Elutasította a foglyul ejtett német hegymászók szabadon bocsátása fejében a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) által támasztott követeléseket a berlini kormány - erősítette meg tegnap Frank-Walter Steinmeier. A német külügyminiszter kijelentette, hogy a kormány nem enged a zsarolásnak, és követeli a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását.
Berlin nem alkudozik a kurd terroristákkal
Az 1984 óta a délkelet-törökországi kurd autonómiáért küzdő, betiltott PKK még csütörtökön arra szólította fel a német kormányt, hogy hagyjon fel a kurd néppel, illetve a Kurdisztáni Munkáspárttal szembeni "ellenséges politikájával". "Ne kezeljenek úgy minket, mintha ellenségek lennénk, különben nem engedjük szabadon a foglyokat!" - mondta a PKK szóvivője, Ahmed Danas az AP hírügynökségnek. Úgy tudni, a hegymászók jól vannak. Danas nem árulta el, hogy a túszokat iraki vagy törökországi területeken tartják-e fogva. A három német hegymászót öt PKK-fegyveres szerdán rabolta el a török-iráni határ közelében, az Araráton.
A német fővárosban meglehetős megdöbbenést okozott a túszejtés - jelentette az MTI. Annak közvetlen oka valószínűleg az, hogy a hatóságok néhány hete betiltották egy kurd televíziós adó, a Roj-TV sugárzását. Az Európa számos országában és az Egyesült Államokban is terroristaszervezetnek nyilvánított PKK tevékenységét 1993-ban Németországban is betiltották. A kilencvenes években a PKK rendszeresen ejtett foglyul turistákat, akik mind sértetlenül szabadultak. Németországban hozzávetőleg félmillió kurd él, becslések szerint közülük mintegy 11 500 számít a PKK hívének.
Eközben őrizetbe vett a török rendőrség egy férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő vezette az isztambuli amerikai konzulátus ellen szerdán elkövetett támadásban használt gépkocsit. A sofőr azonban azt mondta vallatóinak az AP szerint, hogy őt a furgon vezetésére bérelték fel, és fogalma sem volt arról, hogy utasai terrortámadást terveznek. Azért menekült el, mert féltette az életét, és később a családja vette rá, hogy feladja magát.
A rendőrség négy gyanúsítottat vallat, akiknek közük lehet az elkövetőkhöz. A kormány szerint az egyik fegyveres, Erkan Kargin, aki feltehetően a csoport vezetője volt, Afganisztánban is járt. Több tucat török iszlamista vett részt kiképzésen a közép-ázsiai országban. A török sajtó szerint az akciót a bosszú vezérelhette Abdul Fettah al-kaidás halála miatt, akit nemrég Afganisztánban talált el egy amerikai bomba. Fettah és Kargin ugyanabból a délkeleti Bitlis tartományból származik, mely évek óta a radikális iszlám melegágyának számít. Egy másik teória szerint a török al-Kaida-sejtek elleni akciókat akarták megbosszulni.
A szerdai támadás során életét vesztette három fegyveres és három török rendőr. A rendőrség szerint a fegyveresek kapcsolatban álltak az al-Kaida terrorszervezettel, de bizonyítékot nem találtak a kapcsolatra. Biztonságpolitikai elemzők azonban úgy vélekednek, hogy a támadás túl amatőr volt ahhoz, hogy az al-Kaidát lehessen sejteni mögötte.