Kína "objektivitást" kér

"Objektív" tálalást vár a külföldi sajtótól a jövő héten kezdődő nyári olimpiai játékok idején Hu Jintao kínai elnök.

Az államfő - aki 2003 óta áll az ország élén, s viszonylag ritkán tart sajtótájékoztatót - tegnap majd 70 percig állta a külföldi újságírók kérdéseit a pekingi parlamentben. Fő kérése és egyben üzenete az volt a média munkatársaihoz, hogy ne "politizálják" a játékokat, mert az ellentétes az olimpiai szellemmel, s mert nem is segítené elő "az eltérő vélemények közti kölcsönös tiszteleten alapuló közeledést". Elismerte: elkerülhetetlenül adódnak nézetkülönbségek a világ különböző régióiban, országaiban élő emberek látásmódja között, amikor is a vélemények közelítéséhez párbeszéddel lehet eljutni.

Az olimpia rendezésével kapcsolatban rámutatott, hogy mióta 2001-ben elnyerték rá a jogot, Kína, amely az emberiség egyötödét adja, mindent megtett, hogy méltóan teljesítse vállalását. Hangot adott annak a meggyőződésének, hogy a játékok "szellemi öröksége" tartósan jótékony hatást gyakorol majd az országra. Peking a játékok megrendezésével azt is bizonyítja, hogy nem jelent fenyegetést a világ többi része számára. "Hosszú időn át Kína természettől fogva védekező katonapolitikát folytatott. Soha nem fog hegemóniára törekedni. Kína fejlődése semmiképpen nem fogja sem sérteni, sem fenyegetni más országok érdekeit."

Hu azt mondta, hogy az olimpia után folytatni kívánják az átfogó politikai és gazdasági reformokat, "a kormány folytatja a szocialista demokrácia kiterjesztését és a szocialista jogállamiság fejlesztését". A kínai nép jelenlegi álma, hogy felgyorsítsa a modern ország építését, megvalósítsa a kínai nemzet nagy újjászületését". Tőle szokatlan módon tréfásan válaszolt, miszerint "ilyen nehéz kérdésre nem számított", amikor egy riporter azt firtatta, milyen sportágban indulna. A mérnök végzettségű Hu válasza a tenisz volt.

Hu Jintao kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a kínai hatóságok biztosítják a külföldi újságírók számára a munkájukhoz szükséges struktúrákat és eszközöket, ugyanakkor elvárják tőlük, hogy alkalmazkodjanak a kínai törvényekhez és szabályokhoz. Médiakörökben ugyanis napok óta kifogásolták, hogy Peking az olimpia idejére sem oldja fel az internet ellenőrzését, illetve a világhálón hozzáférhetetlen számos kínai ellenzéki vagy Tibet-barát portál. A Reuters jelentése szerint pénteken Gunilla Lindberg, a NOB alelnöke azt nyilatkozta, hogy az éjszakai megbeszélésen a kínai féllel sikerült az ügyet megoldani: "Az internethasználat ugyanolyan lesz, mint bármely más olimpián." Hírügynökségek aztán tegnap megerősítették, hogy Kína feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, de továbbra sem lehetett elérni néhány weblapot a médiaközpontban. Hozzáférhetővé vált az Amnesty International emberjogi szervezet, valamint a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet honlapja, illetve a BBC kínai nyelvű kiadása, ugyanakkor továbbra sem lehet megtekinteni a száműzetésben élő tibetiek vagy a Falon Gong meditációs mozgalom lapjait.

Az internetcenzúra téma lesz a NOB végrehajtó bizottságának ma kezdődő háromnapos ülésén is - értesültek a hírügynökségek. A testület Jacques Rogge elnök vezetésével egy Peking belvárosában található szállodában kezdi meg tanácskozását, majd keddtől tartják a NOB kétnapos közgyűlését.

Kína egyébként tegnap emlékezett meg a népi hadsereg megalakításának 81. évfordulójáról. Harckocsik felvonultatásával és imitált biztonsági gyakorlatokkal is kívánták bizonyítani, hogy nem fenyegetheti veszély az olimpiai játékokat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.