Biogyógyszergyár épül Debrecenben

Még az idén megkezdődhet a Richter Gedeon új, biotechnológiai termékek fejlesztésére és gyártására szolgáló üzemének építése a debreceni ipari parkban. A beruházás értéke 15 milliárd forint.

A gyógyszercég a megvalósításhoz közvetlen állami támogatást - készpénzt és adókedvezményt - kap a kormánytól, a cívisváros pedig kedvezményes árú telekkel és azzal támogatja az új gyár létrejöttét, hogy a befektető a helyi iparűzési adóból levonhatja például a kutatás-fejlesztéshez és a licenchez kapcsolódó tételeket. (Arról, hogy ez a gyakorlat jogszerű-e, egyelőre vita van az állam és a város között, Debrecen az Alkotmánybíróságon készül megvédeni igazát.) Az önkormányzat és a Debreceni Egyetem a szakképzés terén is szorosabbra fűzi együttműködését a Richterrel: erről várhatóan csütörtökön kötnek külön megállapodást. Az új gyár révén 110 új munkahely jön létre, ebből 85 Debrecenben.

Vérszemet kaptak a Genentech kisrészvényesei

A Genentech kisebbségi részvényesei keveslik azt a 43,7 milliárd dollárt, amit a cégben 55,9 százalékban tulajdonos svájci Roche gyógyszergyártó ajánlott a maradék részvénycsomagért. A világ második legnagyobb biotechnológiai vállalata nem véletlenül kapós: rákellenes gyógyszerei keresettek, s egyik új, engedélyezés alatt álló hatóanyaga is sikeresnek ígérkezik. A Roche még azelőtt szeretné teljesen birtokába venni a kaliforniai Genentechet, hogy az megkapja a hatósági engedélyt a szer forgalmazására. Ehhez azonban mélyebben kell a zsebébe nyúlnia: a többi tulajdonos ugyanis a részvényenkénti 89 dolláros ajánlat 100 dollár fölé emelését várja a Roche-tól. Az ajánlat korrekt és nagylelkű, de tárgyalni még lehet róla - jelezte Severin Schwan Roche-vezér. (K. B.)

A Richter a biotechnológia humán és állat-egészségügyi területén száll versenybe. Ez azt jelenti, hogy különböző élő szervezetek segítségével például inzulint, rákellenes antitesteket, krónikus reumás gyulladások elleni fehérjéket termelnek.

Bogsch Erik, a cég vezérigazgatója a gyárberuházás tegnapi bejelentésén elmondta: a 2012-es indulás után rovar- és emlőssejtek felhasználásával állítják elő a terápiás fehérjéket. Eleinte klinikai vizsgálathoz szükséges mintákat, 2014-től pedig a tervek szerint a piacon is megjelenő termékeket gyártanak. Erre alkalmas üzem egész Európában jelenleg mindössze kettő van. A Richternél (látva, hogy a biotechnológiai termékek forgalma például az USA piacán 2006-ban egy év alatt 17 százalékot növekedve elérte a hatvanmilliárd dollárt) tavaly döntöttek arról, hogy belépnek erre a területre, és nagyon magas hozzáadott szellemi értékű készítményekkel bővítik portfóliójukat. - Annak, aki a gyógyszeriparban sikeres, versenyképes akar maradni, jelen kell lennie a biotechnológiában - mondta Bogsch Erik.

Hogy mekkora az egyedi állami támogatás összege, az erről szóló szerződés megkötése után hatvan nappal lesz nyilvános. Bajnai Gordon gazdasági és fejlesztési miniszter felhívta a figyelmet: ez az eset is bizonyítja, hogy a kedvezmények nem csak külföldi cégek számára elérhetők. Már négy magyar vállalat jutott hasonlóhoz, és további néggyel jelenleg is folynak a tárgyalások.

Kósa Lajos, Debrecen polgármestere szerint az állam most épelméjű tulajdonosként viselkedik, hiszen a Richter negyedrészt állami tulajdonú cég, amely sok milliárd forint osztalékot fizet a költségvetésbe, ennek egy részét juttatja most vissza a kormány. "Etesd a birkát, ha nyírni akarod" - utalt a támogatásra a városvezető egy Mária Terézia-idézettel.

Debrecen a többi között az autópályának, jó közműellátottságának, a rendelkezésre álló szellemi háttérnek, valamint az egyetemnek köszönheti a befektetést.

A Richter több mint negyven éve alkalmaz biotechnológiai eljárásokat. Az elmúlt időszakban jelentős beruházásokat is végrehajtott: 2005-ben készült el mintegy ötszázmillió forintból egy kutatólaboratórium Magyarországon, 2007-ben pedig hetvenszázalékos tulajdonrésszel vegyes vállalatot alapított a hamburgi székhelyű Helm AG-vel. Az akvizíció értéke 22,9 millió euró volt. A cég májusban már benyújtotta a debreceni beruházásra vonatkozó, részletes környezetvédelmi, hatásvizsgálati és környezethasználati engedélyezési dokumentációt az illetékes környezetvédelmi felügyelőségnek, a tevékenységi engedélyre vonatkozó kérelmet pedig az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek (OGYI). (W. T. K.)

Kósa, Bogsch és Bajnai a beruházás bejelentésén
Kósa, Bogsch és Bajnai a beruházás bejelentésén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.