Húszmilliót ér a magyar arany
A kormányszóvivő összehasonlításképpen hozzátette, hogy 2004-ben az athéni olimpia és paralimpia idején 1,9 milliárd forint állt rendelkezésre.
Mint mondta, a támogatási összeg több mint egyharmadát, 1,3 milliárd forintot már a múlt év végén, illetve ez év elején megkaptak a szövetségek. A Magyar Olimpiai Bizottság 430 millió forintot kapott az olimpiai részvétel költségeinek fedezetére. Hozzátette, hogy a kajak-kenu, úszás és vívás állami támogatása 98,5 százalékkal nőtt a négy évvel ezelőtti játékokhoz képest.
Rekordösszegű a sikeres szereplésért járó jutalom is; az egyéni számban szerzett aranyéremért nettó húszmillió forint jár majd - mondta a kormányszóvivő. Hozzátette: az ezüstérmekért 18 millió forintot míg a bronzokért 14 millió forintot fizetnek. A csapatsportágakban 12 millió, 9,6 millió illetve 8,4 millió forint jár az érmeseknek. A paralimpikonok ugyanakkora összegű jutalomban részesülnek majd, mint az olimpikonok - jegyezte meg.
Közölte: a sportolók közül a legjobb nyolc közé kerülőket jutalmazzák. Az első hat helyezett jutalma adómentes, a hetedik és nyolcadik helyen végzőknek járó pénzt pedig felbruttósítják.
Daróczi Dávid elmondta, hogy az olimpiára Gyurcsány Ferenc is elutazik, hogy a helyszínen szurkoljon a magyar csapatnak. A miniszterelnök augusztus 14 és augusztus 18 között látogat Pekingbe. Tervei szerint megnézi a magyar férfi vízilabda és a magyar női kézilabda-válogatott egyik csoportmérkőzését illetve a férfi 200 méteres vegyes-, valamint a női 50 méteres mellúszás döntőjét. A kormányfő egyik este a sportolókkal együtt vacsorázik majd.
A múlt hétvégi magyarországi Forma-1-es futamról a kormányszóvivő azt mondta, hogy pontos adatok még nem állnak rendelkezésre, de összesen körülbelül negyedmillióan látogattak ki Mogyoródra.
Az elmúlt évek tapasztalatai és a becslések alapján a futam három napjára a főváros három, négy és ötcsillagos szállodaszobáinak körülbelül 90 százalékát foglalták le a versenyzők, a versenyben közreműködők és a látogatók. A kempingeknek körülbelül a nyolcvan százalékát, a többi szálláshelynek pedig körülbelül 75-80 százalékát töltötték meg.
A nagydíjra érkezők körülbelül 14,6 milliárd forintot költöttek, ez húsz százalékos áfával számolva körülbelül 2,5 milliárd forint költségvetési bevételt jelent.
Daróczi Dávid elmondta, hogy a versenyhelyszínen a Kánikula kommandóban részt vevő nyolc hatóság szakemberei fokozottan ellenőrizték a verseny helyszínét és a környező településeket is.
A három nap alatt a hatóságok 708 ellenőrzés során 166 esetben 28 millió forint bírságot szabtak ki a jogszabályokat megsértő vállalkozásokkal szemben. Az ellenőrök mintegy hárommillió forint értékben foglaltak le, vagy tartottak vissza termékeket.
A rendőrség közlekedési szabálysértés miatt 47 esetben 419 ezer forint értékben szabott ki bírságot, három emberrel szemben indítottak eljárást ittas vezetés miatt, és 19 szabálysértési eljárás kezdeményeztek, ezek közül négyet tiltott kéjelgés miatt. Elfogtak egy körözött személyt, és megtaláltak egy körözött gépjárművet is.
(MTI)