A vajdasági magyarok részt vehetnek a szerb kormányban
A politikus közölte, hogy a VMSZ nem vállalta, hogy konkrét hatáskör és munkaterület nélküli miniszterelnök-helyettest delegáljon a megalakítandó belgrádi kormányba. Leszögezte, hogy a négy parlamenti képviselővel rendelkező legnagyobb délvidéki magyar párt támogatja a demokraták vezetésével létrejövő koalíciót, a kormányba azonban csak akkor lép be, ha delegáltjának tényleges feladatai és döntési lehetőségei lesznek.
Pásztor István cáfolta, hogy a VMSZ a nemzeti kisebbségek ügyeiért felelős miniszter tisztségére pályázik. "Feltétlen hívei vagyunk e minisztérium megalakításának, de szerintünk a vezetésével járó felelősséget nem valamelyik nemzeti kisebbség, hanem a többségi nemzet képviselőjének kell vállalnia" - jelentette ki.
A VMSZ elnöke - aki korábban már leszögezte, hogy pártja ragaszkodik a szabadkai polgármesteri és a vajdasági parlamenti elnöki tisztséghez - jelezte, hogy helyi szinten is megkezdték a tárgyalásokat a demokraták vezette koalícióval.
Ezek első fordulójával kapcsolatban a Beta hírügynökség úgy értesült, hogy a szabadkai polgármesteri tisztség dolgában komoly küzdelem várható. A városok első embereit - eltérően a korábbi gyakorlattól, amikor közvetlen szavazással a lakosság juttatta tisztségükbe őket - az önkormányzati testületek választják. Szabadkán a 67 fős testület 32 tagja Az európai Szabadkáért nevű, a demokraták vezette koalícióhoz tartozik, míg a VMSZ vezette Magyar Koalíciónak 21 városatyája van.
Sasa Vucinic, a Demokrata Párt helyi választmányának elnöke szerint az eddig magyar polgármester irányította városban csak arról lehet tárgyalni, hogy a Magyar Koalíció milyen formában marad meg koalíciós partnernek a helyi önkormányzat szintjén. Amennyiben nem születik megállapodás, a demokraták Szabadkán a vajdasági bunyevácok és a szocialisták egy-egy képviselőjével alkotnak 34 fős abszolút önkormányzati többséget.
Az abszolút többsége a demokrata koalíciónak eleve megvan a 120 tagú újvidéki parlamentben, ahová a Magyar Koalíciónak kilenc képviselője jutott be (nyolc a VMSZ, egy pedig a Vajdasági Magyar Demokrata Párt delegáltja).
Megfigyelők mindezek kapcsán emlékeztetnek rá, hogy a demokratáknak a különböző irányító testületekben élvezett többségük ellenére valamit adniuk kell a VMSZ-nek, mert a magyar párt négy képviselőjének támogatása nélkül nem lesz meg Belgrádban a demokrata parlamenti többség.
(MTI)