Az ír referendum kimenetele miatt valóságos válságtanácskozássá alakult át a visegrádi négyek miniszterelnökeinek tegnapi találkozója Prágában, amelyen részt vett Nicolas Sarkozy francia államfő is.
V4-csúcs az ír "nem" árnyékában
Prágából jelenti kiküldött tudósítónk, Kis Tibor
A lisszaboni szerződés sorsa miatti aggodalmak uralták a prágai V4-találkozót, amelyet eredetileg a cseh soros elnökség eredményeinek áttekintésére és a csütörtöki brüsszeli EU-csúcs előkészítésére kívánt felhasználni a cseh, a lengyel, a magyar és szlovák kormányfő. A megbeszélésekbe bekapcsolódott Nicolas Sarkozy, aki a francia-cseh stratégiai együtt működési szerződés aláírására érkezett a cseh fővárosba. (Az okmány célja azonos a nemrégiben megkötött magyar-francia egyezményével.)
A találkozót követő sajtótájékoztató egyértelművé tette, hogy a regionális együttműködési fórumban gyakorlatilag teljes a tanácstalanság az ír referendum nyomán kialakult helyzet következményeit illetően. Lényegében csak abban alakult ki közös álláspont, hogy a V4-es támogatást ígérnek az EU-csúcsszintű döntéshozói testületeinek abban, hogy mielőbb megoldást találjanak a kialakult válság elhárítására. A probléma megközelítése azonban már jelentősen eltér az egyes országokban. Gyurcsány Ferenc a maga részéről azt hangsúlyozta, hogy "nagyon nagy baj, ami történt", aminek valószínűleg az lesz a következménye, hogy az unió hónapokon, esetleg éveken át megint intézményi kérdésekkel fog foglalkozni, ennél fontosabb kérdések helyett. Gyurcsány ezek között említette az élelmiszerár-robbanást, az energetikát és a pénzpiacokat Robert Fico, szlovák miniszterelnök azt emelte ki, hogy a lisszaboni szerződéssel kapcsolatos gondok miatt halasztódhat a horvát EU-tagság, s ezt szomorúnak mondta. Donald Tusk lengyel miniszterelnök félőnek nevezte, hogy a dublini "nem" tovább rontja majd az EU hatékonyságát és ez kedvét szegi az uniós polgároknak. Ugyanakkor Tusk bízik abban, hogy a ratifikációs folyamat nem áll le, de szerinte az adott szituációban nem szabad feladni az "új megoldások lehetőségét". Tusk elmondta, hogy a jelekből ítélve Kaczynski elnök végül alá fogja írni a lengyel ratifikációs okmányokat.
Ezzel szemben Mirek Topolánek cseh kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy országában valójában már hónapokkal ezelőtt leállt a ratifikációs folyamat, miután az alkotmánybíróság elkezdte vizsgálni, nem áll-e ellentétben a liszszaboni szerzős a cseh alaptörvénnyel. Topolánek szerint ráadásul az ír referendum kimenetele ugyanolyan súlyú, mint az uniós alkotmány francia elutasítása volt.
Sarkozy azzal a kijelentéssel igyekezett csitítani a kedélyeket, hogy óvott az ír "nem" túlértékelésétől. Franciaország az unió jövendő soros elnökeként arra törekszik, hogy a ratifikációs procedúra folytatódjék, ugyanakkor párbeszédre van szükség az okmány elutasítóival. - Nagyon fontos, hogy megakadályozzuk a válság terjedését, vagy hogy szakadék keletkezzék a ratifikáló és az elutasító államok között - tette hozzá. Megjegyezte viszont, hogy az EU már egy évtizede mozdulatlan és intézményi reformokról vitatkozik. Ez megengedhetetlen, ezen változtatni kell - hangsúlyozta.
Mint az egyes delegációkhoz közel álló források tudni vélik, a miniszterelnökök és Sarkozy zártkörű tanácskozásán a francia elnök főleg szövetségeseket igyekezett találni a francia soros elnökség egy éve alatt tervezett lépésekhez. Állítólag azt is kijelentette a V4-ek előtt: kizártnak tartja, hogy a brüsszeli EU-csúcs leragad az intézményi válság mellett, és nem foglalkozik majd a benzin-, olaj- és az élelmiszerárak emelkedésével felmerülő problémákkal.
A szlovák várakozások ellenére Prágában végül is nem tárgyalt egymással Gyurcsány és Fico. Az egyik kávészünetben a pozsonyi kormány elnöke ugyan odalépett Gyurcsányhoz és felvetette neki, hogy a régóta halasztódó magyar-szlovák csúcs előtt a következő multilaterális találkozók alkalmat teremthetnek kétoldalú beszélgetésekhez, amelyek szerinte közelebb hozhatnák a hivatalos kormányfői megbeszéléseket. Arról azonban nem esett szó, mikor kerülhet sor újabb "kávészüneti beszélgetésre". Korábban a sajtótájékoztatón Fico azt mondta, hogy "bármikor és bárhol" hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni Gyurcsánnyal. A magyar kormányfő viszont azt hangsúlyozta, ilyen megbeszélésnek csak akkor van értelme, ha kétoldalú vitás kérdésekben előrelépés mutatkozik.