A világ 104 országát fogja képviselni kormányzati méltóság a pekingi olimpiai játékok holnap esti megnyitóján. Liu Qi, a kínai szervezőbizottság elnöke nem részletezte, hogy közülük hányan állam- vagy kormányfők. Ám néhány napja a világsajtó arról írt, hogy mintegy 80 állami vezető érkezik az eseményre.
VIP-vendégek száznégy országból
George W. Bush amerikai elnök mostani ázsiai körútján Bangkokból érkezik majd. Ott lesz a megnyitón Vlagyimir Putyin orosz kormányfő, aki tegnap az Új Kína hírügynökségnek adott interjújában elítélte a pekingi játékok politizálására tett kísérleteket, amelyek szerinte "lábbal tiporják az olimpiai szellemet". Mint egy ideje már ismertté vált, Nicolas Sarkozy francia elnök feladta a tibeti események miatti "vacillálását", s jelen lesz a megnyitón. Ugyanakkor Németország, Kanada és Nagy-Britannia kormányfői távol maradnak az eseménytől, bár ezt nem hozták összefüggésbe politikai megfontolással. Kevin Rudd új ausztrál munkáspárti miniszterelnök - aki jól beszél kínaiul, ám Sarkozyhez hasonlóan sürgette Peking párbeszédét a dalai lámával - végül szintén ott lesz a megnyitón. Lemondta viszont tegnap részvételét Pervez Musarraf pakisztáni elnök. Sajtóértesülések szerint a feszült pakisztáni belpolitikai helyzet miatt kényszerült a szokatlan lépésre a Kínával baráti viszonyt ápoló ország vezetője.
Az olasz olimpiai csapat vezetői és játékosai elutasították itáliai jobboldali politikusok felhívását, hogy bojkottálják a pénteki megnyitót - jelentette az Ansa hírügynökség. "Nem kívánunk politikai állásfoglalásokat tenni. Felvonulunk, s hazánkat kívánjuk megfelelő módon képviselni" - szögezte le Raffaele Pagnozzi, az Olasz Olimpiai Bizottság (CONI) főtitkára. Előzőleg Maurizio Gasparroni, a kormányzó Szabadság Népe (PdL) szenátusi csoportjának vezetője, és Giorgia Meloni ifjúsági miniszter, a Nemzeti Szövetség (AN) képviselője is arra szólított fel, hogy az olasz olimpiai csapat ne vegyen részt a nyitógálán a kínai emberi jogsértések miatt.
A dalai láma - a Reuters jelentése szerint - a száműzetésben élő tibeti kormány internetes honlapján tegnap újra támogatásáról biztosította a pekingi olimpiai játékokat, és sikert kívánt.
A pekingi biztonsági intézkedések ellenére néhány külföldinek tegnap máris sikerült a kínai hatóságokat provokáló akciót végrehajtania a fővárosban. Az Új Kína hírügynökség szerint négyen a nemzeti stadion közelében rövid időre Tibet szabadságát hirdető, kínai írásjelű transzparenst és zászlócskát emeltek magasba. A biztonságiak lefogták a tüntetőket, de elengedték őket. Utóbb egy Free Tibet-csoport weboldalán büszkén közölte a két amerikai és két brit aktivistájuk nevét. Ugyancsak néhány külföldi a Tiananmen téren próbált demonstrálni, ezúttal az abortusz ellen, kritizálva a kínai hivatalos "egykepolitikát". A pekingi szervezőbizottság szóvivője kifogásolta az akciókat, arra hivatkozva, hogy a külföldiek nem tartották be a demonstrációkra vonatkozó előzetes bejelentési kötelezettséget.
Bocsánatot kért a kínai szervezőbizottságtól az a négy amerikai kerékpáros, akik keddi repülőtéri megérkezésükkor légzőmaszkot viseltek. Mint Jim Scherr, az amerikai ötkarikás szervezet főigazgatója közölte, az érintett sportolók "megértették, hogy viselkedésükkel megbántották a helyieket".