Csak rájuk kell nézni?

Tegnap jelét adta a Fővárosi Bíróság, hogy honnan meríthetnek erőt a mindenkori magyar gárdák, a gárda pedig demonstrálta a bíróság előtt, hogy miért kellene feloszlatni. Jó ideig nem fogják. Addig, amíg például nem tisztázzák, hogy ki avatkozhat be a perbe, míg precízen el nem különítik a Magyar Gárda Egyesület, illetve mozgalom tevékenységi körét, és más, első ránézésre megítélhető kérdéseket.

Amíg tehát meg nem tesznek mindent, amit egy ilyen perben igenis meg kell tenni, s ami nálunk általában majd' egy emberöltőnyi időre elhúzódik. Ha valaki a jogkövető magatartás példáit szeretné számon kérni a politikán, a bíróságokra kevéssé számíthat. Úgy fest, távol tartják magukat attól, amit napi politikának neveznek. E tartózkodás jegyében még mindig nincs vége a kilencvenes évek közepén kezdődött Tocsik-ügynek, kötésig járunk Kulcsár Attila perében, bár már nem sokan emlékeznek rá, hogy miért is volt ez annyira kényes.

Most azt kellene eldönteni, hogy a Magyar Gárda Egyesület kulturális tevékenységgel és hagyományőrzéssel foglalkozik-e, mint alapító okirata ígéri, vagy az ezzel a névvel felsorakoztatott egyenruhás (szerintük egyenöltözetet viselő) emberek elrettentésképp odavonulnak mindenhová, ahol cigány erőfölényt feltételeznek - persze nem a nehezebb pesti kerületekbe, csak falvakba -, illetve támadnak minden mást, ami erre ingerli őket. Most például a velük azonos neműeket szerető embereket. A bíróság által feltett kérdésekre érdemben a gárda megadta a választ. Az első tárgyalási napon nem engedték be a tárgyalóterembe a cigány vezetőket, az újságírók többségét. A kulturális hagyományőrzésnek e formája eddig Magyarországon ismeretlen volt, így egy civil bírói testület, mondjuk esküdtszék, már nem lett volna zavarban, ha döntenie kell. Tegnap pedig végképp elrendezte volna magában az ügyet. Ugyanis formaruhába öltözött gárdisták ezúttal a bíróság előtti utca forgalmát blokkolták kulturális küldetésük teljesítése közben.

A hivatásos bíróság dolga azonban nehéz. Valóban tisztáznia kell, mi köze az ügyészség által feloszlatni kért egyesületnek a vonuló gárdistákhoz. Ítélet nem mondhatja azt, hogy "csak rájuk kell nézni". Csak: dolgozhatnának gyorsabban. Legközelebb szeptemberben lesz tárgyalás. Addig még egy sor gárda-akció. Félő, hogy a hétvégén, a meleg büszkeség napján is egy.

Tegnap még az Alkotmánybíróság is elbátortalaníthatta az ítélkező kollégákat. Két olyan jogszabályt is megsemmisített, amely a közviszonyok durvulását volt hivatva akadályozni. A törvények tisztasága fontosabb a napi izgatottságok csillapításánál - sugallja az AB. Ehhez tartják magukat az ítélkező bírák is.

A Jobbik vezetője, Vona Gábor közben a hideglelést hozza a hagyományos értékekhez szokott emberre, s nemcsak azzal, hogy megrendezik a hideg büszkeség napját, hanem például azzal a kijelentésével, amely szerint "az aberrált és homoszexuális felvonulókat nyugodtan nevezhetjük buziknak". És tényleg: nyugodtan nevezhetik.

Meglehet, a bíróság igaza is elfogadható, ha az ítélkezés tempója nem is. Minden mozdulatuk azt sugallja, szerintük inkább a közélet immunrendszere vesse ki magából azt a szervezetet, amely betegséggel fenyeget. Ez nekik csak a legvégső esetben dolguk. És mert ők ilyet nem mondhatnak, tegyük meg magunk: erről a Fidesz elnökségének kell döntenie, nem a Fővárosi Bíróságnak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.