A MOL ajánlatot tett az INA részvényeire

Indoklás nélkül függesztette fel részvényeinek kereskedését ma délelőtt a MOL. Kiderült, hogy a MOL nyilvános ajánlatot kíván tenni az INA közkézhányadában lévő részvényeire.

MOL nyilvános ajánlatot kíván tenni az INA közkézhányadában lévő részvényeire - közölte az olajtársaság, a BÉT honlapján, nem sokkal azután, hogy felfüggesztette részvényeinek kereskedését.  A közkézhányad 30 százalék az INA-ban.

A közlemény szerint, bár a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások még nem zárultak le, a MOL nyilvános ajánlatával meg kívánja erősíteni elkötelezettségét az INA-val való stratégiai partnerség iránt. A MOL szándékai szerint az INA részvényesei számára tisztességes és reális árat tartalmazó vételi ajánlatot tesz, világos helyzetet teremt az INA befektetői számára és véget vet a további spekulációknak, amelyek már jelentősen megzavarták a piacot és bizonyos szereplőkben hamis várakozásokat kelthettek.

A papírok kereskedését még délelőtt függesztették fel indoklás nélkül. Üzletkötők akkor azt valószínűsítették, hogy az INA-val kapcsolatos bejelentésre készül a MOL.  Mindeközben a horvát olajipari cég kereskedését is felfüggesztették. A papírok kereskedésének szüneteltetése előtt a Mol 18.800 forinton állt, ami 50 forinttal 0,27 százalékkal volt alacsonyabb mint pénteken záráskor.

Horvát lapértesülések szerint megbeszélések folynak arról, hogy a horvát kormány, amely 44,84 százalékot birtokol az INA-ból, átadna 14 százalékos INA-részvényt a MOL-nak, MOL-részvényekért cserébe. Ezzel a magyar olajtársaság részesedése 39 százalékra nőne az INA-ban, a horvát kormányé 30,84 százalékra csökkenne.

Az INA részvények iránt az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat is érdeklődik, sajtóértesülések szerint 26 százalékot akar vásárolni a horvát INA olajtársaságból.

A piacot meglepte a bejelentés

Bizonytalannak tartják a MOL árfolyamok rövid távú alakulását az MTI által megkérdezett elemzők és üzletkötők azt követően, hogy a Mol bejelentette, vételi ajánlatot kíván tenni a horvát olajipari cég, az INA közkézhányadban lévő, 30 százalék körüli részvényeire.

Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője szerint a MOL hosszabb távú árfolyam alakulását, az üzlet piaci megítélését nagyban befolyásolja majd a ma még nem ismert vételi ár. Hozzátette: akvizíciók bejelentésekor általában a vevő társaság részvényára csökken, így valószínű a MOL árfolyamának gyengülése is rövid távon. Hosszabb távon azonban, az üzleti döntést megalapozó szinergiák várhatóan pozitívan hatnak a MOL megítélésére. Sőre Balázs hozzátette, hogy a piacot kissé meglepte a bejelentés.

Tordai Péter, a KBC Securities elemzője összességében enyhe pozitív hatást vár a bejelentéstől. Elmondta, hogy a MOL-nak legalább az elmúlt három hónap súlyozott átlagárán, minimum 2.560 kunán kell vételi ajánlatot tenni, ami lényegesen alacsonyabb az elmúlt egy-két napi, 3.000 kunát is meghaladó árnál. A MOL ezzel a bejelentéssel korlátozza az INA-val kapcsolatos spekulációk árfelhajtó hatását - tette hozzá, de megemlítette azt is, hogy rengeteg még a nyitott kérdés.

A spekuláció bár gyengülhet, de meg nem szűnik - utalt az elemző arra, hogy az INA részvények iránt az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat is érdeklődik, sajtóértesülések szerint 26 százalékot akar vásárolni a horvát olajtársaságból.

Az OMV továbbra is érdekelt az INA privatizációjában

Az OMV azt követően is érdekelt a horvát INA privatizációjában, hogy a Mol bejelentette: ajánlatot kíván tenni a horvát cég közkézhányadban lévő részvényeire - közölte az OMV olaj- és gázipari társaság. Az OMV megerősítette, nem változtatott a Mol és az OMV összefogásának előnyeiről vallott álláspontján. Az OMV érdekelt abban, hogy meghívják az INA privatizációjába - hangsúlyozta az osztrák társaság közleménye.

Egy hónappal ezelőtt az osztrák Wirtschaftsblatt a Vecernji list értesülésére hivatkozva adta hírül, hogy az OMV megvenné a háborús veteránoknak az INA  csoportban lévő 7 százalékos részesedését. Az osztrák vállalat - amely már korábban is jelezte ezt a szándékát - levelet küldött a veteránok részvényeit kezelő alap igazgatójának, horvát miniszterelnök-helyettesnek, hogy az OMV kész a piaci árat készpénzben kifizetni a részesedésért. Az OMV szóvivője nem cáfolta, de nem is erősítette meg az értesülést.

A horvát kormány jelenleg 44,84 százalékot birtokol az INA-ban és szó van arról, hogy ebből 19 százaléknyit értékesít. A MOL-nak jeleneg  25 százalék plusz egy  INA részvénye van, amelyet 2003-ban vásárolta meg, 505 millió dollárért.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.