Az ország tizenöt folyóján és kisebb vízfolyásán - csaknem ötszáz kilométeren - védekeztek tegnap az árvíz ellen. Mintegy 150 kilométeren volt másodfokú, 71,5 kilométeren harmadfokú a készültség. Az árvíz elleni védekezésben csaknem kétezren vettek részt, a költségek százmillió forintra rúgnak.
Árvízi védekezés ötszáz kilométeren
Nyolc szakaszon rendeltek el eddig belvízvédelmi készültséget, ebből ötön másodfokút.
Galambos Tamás, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság PR-vezetője az MTI-nek úgy nyilatkozott: a Hernád felső szakaszán sikerült elkerülni a korábbi árvizekre jellemző helikopteres beavatkozást, jóval az árhullám megérkezése előtt teljes hosszában kiépült az ideiglenes védelmi rendszer (részletek itt).
A belvízzel elöntött területek nagysága országosan négyezer hektár. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a szakemberek felkészülten várták az árhullámot, amely eddig a Hernádon igényelte a legtöbb erőt a védekezőktől. A folyón tegnap harmadfokú árvízvédelmi készültség volt érvényben, tetőzését Gesztelynél vasárnapról hétfőre virradóan várták, 430 centiméteres vízállással. A termőföldek megóvása érdekében két esetben bontották meg a töltéseket, ezzel mintegy 2,5 millió köbméternyi vizet vezettek vissza az apadó Hernádba.
A Tiszán Tiszabecsnél és Tivadarnál másodfokú volt az árvízvédelmi készültség, amely a szakemberek előrejelzései szerint mára - Vásárosnamény és Záhony - harmadfokúra emelkedik. Az előrejelzések szerint a Tisza árhulláma sehol sem közelíti majd meg a korábban mért legmagasabb szinteket. A Bodrog forrásfolyóin is árhullámok vonulnak le, a következő napokban a folyó hazai szakaszán az eddigieknél intenzívebb áradásra lehet számítani. (részletek itt)
A Duna felső szakaszán folyamatos az apadás.
A környezetvédelmi tárca azonnali hivatalos tájékoztatást kért Romániától, miután nem hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy a romániai Borsabányánál nehézfémmel terhelt szennyvíz kerülhetett a Tisza bal parti mellékfolyójának, a Visónak egyik mellékpatakjába. (részletek itt és itt) A hivatalos tájékoztatás megérkeztéig a zöldtárca elrendelte, hogy a Felső-Tisza-vidéki Környzetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség ellenőrizze a Tisza vízminőségét.