Elkezdődött a főszezon, jönnek a vendégek - állapította meg Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes azon a sajtótájékoztatón, amelyen Tóth Gábor tábornok, Budapest rendőrfőkapitánya és Fekete László, a fővárosi turisztikai hivatal (BTH) ügyvezetője is részt vett. A téma természetesen az volt, ami ilyenkor szokás. Mit tesz a főváros, a rendőrség és a hivatal, hogy külföldi vendégeink hoszszabb-rövidebb itt-tartózkodás után elégedetten hagyják el Budapestet, ne keltsék rossz hírét, és ha tehetik, vissza is térjenek hozzánk.
Vigyáznak az idegenekre
A turizmus a városi élet legérzékenyebb barométere, mert bármi történjék, az idegenforgalom arra azonnal reagál. Ha jó hírt hall, rögtön felé fordul, ha pedig rosszat, úgy elfordul. Ezt a megállapítást is a főpolgármester-helyettes tette, emlékeztetve arra, hogy a két évvel ezelőtt történt zavargások után tíz százalékkal esett viszsza a főváros látogatottsága. Márpedig elemi érdekünk, hogy mindenki biztonságban érezze magát, hiszen - a BTH vezetője szerint - ma Budapesten minden nyolcadik embernek a turizmus adja a munkahelyét.
A rendőrség ezért minden évben alaposan felkészül a szezonra. Fokozott szolgálattal, megerősített közterületi jelenléttel, az idegenforgalmilag frekventált helyeken állandó megjelenéssel, folytonos aluljáróvizittel, diák tolmácsokkal és a fővárosba vezényelt hatszáz, frissen végzett rendőrrel próbál javítani az eredményein, amelyek eddig is jók voltak. Legalábbis a főkapitány szerint, aki elmondta, hogy tavaly az idegenforgalmi szezonban szervezett akciók eredményeképpen 11 százalékkal kevesebb bűncselekmény történt - vagy legalábbis jutott a hatóság tudomására -, mint egy évvel korábban. Az akciók során ötezer személyt és kétezer gépjárművet ellenőriztek, 525 bűnözőt fogtak el, és száz embert állítottak elő bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetése miatt. A bűnesetek száma az elmúlt évben is 100 ezer alatt maradt, de ebből csupán 1263-at követtek el külföldiek sérelmére, ami arányait tekintve nem túl magas szám, vagyis Budapest közbiztonság szempontjából kiállja a próbát bármelyik más európai nagyvárossal.
Ehhez persze az is kell, hogy az érintettek összefogjanak és áldozzanak az idegenforgalomra. A főváros évente 1,8 milliárd forintot fordít turizmusra, és százezrekkel támogatja a BRFK-t. Az idén is hangsúlyt fektetnek a tájékoztatásra, ezért 210 ezer példányban, öt nyelven nyomtatták ki azokat a szórólapokat, amelyekből kiderül, hogy mire érdemes figyelnie egy külföldinek, hogy később se kerülje el Budapestet jó nagy ívben. Ebben van mindenféle jó tanács, például, hogy megérkezéskor ne hagyják őrizetlenül csomagjaikat, az, hogy miként lehet bejutni a repülőtérről a városba, ott hogyan lehet parkolni, tömegközlekedni, taxizni, pénzt váltani, de arra is felhívják a külföldiek figyelmét, hogy óvakodjanak csinos hölgyek utcai invitálásától, mert az éttermekben és bárokban az ilyesmire jól rá lehet fizetni.
Fekete László elmondta azt is, hogy Budapest egyre népszerűbb város, mert a vendégszámból úgy tűnik, hogy London, Párizs, Róma és Madrid után felzárkózott az "ahová el kell látogatni" városok sorába. A legtöbb vendég az elmúlt három évben Angliából és Németországból érkezett, majd Olaszország és az Egyesült Államok következik Spanyolország és Franciaország előtt, de egyre többen jönnek Skandináviából és Oroszországból. Az előbbiből nem sokan, viszont aki jön, az sokat költ, Oroszország pedig ma már a kilencedik helyen áll a "küldő desztinációk" sorában. Prognózisuk szerint az idén 2,5-2,7 millió külföldi tölt el 6,2-6,3 millió vendégéjszakát Budapesten, és jó volna, ha ez így lenne és így is maradna.