Ha nem ismernénk Krómer István munkásságát, azt hihetnénk, hogy most jött haza több évtizedes kanadai vagy svédországi tartózkodás után. Írásának (Egészség és tőke, július 28.) ugyanis az az alapvetése, hogy az állam takarékos, és racionális, ami nekünk, itt élőknek legalábbis eufemizmusnak tűnik, még akkor is, ha nem csak az utolsó 6-8 év gazdálkodását tekintjük.
A "gondos" állam
A szerző mérnök-közgazdász
Nálunk ugyanis az állam pazarló, roszszul szervezett, sok területen a működőképesség határán (vagy az alatt) van.
A másik axiómája a szerzőnek, hogy a magántőke egyetlen célja, hogy "gigantikus összegeket" megcsapoljon. Hogy egy humán területen dolgozó magáncég vezérelve lehet színvonalas szolgáltatást nyújtani alacsony költségekkel, szolid haszonnal, ez Krómer szerint kizárt, ez ellenkezne a kapitalizmus - anno jól fejünkbe vert - lényegével.
E két "alapigazságból" persze csak hasonló szintű következtetések vonhatók le. Az egyik, hogy az állami nyugdíjrendszer hatékonyabb, mint a magánbiztosítós. Ezt a várható nyugdíjkülönbségekből vezeti le a szerző, noha tudja, hogy a mai felosztó-kirovó (állami) nyugdíjrendszerben a befizetések és a kifizetések egymással még köszönő viszonyban sincsenek, a mindenkori nyugdíj-megállapítás a politika játékszere: módszere szinte évente változik, a kifizetések pedig a választói ciklusokkal függenek össze, és teljesen függetlenek az ország teherbíró képességétől. Ha nem így lenne, akkor a jelenlegi kormány már rég napirendre tűzte volna a nyugdíjkorhatár felemelésének kérdését, ami a demográfiai adottságok miatt nagyon sürgős. De egy ilyen lépés, választások előtt...?! Hogy képzeljük: a gondos és racionális állam vezetői csak nem kockáztatják (egyébként sem magas) népszerűségüket! Maradjon ez a következő kormányra. Az állami nyugdíj forrásai az irracionálisan magas adók és járulékok, amit az az egy-két millió szerencsés fizet be, akinek magas (bevallott) jövedelme van. Nem lehet egy szájból a magas bérterheket kifogásolni és az állami nyugdíjak stabilitását dicsérni.
A magánnyugdíjpénztárak hozamai meg persze, hogy elmaradnak a kötvényhozamoktól: valóban vannak működési költségeik (ad abszurdum gépkocsijuk is). De ha nem hozza létre a Horn-kormány ezeket a pénztárakat, az ott eddig felhalmozott százmilliárdok is elfolytak volna: PR-intézkedésekre, a korrupció miatti ártöbbletekre és más hasonlókra. Igen jelentős vívmány a magán- (és önkéntes) nyugdíjpénztárak rendszere, csak az a kár, hogy nem emelték a kormányok az össznyugdíjon belül a részarányukat (volt, amely még csökkentette is). Ez a mi igen csekély előtörlesztésünk az unokáink zsebének terhére felhalmozott adósságunkból.
A magánnyugdíjpénztárak vélt vagy valós működési hibái alapján kétségbevonni a létre sem hozott egészségbiztosítók létjogosultságát - abszurd. Persze itt is megemelkednének a működési költségek, de ki állítja, hogy nincsenek ezt a növekedést sokszorosan meghaladó tartalékok a rendszerben, melyek állami működtetés esetén (ez az én axiómám) soha nem tárulnak föl. Tételem igazolására hadd hivatkozzak a tragikomédiába fulladt kórházbezárási ügyre. A szakértők egybehangzó véleménye szerint a kórházak nagyobbik felét lehetne bezárni úgy, hogy az ellátás színvonala nem romlana, de inkább javulna.
Végül is az egész marxi teória azon bukott meg a gyakorlatban, hogy kiderült: a tőkés "hozzáadott értéke", a tulajdonos léte több értéket hoz létre, mint amit profitként kivesznek. Nem hiszem, hogy pont az egészségügy lenne ez alól kivétel, amely a legszélesebb társadalmi kontroll alatt áll.
Végezetül a jómódúak kivételezett egészségügyi biztosításáról. Ma is vannak olyan szolgáltatások, amelyeket külön kell megvásárolni: lehet fizetni legálisan egyágyas szobáért, jobb gipszkötésért, és magánrendelők sora áll minden szakágban a fizetőképes beteg rendelkezésére. És akkor még nem is említettük a hálapénzt...
A magán-egészségbiztosítási pénztári tagság után pedig adókedvezményt lehet kapni, noha ez sem a segédmunkások és a nyugdíjasok biztosítási formája, ők nem tudják azt igénybe venni. Tehát a mai "szolidáris rendszer megbontásáról" beszélni legalábbis farizeusság, ha nem politikai célzatú torzítás. Krómer írásának alaphangjából inkább az utóbbira következtetek.