Futóversenyekhez és rockkoncertekhez rendszeresen szolgál helyszínként a Brandenburgi kapu, Barack Obama esetleges itteni nyilvános fellépése azonban alaposan megosztja a német politikai élet szereplőit. Míg Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter a német-amerikai barátság ragyogó megnyilvánulását látja a demokrata elnökjelölt tervezett beszédében, addig Angela Merkel (CDU) kancellár "bizonyos idegenkedéssel" szemléli, hogy a nemzeti szimbólumot, a berlini fal leomlása óta a német egység jelképét tengerentúli kampánycélokra akarják felhasználni.
Obama a kapu előtt
- Egyetlen német kancellárjelöltnek sem jutna eszébe, hogy például Moszkvában, a Vörös téren beszéljen - mondta Berlinben egy kormányszóvivő. Obamát július 24-én várják Berlinbe. Az amerikai vendég egyetlen nyilvános fellépése a transzatlanti kapcsolatok megújításának nagy ívű beszéde lenne - mindehhez a hátteret az Amerikában is ismert, a tévés közvetítésekben szintén jól mutató Brandenburgi kapu szolgáltatná.
Német sajtóértesülések szerint Merkel azért is ellenzi az illinoisi szenátor fellépését, mert azt neki négyszemközt George W. Bush amerikai elnök szóvá tette a G8 tojakói csúcsán. Az egyoldalúság gyanúját Steinmeier külügyminiszter-alkancellár azzal igyekezett eloszlatni, hogy a Brandenburgi kapu a republikánus elnökjelölt John McCain előtt is nyitva állna, ha az arizonai szenátor rászánná magát egy európai útra. Érdekes módon Merkel véleményét a kereszténypártok soraiban többen nem osztják, a CDU/CSU több külpolitikai prominensének megszólalásaiból kiderült: Obama beszédét nem tartanák a német nemzeti jelképpel való visszaélésnek. Éppen ellenkezőleg, a fellépés a német országimázs szempontjából is hasznos lehetne.
Ich bin ein Berliner! - mondta híressé vált mondatát 1963. június 26-án John F. Kennedy Nyugat-Berlinben, a schönebergi kerületi városháza előtt.
A Brandenburgi kapunál eddig két amerikai elnök beszélt: a republikánus Ronald Reagan 1987-ben és a demokrata Bill Clinton 1994-ben.