Nagy felhajtás lesz Penészleken

Londonból jött a hír: a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Penészleken, a szükséges engedélyek megszerzése után augusztusban megkezdődik a földgáztermelés a PEN-104-es lelőhelyen. A területet feltáró és fejlesztő cég, az Ascent Resources Plc mindezt kedden jelentette be a brit fővárosban.

A brit cég két éve végzett kutatásokat és méréseket a település határában. 2006 novemberében jelentette be a Londoni Értéktőzsdén, hogy a Penészlek melletti próbakút fúrása eredménnyel járt. Ez volt a cég első gázlelete a térségben. A tesztek a kút kiváló hozamát igazolták - így augusztusban megkezdődhet a próbaüzem.

Ez most a téma Penészleken, habár már nem olyan nagy az izgalom, mint két éve volt, amikor hatalmas gépek dübörögve járták a falut.

Velőti József helybeli nyugdíjas - szakmájára nézve hidegburkoló - ezekre az időkre így emlékszik:

- Tudtuk, hogy nem semmiért csinálják. Véletlenül meghallottam akkor egy rendőr meg a kutatást vezető mérnök beszélgetését. Azt mondta a mérnök a rendőrnek: egy gázmezőn fekszik Penészlek! Rengett a föld a gépek alatt, nagyobb volt a kerekük, mint én. Egy kamera figyelte, mi van a föld alatt, egy lakókocsiban meg nézték, mi van a képernyőn.

Velőti József annak idején Huszton, a Barátság kőolajvezetéknél is dolgozott.

- Ma reggel meg azt hallottam a rádióban, hogy kezdik a termelést - folytatja. - Mondtam is a feleségemnek: hallottad, mi lesz itt már megint? Nagy felhajtás lesz itt augusztusban. Hátha valami kis jutányunk is lesz belőle! Azt például nem bánnám, ha valamivel olcsóbban kapnánk a gázt. Jó volna egy kis előnyt kikovácsolni ebből a leleményből.

Bólogat erre Kocsmár Mihály és Perczák József is. Szerintük nagyon jó ez a falunak, és remélik, néhány embernek munkahelyet is teremt.

- Habár - jegyzi meg Perczák József - emellett azt sem bánnám, ha ahogy a gáz ára csökken, úgy emelkedne a tej felvásárlási ára, mert az meg igen alacsony. Pár éve még kétszáz marha volt a faluban, most alig a fele.

A Penészleken két éve kezdődött munkálatok során különösebben látványos dolgot nem észlelt a falu: kőzúzalékból öt kilométer hosszú út épült a falu határától a kútig, hogy a gépekkel könnyebben tudjanak oda eljutni.

- Az út jól jött a falunak, mondja Kuprák József polgármester -, hiszen lakóházakat és mezőgazdasági területeket tett könnyebben megközelíthetővé.

Mindazonáltal a cég és a település önkormányzata között nem alakult ki szorosabb kapcsolat. A feltárók a kútból a "furadékot" a szeméttelepen helyezték el, amiért fizettek, a fúrás környékét pedig közcélú munkások tartották rendben. Füstbe mentek viszont azok a remények, hogy helybéliek munkához jutnak a beruházás kapcsán, ugyanis itt mindent gépek felügyelnek majd. És mivel Penészleken nem kell helyi iparűzési adót fizetni, pluszbevételre sem számíthat a település. A polgármester nem tudja még, hogy bevezetik-e majd a helyi iparűzési adót. Azt mondja:

- Még azt sem tudni, egyáltalán mekkora ez a gázmező, meddig működik majd a kút. Az egyik pletyka szerint egész Szabolcs megye ellátására elegendő a gáz, a másik szerint két hét alatt kitermelik az egészet. Hivatalos tájékoztatás pedig nincs.

Pedig jól jönne egy kis bevétel, hiszen az 1040 lelkes településen sok az állástalan. A legnagyobb foglalkoztató az önkormányzat, egy-két nagyobb vállalkozás 14-15 embernek ad munkát. Sokan Nyírbátorba járnak dolgozni. A település költségvetése 145 millió forint. Jelentős adósságállományát a remények szerint ez év végére sikerül ledolgozni, és jövőre már saját forrásból tudnak önerőt biztosítani pályázatokhoz, útépítésre, felújításokra.

A kútnál - amelyet megnézni lehet, de fényképezni nem - még folyik az építkezés, mellette ott húzódik az a csővezeték, amelyen metanollal keverve szállítják majd el a gázt Hajdúszoboszlóra.

A kerítéssel körbevett területen találtuk a PetroHungária alvállalkozójának, a Scada Kft.-nek (a cég a Mol Rt.-ből vált ki) a projektvezetőjét, Kiss Sándort, aki azt közölte: itt egy teljesen automatikus távfelügyeleti gyűjtő lesz, beépített kamerás térfigyelő rendszerrel, vagyonvédelmi berendezésekkel, úgyhogy folyamatos emberi jelenlétre a kútnál nem lesz szükség. Ez nem jelenti azonban azt, hogy a Mol Rt. szakemberei ne ellenőrizzék az itteni berendezéseket. A műszerekkel mért adatok a Mol diszpécserközpontjának számítógépén jelennek majd meg, és ha esetleg szükséges, onnan tudják leállítani a gyűjtőállomást.

A PetroHungaria Kft.-t a nyírségi kutatásokra hozta létre a brit Ascent Resources Plc, továbbá egy kanadai és egy svéd cég - magyar partnerekkel közösen. Mint azt Tóth Tamás, a PetroHungaria Kft. ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre elmondta: jelenleg az engedélyeztetés zajlik. Ha megkapták a papírokat, akkor Penészleken augusztus első felében megkezdődik a próbatermelés, amelynek során információkat szerezhetnek arról, mekkora gázkészlet található a föld alatt. Az eredmények birtokában a cégnek 180 nap áll majd rendelkezésére, hogy eldöntse, van-e akkora hozama a kútnak, hogy végleges használatbavételi engedélyt kérjen a működtetéséhez. A kutat - szerződés szerint - a Mol fogja üzemeltetni.

Megtudtuk: a fölgázkészletek utáni kutatásokat folytatják a Nyírségben, a román határ és Görbeháza közötti területen. Idényjelleggel ezeken helyi lakosokat is foglalkoztatnak majd.

A kőzúzalékból épített út
A kőzúzalékból épített út
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.