Másfél milliárdos programmal úgynevezett rezidencia-központtá alakítanák a pestszentlőrinci SÍN kulturális műhelyt annak működtetői, bár a pénz ehhez nem áll rendelkezésre, viszont szeretnének indulni az ősszel kiírandó "kreatív gazdaságfejlesztési" pályázaton. Eközben a főváros, ahonnan az üres gyárcsarnokot 15 évre bérbe kapták, egy utólag alkalmazott EU-jogszabály miatt szerződést bontott velük, bár erre az ötmillió forintos rezsitartozásuk is indokul szolgált.
SÍN: lesz tovább?
Mint arról többször hírt adtunk, 2006-ban a Kistext egykori gyárcsarnokában kezdte meg működését a SÍN Kulturális Központ. Egyrészt próba- és bemutatóhelyként üzemel alternatív produkciók számára, kőszínházon kívüli társulatoknak, táncszínházaknak, másrészt voltak itt kisebb fesztiválok, de műtermet bérelt benne néhány képzőművész is. Tavaly 45 előadást mutattak be ott, az idén már több mint nyolcvanat terveznek. A SÍN olyan kulturális gócpont lehetne az ilyesmivel nem nagyon jól ellátott Pestszentlőrincen, mint mondjuk a Trafó a Ferencvárosban. Ösztönzője egy ipari környék rehabilitációjának. Ha éppen a főváros is úgy gondolná.
A helyzet ugyanis az, mondja Lóky Tamás, a SÍN egyik kitalálója, hogy annak idején a főváros kulturális bizottsága támogatta az odakerülésüket, ám maga a hely a vállalkozási és vagyoni ügyosztály kezében van, ők kötik a szerződéseket. S most ők is bontották fel a tizenöt éves, kedvezményes bérletet, egy EU-jogszabály kötelező alkalmazása és közel ötmillió forintos rezsitartozás miatt. Lóky Tamás szerint ki tudják fizetni a szóban forgó összeget, de tudniuk kell, hogy van-e jövő. Végre tudják-e hajtani hosszú távú ütemtervüket? Vállalja-e őket saját intézményének a főváros? Vagy ha nem, s kedvezményes bérletük piaci alapú bérletté válik, megengedett lesz-e, hogy a SÍN területén maguk is folytassanak üzleti tevékenységet? Mert eddig nem volt az, ingyen dolgoztak két éven át, mondja Lóky.
Kirschner Péter, a kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes tanácsadója lapunknak elmondta, folynak a tárgyalások a SÍN megmentéséért, s valószínűnek látszik, hogy új feltételekkel szerződnek majd az üzemeltetőkkel, ami esetleg lehetővé teszi számukra piaci alapú bevételek megszerzését is, az eddigi adósságot pedig ebben az esetben hosszabb lejárattal törleszthetnék. Ebben szeretnénk együttműködni a XVIII. kerületi önkormányzattal is. Arra nincs fedezet, hogy a főváros saját intézményeként működtesse a SÍN-t, átvállalva ezzel a fenntartás költségeit. A Fővárosi Önkormányzat a független színházak esetében elsősorban egyes projekteket támogat, pályázati úton. A fenntartási és működési költségeket az OKM pályázatán nyerhetik el.