Több tucat doppingügy még az olimpia előtt

Bár a pekingi olimpiai faluban és a kínai edzéshelyszíneken, versenyen kívül elvégzett első 650 doppingvizsgálat negatív eredményt hozott, a játékok megkezdése előtti időszakban több tucat olimpikonjelölt bukott meg az ellenőrzések során. - Összefoglaló

Még a tavasszal lebukott 11 görög súlyemelő, majd a hellénektől egy-egy ökölvívó, úszónő, atléta és evezős is fennakadt a vizsgálaton. Június elején elvégzett kontroll során kiderült, hogy a teljes bolgár súlyemelő-válogatott is doppingolt, amit a B próbák is igazoltak.

Szintén ott vannak a szégyenlista elején az oroszok. Olimpiai atlétikai csapatukon valóságos kizárási hullám söpört végig a doppingügyek miatt. Előzőleg öt atlétanő versenyjogát függesztették fel, azzal a váddal, hogy a doppingvizsgálatkor kicserélték vizeletmintájukat. Az ügyben érintett volt két további futónő is, akik azonban nem szerezték meg az olimpiai indulás jogát. Kedden három gyalogló bukott meg EPO-használat miatt, közülük ketten, Vlagyimir Kanajkin és Valerij Borcsin indult volna Pekingben. A legfrissebb eset pedig az akadályfutó Roman Uszové, akit pénteken zártak ki pozitív doppingteszt miatt.

A románoknál három eset volt: előbb az 1500 m-en idei legjobbját futó Liliana Popescut, majd ezt követően az ugyanerre a számra nevezett Elena Antocit és Cristina Vasiloiut zárták ki a pekingi csapatból doppinggyanú miatt. Utóbbi két versenyző azóta már be is jelentette visszavonulását.

Ugyancsak három doppingügyük volt az amerikaiaknak, csakhogy két tornászuk, Tim McNeill és Morgan Hamm is figyelmeztetéssel megúszták a pozitív esetet. Mindkettőjüknek olyan szert találtak a vizeletükben, amely orvos által felírt gyulladáscsökkentővel került be a szervezetükbe. Ez ugyan szerepel a nemzetközi tiltólistán, de ha időben bejelentik a használatát, akkor indokolt esetben alkalmazható. McNeillt nem találta hibásnak az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA), Morgan Hamm-mel szemben pedig annak ellenére is elnéző voltak, hogy előzetesen nem tájékozatta az USADA-t. Más kérdés, hogy bokasérülése miatt Hamm mégsem indul el Pekingben. Az amerikaiak korábban 100 mellen világcsúcsot tartó úszóját, az omahai válogatón lebukott Jessica Hardyt viszont kétéves eltiltással sújtották.

Két doppingügyük van az olaszoknak: tőlük Andrea Baldini férfi tőröző és Marta Bastianelli világbajnok női országúti kerékpáros produkált pozitív doppingtesztet, így egyikük sem lehet ott a pekingi olimpián.

Egy esettel szerepel a listán Brazília, miután a férfi kézilabdázó Jaqson Kojoroski fenn akadt a kontrollon. Szintén egy ügye van Jamaicának, ahonnan a sprinter Julien Dunkley bukott le egy június végi doppingellenőrzésen.

Hollandia neve is megtalálható a feketelistán, miután a 3000 méteres akadályfutás Európa-csúcstartójának, Simon Vroemennek lett pozitív a doppingtesztje. Dániának is van egy doppingeste, ám a helyi olimpiai bizottság nemcsak a lebukott sportoló nevét, hanem sportágát sem közölte. Végül egy doppingüggyel szerepel India is, amely két nappal a pekingi játékok előtt léptette vissza egyetlen súlyemelőjét, a július végi ellenőrzés során megbukott Monica Devit. 

Egy görög atléta pozitív doppingtesztet produkált

Egy görög atléta megbukott a doppingvizsgálaton, nevét egyelőre nem hozták nyilvánosságra.  Az ország atlétikai szövetsége a versenyzőt pénteken kizárta az olimpiai csapatból és visszaküldte hazájába. A B-próba elemzéséig felfüggesztették az atléta versenyzési jogát.

A görög állami televízió értesülése szerint a pekingi olimpián a 200 méteres férfi síkfutásra benevezett Tasszosz Guszisz megbukott a doppingvizsgálaton. A 29 éves versenyzőt hazája antidopping-csoportja ellenőrizte, mielőtt a válogatott elutazott a nyári játékokat megelőzően Japánba edzőtáborozni. A vizsgálat pontos időpontja egyelőre nem ismert.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.