A Mol egy hónapon belül nyilvános vételi ajánlatot tesz a horvát INA nevű olajtársaság ama 30 százaléknyi tulajdonrészére, ami nem a saját, illetve a horvát kormány tulajdonában van. A Mol egy hónapon belül nyilvános vételi ajánlatot tesz a horvát INA nevű olajtársaság nyilvánosan forgalmazott részvényeire - deríthető ki a magyar olajtársaság tegnapi közleménye nyomán.
INA-szakadtáig küzd a Mol
A lépésre a cég feltehetőleg azért szánta el magát épp most, mert a vele mostanság igen rossz viszonyt ápoló osztrák versenytárs, az OMV a napokban - tegnap megismételve - egyfajta hasonló szándékról nyilatkozott. Elemzők szerint, bár az osztrákok nyilatkozata - a Moléval ellentétben - semmiféle további elkötelezettséget nem ró az OMV-re, a részvényár felverésére azért alkalmas volt. A Mol maga is azzal indokolja a közzétételt - melynek vállalását egy hónapon belül kötelessége teljesíteni -, hogy véget vessen az INA-val kapcsolatos "piaci spekulációknak".
A most bejelentett vételi szándék információink szerint - első látásra furcsa módon - nem a horvát kormány tulajdonában lévő 45 százalékos INA-pakett adott hányadának megszerzésére irányul. A Mol jelenleg 25 százalék plusz egy szavazatnyi INA-részvényt birtokol, és több éve szeretne ehhez hozzávásárolni. A horvát kormány viszont máig lebegteti annak lehetőségét, a sajátjából mikor és mennyi részvényt adna el szívesen. Egy hete Ivo Sanader horvát és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök dubrovniki találkozóján az hangzott el, hogy a horvát kormány parlamenti felhatalmazással Mol-részvényekért cserébe szívesen adna el részesedéséből az - ügyben komoly magyar diplomáciai támogatást magáénak tudó - Molnak. Sajtóhírek szerint 14 százalékról van szó.
A mostani bejelentés azonban a Mol és a horvát kormány kezében lévő csomagon kívüli, mintegy 30 százaléknyi INA-papírra vonatkozik. Mégpedig azért, mert a Mol és a horvát kormány között stratégiai megállapodás van érvényben: vagyis a horvát kormány az ajánlat szempontjából a Mollal együttműködő félnek minősül, amelyre így nem vonatkozhat egy "saját" ajánlat. A két irányító részvényesen kívüli papírokkal részint a tőzsdén kereskednek, részint pedig azok - egy ottani program folytán - háborús veteránok, illetve a Citibank kezében vannak. Ezért a Mol készpénzzel - és nem Mol-részvénnyel - fizetne. Ha a Mol a tőzsdei szabályok szerinti legalacsonyabb árajánlattal élne, és azt az összes megcélzott INA-tulajdonos elfogadná, akkor az a magyar olajcégnek számításaink szerint mintegy 200 milliárd forintjába kerülne.
A tőzsdei szabályok szerint az OMV - illetve más aspiráns - is bármikor tehet a jövőben nyilvános vételi ajánlatot. Ez elgondolkoztathatja az ottani INA-kisbefektetőket, és mindenképpen felverheti a papír árfolyamát. Ez pedig a horvát kormánynak is érdeke. Mostani lépésével a Mol is arra utal, hogy az INA-árfolyam további emelkedésére számít, mivel a legalacsonyabb vételi árat az elmúlt hónapok - mostaninál alacsonyabb - árfolyamából kell kiszámítani. Számításaink szerint a vételi ajánlat sikere esetén így a Mol akár több tízmilliárdot is megspórolhat.
A Molnál lapunknak a közleményen túl nem nyilatkoztak, így azt sem tudhattuk meg, hogy a tőzsdei átlaghoz képest körülbelül mekkora felárral tervezik a nyilvános vételi ajánlatot. Mindenesetre a Mol korábban többször is azért esett el vállalatfelvásárlásoktól, mert a versenytársaknál alacsonyabb árajánlattal élt, mondván, egy afeletti ajánlat már pazarlás lenne. Az egyre esélytelenebb Mol-felvásárlási törekvései miatt éppen búsulófélben lévő OMV megjelenése tehát ténylegesen belezavart a már-már biztosnak vélt újabb Mol-INA-ügyletbe. Ugyanakkor elemzők nem tartanák észszerűnek, ha a horvát fél lehetőséget teremtene arra, hogy a kutya-macska viszonyban lévő Mol és OMV egyaránt tulajdonrészt szerezzen az INA-ban. Ebből a szempontból a házon belül lévő Mol a nyerő. Ugyanakkor olyan pletykák is szárnyra kaptak, hogy a Mol és az OMV megállapodott volna: az OMV viheti az INA-t - a benne lévő Mol-részesedéssel együtt -, amiért cserébe a Mol visszavásárolhatja az OMV-nél lévő 20 százaléknyi Mol-részvényt, és mostantól elássák a csatabárdot. A Molnál tegnap lapunknak ezt a spekulációt határozottan cáfolták.
A tegnapi bejelentés előtt rövid időre mindkét papír tőzsdei forgalmazását felfüggesztették. Miután a kereskedés újraindult, a Mol árfolyama kis mértékben esett, az INA-é pedig nőtt.