Kétséges a súlyemelés és kerékpár olimpiai jövője
Fahey elmondta: szeptemberben találkozik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vezetőivel, akiknek azt javasolja majd, hogy a doppinggal fertőzött sportágak ne szerepelhessenek a játékok programjában. "A sport világában napjainkban sajnos egyetlen sportágról sem lehet százszázalékos biztonsággal kijelenteni, hogy a versenyzők valamennyien tiltott szerek használata nélkül érik el eredményeiket, viszont vannak olyanok, melyekben szisztematikus doppingolás folyik" - mondta Fahey.
A sportvezető hozzátette: a pekingi játékok előtt összesen 22 súlyemelőt léptettek vissza Bulgáriában és Görögországban tiltott szer használata miatt vagy mert kibújtak az ellenőrzés alól, de a Tour de France tapasztalatai alapján számára egyértelmű, hogy a kerékpárosoknál is szisztematikus doppingolás folyik. "Ha a NOB támogatja elképzeléseinket, akkor a jövőben csak azok a sportágak szerepelhetnek a nyári és a téli olimpián, melyek szövetségei elfogadják a WADA előírásait, vizsgálati módszereit, egyúttal mindenkire egyformán érvényes szankcióit a vétkesekkel szemben." Fazekasra azonnal lecsaptak a doppingellenőrök
Alighogy megérkezett Pekingbe Fazekas Róbert diszkoszvető, máris lecsaptak rá a doppingellenőrök. Erről Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke számolt be internetes naplójában. A sportvezető azt írja, hogy az Athénban aranyérmétől doppingvétség miatt megfosztott szombathelyi nehézatléta a magyar olimpiai csapat utolsó nagyobb csoportjával érkezett a kínai fővárosba és a doppingellenőrök ezt követően azonnal vérvétellel kiegészített vizsgálatra rendelték. "Így van ez rendjén. Teljes mértékben egyetértek a szigorú fellépéssel, ami lényegében a becsületesen, tisztán készülő és versenyző sportemberek döntő többségének érdekében, védelmében történik, a csalók, vagy ahogyan Rogge elnök fogalmazott, a sportban jelentkező bűnözők leleplezését szolgálja" - folytatja a MOB-elnöke.
Animáció volt a "lábnyom-tűzijáték"
Helyi lapértesülések szerint a pekingi olimpia megnyitóünnepségének televíziós közvetítése során a tűzijáték-bemutató egyes részeit már korábban felvették és "bevágták" az élő képek közé. A kínai főváros felett a levegőben képzett "lábnyomokat" több mint egy éven keresztül készítették elő egy animációs stúdióban. A Beijing Shibao című lapban Kao Hszia-lung (Gao Xiaolong), a stúdió munkatársa elmondta, hogy 2007 júniusától 2008 júliusáig dolgoztak a felvételek elkészítésén. "Nagyon sokszor megnéztük, de az csak az élő közvetítés során derült ki, hogy a bevágott képek kicsit sötétebbek lettek. Szerencsére a nézők ebből semmit sem vettek észre" - mondta Hszia-lung. "Ténylegesen csak a tűzijáték befejező része szerepelt az élő közvetítésben."
Második nap, újabb tüntetések
Ismét külföldi tüntetőket vettek őrizetbe vasárnap a pekingi Tienanmen (Mennyei Béke) téren. Két aktivista tibeti zászlót bontott ki a téren, a kínai főváros történelmi és politikai szívében. Három másik tüntető ezután megpróbált kifeszíteni egy transzparenst, amelyen a "A tibetiek meghalnak a szabadságért" felirat állt. A tüntetők közül ketten az Egyesült Államokból, ketten Kanadából érkeztek, egy
- tibeti származású - nő - pedig Németországból. A rendőrség az akció kezdete után öt perccel őrizetbe vette a tüntetőket - közölte a New York-i központtal működő Students for a Free Tibet (Egyetemisták a Szabad Tibetért) elnevezésű civil szervezet.
Több Tibet-párti tüntetőt kellett kivezetni a tereplovaglók olimpiai versenye alatt. A háromnapos viadalt Hongkongban rendezik. A szervezők tájékoztatása szerint a tiltakozókat a rendőrség nem vette őrizetbe, csak felszólította őket a helyszín elhagyására. Szemtanúk beszámolója szerint a hatóságok felkészültek a tiltakozásokra, egy fiatal lány csak annyit tudott bekiabálni, hogy "szabadságot Tibetnek!", mire a mondat végére ért, már a fejére húztak a rendfenntartók egy takarót és kivezették a nézőtérről. Amikor az egyik kínai versenyző kezdett el lovagolni, egy transzparenst akartak kinyitni a nézőtéren, de a biztonságiak ezt is megakadályozták, a feliratot elvették, az aktivistákat pedig kivezették.
Tanu nem indulhat
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) nem engedi rajthoz állni a görög Ekaterini Tanu sprintert a pekingi olimpián. Ezt Giselle Davies NOB-szóvivő jelentette be. A sydneyi játékokon 100 méteres síkfutásban második, az athéni játékokról azonban doppingvétség miatt kizárt, majd később két évre eltiltott vágtázóról csütörtökön tárgyalt a NOB fegyelmi bizottság, mely most hozta meg döntését.
Tanu nem ment el az fb ülésére, mert úgy érezte, hogy homályos vádakra kellene válaszolnia. Ügyvédje ugyanakkor szerdán kijelentette, hogy "a NOB nem illetékes görögországi büntetőjogi eljárásokat megítélni", márpedig Tanu ellen ugyanis "hamis tanúskodás" címén folyik jelenleg eljárás hazájában, és ez az egyik érve a NOB-nak a futónő olimpiai részvétele ellen.
Tanu óriási botrányt okozott a 2004-es athéni játékokon honfitársával, Kosztasz Kenterisszel együtt, amikor motorbalesetre hivatkozva nem jelentek meg egy olimpia előtti doppingellenőrzésen. Végül mindketten bevallották, hogy önkényesen kivonták magukat a kontroll alól.
Augusztus 9.
Megöltek egy amerikai turistát
Megtámadott két amerikai turistát és kínai idegenvezetőjüket egy kínai férfi szombaton Pekingben, egyiküket megölte, majd öngyilkos lett.
A 47 éves Tang Jong-ming (Tang Yongming) a pekingi olimpia megnyitójának másnapján, a főváros turisták által sűrűn látogatott egyik negyedében, az úgynevezett Dobtoronyban késsel támadta meg a két amerikait - egy férfit és egy nőt -, illetve kísérőjüket. Az amerikai férfi meghalt, a nő és az idegenvezető megsebesült. A támadó utána levetette magát a 47 méter magas torony második emeletéről, és szintén meghalt - közölte a fővárosi önkormányzati hivatal.
Az eset után hivatalosan közölték, hogy a két megtámadott amerikai az Egyesült Államok olimpiai röplabdacsapata egyik edzőjének családtagjai. A megsebesült nő állapota súlyos.
Izraeli riválisa miatt lépett vissza az iráni úszó?
Nem versenyzett együtt izraeli riválisával, inkább visszalépett a 100 méteres férfi mellúszás előfutamától az iráni Mohammad Alirezaei. Megfigyelők szerint az úszót az ázsiai ország politikai vezetői nem engedték elindulni. Az iráni hírügynökség beszámolója szerint az ország olimpiai bizottsága (INOC) engedélyezte a sportoló részvételét, miután Alirezaei az egyes, izraeli vetélytársa, Tom Beeri pedig a hetes pályán indult volna, ezért a két úszó az INOC szerint nem közvetlenül csapott volna össze egymással. Alirezaei azonban közvetlenül a rajt előtt betegségre hivatkozva visszalépett. Az 1979-es iszlám forradalom óta iráni és izraeli sportolók semmilyen sportágban nem mérték össze tudásukat és nem léptek pályára egymás ellen.
Felvételről láthatták a megnyitót az USA-ban
Nem közvetítette élőben az olimpia megnyitóját az Egyesült Államokban a kizárólagos jogokat 894 millió dollárért megvásárló NBC televíziós csatorna. Az amerikai nézők 12 órás csúszással nézhették végig a ceremóniát. "Nem foglalkozunk azzal, hogy melyik televízió, mikor mutatja a megnyitót, erről minden csatorna önállóan dönthet, ebbe semmilyen formában nem kívánunk beleszólni" - mondta Giselle Davies, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szóvivője. Az NBC azzal indokolta a csúsztatást, hogy az élő közvetítés az időeltolódás miatt az Egyesült Államokban a kora reggeli, vagy délelőtti órákban lett volna látható. A csatorna ezért inkább délután, kora este, mutatta az eseményt, amikor sokkal többen ülnek a képernyő elé.
Bevetették az esőfelhő-oszlató rakétákat
Több mint ezer esőfelhő-oszlató rakétát vetettek be Pekingben, hogy az olimpia megnyitóját ne zavarja meg az időjárás. Kína történetében ez volt az eddigi legnagyobb ilyen jellegű beavatkozás, egyszersmind először fordult elő, hogy a technika eme vívmányát ötkarikás játékokon alkalmazták.
Két Tibet-párti tüntető megzavarta a lovastusátTibetért tüntető két nézőt vezettek ki a rendőrök a Hongkongi Lovas Központból a lovastusa küzdelmeinek első napján. A szurkolók tibeti zászlót csempésztek be a nézőtérre, majd a biztonságiak kivonszolták őket a létesítményből. Később sem jöhettek vissza, mivel a hivatalos indoklás szerint megsértették szabályokat, ugyanis a lovastusa díjlovaglása során a nézőknek csendben kell ülniük, nehogy megzavarják a lovakat.
(forrás: MTI)