor sújtotta Mikit: egyszer nem vett figyelembe egy oldalbíró által javasolt kokát, aztán visszaminősített egy jukót kokára, végül érthetetlen módon megintette őt három másodperccel a vége előtt. Gusztustalan, amit itt láttunk, de mivel finoman, a megengedett kereteken belül történt a csalás, nincs értelme óvni. Az európai szövetségnek orosz elnöke van, a nemzetközi dzsúdóalapítvány orosz kézben van, úgyhogy az oroszoknak nagyon kell egy érem, ennek megszületésében segédkezett ma a bíró. Meggyőződésem, hogy olimpiai aranyérmet vettek el a magyar dzsúdósporttól" - jelentette ki az MJSZ vezetője.
Férfi 66 kg:
1. Ucsisiba Maszato (Japán)
2. Benjamin Darbelet (Franciaország)
3. Pak Csol Min (Koreai NDK) és Yordanis Arencibia (Kuba)
Női 52 kg:
1. Hszian Tung-mej (Xian Dongmei, Kína)
2. An Kum Ae (Koreai NDK)
3. Szoraja Haddad (Algéria) és Nakamura Miszato (Japán)
Boksz: Káté Gyula egyből kiesett
Káté Gyula meglepetésre kikapott és kiesett a legjobb 32 között a férfi ökölvívók 64 kg-os kategóriájában. Az MTK világ- és Európa-bajnoki bronzérmese azzal az ír John Joyce-szal csapott össze, akit a tavalyi világbajnokságon és az Európai Unió idei bajnokságán is biztosan győzött le, most azonban 9-5-re kikapott tőle. "Nem tudom mi történt, eddig háromszor bokszoltam vele és mindháromszor könnyedén vertem meg. Akkor nem volt kellemetlen a stílusa, most igen" - nyilatkozta az elkeseredett Káté. "Gyuszi ugyanúgy bokszolt, mint eddig Joyce ellen, de ezúttal nem sikerült győznie. Kétszer annyit ütött, mint az ellenfél és mégis az ír kapta mindig a pontokat. Az is érdekes, hogy a bíró legalább nyolcszor rászólt Joyce-ra, de egyszer sem intette meg. Természetesen csalódás ez a korai búcsú" - szomorkodott Balzsay Károly szövetségi kapitány.
Torna: Böczögő közepesen teljesített
Böczögő Dorina egyéni összetettben és egyik szeren sem jutott döntőbe a női tornászok versenyén. A 16 éves magyar versenyző talajon kezdett, az első ugrássora végén kilépett, egyébként szépen tornászott, a bírók 13,925 pontra értékelték produkcióját Ezen a szeren 54. lett. Ezután következett az ugrás, melyben idén a katari Világkupa-versenyen negyedik volt. A szerenkénti döntőbe igyekvőknek két ugrást kell bemutatniuk, így Böczögő is kétszer kísérletezett. Az első - fóder-bicska félfordulattal - leérkezésénél erősen ellépett, ezért komoly levonás járt (13,375), a másodikat - Jurcsenko másfél csavarral - viszont pontosabban hajtotta végre, azért jobb értékelést is kapott (14,450). A szerrangsorba 13,912-vel került fel, amivel 12. lett. Felemáskorláton nem volt túl erős, gyakorlata a zsűri szerint 13,200-at ért (72. hely). A végén jött a gerenda, melyen jól szerepelt, ennek nyomán 13,950 ponttal zárt (64. hely). Az összetettben elért 54,450 pontja az 52. helyet jelentette.
Légpisztoly: Csonka Zsófia 29., kínai arany
Csonka Zsófia a 29. helyen végzett a női légpisztolyosok 40 lövéses alapversenyében. A győzelmet a kínai Kuo Ven-csün (Guo Wenjun) szerezte meg. A hazai sportoló az alapverseny után még csak a második volt, ám a döntőben rendkívül magabiztosan versenyzett, így maga mögé utasította az orosz Natalja Pagyerinát.
Női légpisztoly 10 m:
1. Kuo Ven-csün (Guo Wenjun, Kína) 492,3 kör (390)
2. Natalja Pagyerina (Oroszország) 489,1 (391)
3. Nino Szalukvadze (Grúzia) 487,4 (386)
...29. Csonka Zsófia
Férfi trap:
1. David Kostelecky (Csehország) 146 korong (121)
2. Giovanni Pellielo (Olaszország) 143 (120)
3. Alekszej Alipov (Oroszország) 142 (121)
Kerékpár: brit aranyérem a női mezőnyversenyben
A brit Nicole Cooke nyerte a női kerékpárosok országúti mezőnyversenyét. A 126,4 kilométeres viadalon az indulóknak a szinte folyamatosan szakadó esővel és a csúszós úttal is meg kellett birkóznia, ráadásul a 66 fős mezőny közepén baleset is "lassított" jó néhány versenyzőt.
Kerékpár női mezőnyverseny:
1. Nicole Cooke (Nagy-Britannia) 3:32:24 ó
2. Emma Johansson (Svédország) azonos idővel
3. Tatiana Guderzo (Olaszország) a. i.
Súlyemelés: thaiföldi és kínai győzelem
Meglepetésre a 17 éves, nemzetközi szinten eddig nem ismert kínai Lung Csingcsuan (Long Qingquan) junior világcsúccsal nyerte a férfi súlyemelést az 56 kg-os súlycsoportban.
Férfi 56 kg:
1. Lung Csingcsuan (Kína) 292 kg (szakítás: 132 kg, lökés: 160 kg)
2. Anh Tuan Hoang (Vietnam) 290 (130, 160)
3. Eko Yuli Irawan (Indonézia) 288 (130, 158)
Női 53 kg:
1. Prapavadi Jaroenrattanatarakoon (Thaiföld) 221 kg (95 kg, 126 kg)
2. Jun Dzsin Hi (Koreai Köztársaság) 213 (94, 119)
3. Nasztaszja Novikava (Fehéroroszország) 213
Íjászat: címvédés a női csapatversenyben
Íjászat, női csapatverseny:
1. Koreai Köztársaság
2. Kína
3. Franciaország
Szinkronugrás: papírforma kínai-arany női 3 méteren
Női 3 méteres szinkronugrás:
1. Vu Min-hszia (Wu Minxia), Kuo Csing-csing (Guo Jingjing, Kína) 343,50 pont
2. Julija Pahalina, Anasztaszja Pozdnyakova (Oroszország) 323,61
3. Ditte Kotzian, Heike Fischer (Németország) 318,90
Labdarúgás: a "nagyok" már továbbjutottak
A címvédő Argentína, illetve Brazília - a két gól rúgó Ronaldinhonak is köszönhetően - és Olaszország is bejutott a negyeddöntőbe az olimpia férfi labdarúgótornáján a második fordulót követően. Eredmények: Brazília - Új-Zéland 5-0, Elefántcsontpart-Szerbia 4-2, Argentína-Ausztrália 1-0, Egyesült Államok-Hollandia 2-2, Nigéria-Japán 2-1, Belgium-Kína 2-0, Olaszország-Koreai Köztársaság 3-0, Kamerun-Honduras 1-0.
Kosárlabda: a Dream Team Yao Mingéket oktatta
Az amerikai férfi kosárlabda-válogatott első mérkőzésén magabiztosan, 101-70-re legyőzte a házigazda Kína csapatát. A Jao Ming (Yao Ming) vezette hazaiak a második negyed közepéig tudták tartani a lépést a legnagyobb favoritként számon tartott amerikaiakkal, ám a későbbiekben Kobe Bryanték kiegyensúlyozott játékkal nyerték az összecsapást, amelyet a helyszínen tekintett meg George W. Bush. Eredmények: Egyesült Államok-Kína 101-70, Németország-Angola 95-66, Spanyolország-Görögország 81-66, Horvátország-Ausztrália 97-82, Oroszország-Irán 71-49, Litvánia-Argentína 79-75.
Tenisz: Ana Ivanovic visszalépett
Visszalépett a teniszversenytől a szerb Ana Ivanovic, a női világranglista első helyezettje. Ivanovic ujjsérülésre hivatkozva mondta le az ötkarikás szereplését. Ivanovic hétfőtől már nem lesz világelső, honfitársa, Jelena Jankovic váltja a rangsor élén.
(forrás: MTI)