Minőség-ellenőrzés a bíróságokon?

Ömlenek a bírálatok, és ezekre nem zsigerből kellene válaszolni, hanem célszerű meggyőződni azok valóságtartalmáról - jelentette ki tegnap a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, aki minőség-ellenőrzési rendszert szeretne kialakítani az igazságszolgáltatásban.

Európában mindenütt mérik a bírók tevékenységét, ám ma nálunk az igazságszolgáltatáson belül nincs olyan szervezeti egység, amely az ítéletek időszerűségét vagy színvonalát vizsgálná - hangsúlyozta egy tegnapi sajtóbeszélhetésen Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöki jogkörében eljáró elnökhelyettese. Ezért kezdeményezi, hogy az LB-n hozzanak létre két, a bíráktól független csoportot az ítéletek tartalmi elemzésére. Ez sziszifuszi munka, és sok pénzbe kerül, de a várható költségekről Kaposvári egyelőre nem beszélt.

A bíróságok 1989 óta - amikor az Igazságügyi Minisztérium jogosítványait megnyirbálták - gyakorlatilag minőség-ellenőrzés nélkül működnek - mondta Kaposvári. Ezen a helyzeten az Országos Igazságszolgáltatási Tanács 1997-es felállítása sem változtatott, mert a bírói döntéseket azóta sem értékelik. Egyre több viszont a kritika, mert gyakran előfordul, hogy hasonló ügyekben az egyes helyeken más-más ítéletet hoznak. Ennek szerinte az egyik oka az, hogy a fővárosban és a 19 megyében, illetve az öt ítélőtáblán egymástól eltérő gyakorlat alakulhatott ki. "Mintha huszonöt karmester vezényelne egyetlen zenekart" - minősítette a helyzetet.

Az elnökhelyettes nyitottabb bírósági szervezetet akar: a kollégiumi üléseken szívesen látnák a tudomány képviselőit, és felvennék a kapcsolatot civil szervezetekkel, például a jogvédőkkel. Kaposvári úgy látja, "ömlenek" a bírálatok, és ezekre nem zsigerből kellene válaszolni, hanem célszerű meggyőződni azok valóságtartalmáról. A nyitás célja, hogy meghallgassák a kritikát, majd annak alapján lépjenek fel a hibás gyakorlat ellen, mert csak így szerezhetik vissza a társadalom megkopott bizalmát.

Kérdésünkre az elnökhelyettes leszögezte: elsőként 2001-ben hívta fel a figyelmet az ítéletek jogszerűségével és időszerűségével, illetve a bírák magatartásával kapcsolatos problémákra. Egy országos értekezleten 2006 februárjában megint felvetette mindezt, ám csak annyit sikerült elérnie, hogy másfél évvel később két célvizsgálatot végezzenek. Ám meggyőződése szerint folyamatos kontrollra lenne szükség.

Kaposvári alig néhány napja vezeti az LB-t, miután az elnök mandátuma lejárt, és a parlament nem választotta meg az államfő főbírójelöltjét. Megbízatása az új elnök hivatalba lépéséig, de legfeljebb jövő áprilisig szól. Ezért kérdéses, hogy elképzeléseiből mit tud megvalósítani, ráadásul javaslatait kollégái egy része is fenntartásokkal fogadja.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.