Kémbotrány: Volt-e szabadalmi oltalom?

A "négymilliárdos ipari kémügy" gyanúsítottjainak egyik védője azt állítja: nem voltak szabadalmi oltalom alatt álló titkok a lefoglalt laptopban. A sértett céget képviselő ügyvéd fenntartja, hogy szabadalmi és szerzői jogi oltalom alatt álló információkat, valamint üzleti titkokat akart a Diagon Kft. egyik volt dolgozója külföldre vinni. Egyesek szerint a piacokért folytatott harc áll az eset mögött.

Csütörtökön házkutatást tartottak a vámnyomozók a "négymilliárdos ipari kémkedésként" ismertté vált ügy sértettjénél, a Diagon Kft.-nél. Információink szerint a cég szervereiről töltöttek le adatokat annak bizonyítására, hogy az ügy két gyanúsítottja, a cég volt műszaki igazgatója és minőségügyi vezetője azt követően is kapcsolatot tartott és tárgyalt a Diagon orosz partnerével, miután házi őrizetbe kerültek.

Miként arról lapunk beszámolt, a vámőrség négymilliárd forintos szerzői és szomszédos jogok megsértésének gyanújával nyomoz az orvosi diagnosztikumokat gyártó és forgalmazó Diagon Kft. két volt vezetője ellen. A nyomozás eddigi - döntően a sértett cég feljelentésén alapuló - adatai szerint a Diagon két alkalmazottja már hónapokkal ezelőtt megkezdte a cég szabadalmi és szerzői jogi oltalom alatt álló fejlesztéseinek, üzleti titkainak, szerződéseinek és gyártástechnológiai leírásainak kimentését, majd év elején mindketten felmondtak.

A cég biztonsági szolgálata észlelte a nagymérvű adatmentést, később magánnyomozókat is felfogadtak, miután olyan információkat kaptak, hogy a távozóban lévő vezetők egy másik cég nevében tárgyalnak a Diagon orosz partnerével. A feljelentés szerint neki akarták átadni a Diagon titkait.

Zamecsnik Péter, a gyanúsítottak egyik védője szerint azonban a Diagonnak semmiféle szabadalmi vagy szerzői jogi oltalom alatt álló titkai nem voltak, ezt kérésére a Szabadalmi Hivatal írásban igazolta. Nem érti, hogy a vámnyomozók miért nem szerezték még be ezt a nyilatkozatot. Ugyanakkor Dezső Antal, a sértett cég jogi képviselője azt állítja: a Szabadalmi Hivatal dokumentumai igazolják ennek az ellenkezőjét. Zamecsnik szerint viszont a két gyanúsított saját szellemi termékét találták meg a saját laptopjukban.

Kiszivárgott hírek szerint a két gyanúsított közül valaki, a vámőrség május 22-i fellépése után is levelezett még a Diagon orosz partnerével. Névtelenséget kérő forrásaink szerint ezeket a leveleket keresték - és találták meg - a vámnyomozók a Diagon szerverén. A levelezés pedig e források szerint arról szólt, hogy miként lehetne tönkretenni a Diagon tulajdonosát, s ezzel új alapokra helyezni a gyanúsítottak és az orosz fél együttműködését. Egy nappal ezután az orosz fél szerződést bontott a Diagonnal.

- Nem tudok arról, hogy ilyen tartalmú levelezés lezajlott volna az orosz fél és ügyfeleim között - szögezte le Zamecsnik. - Ellenben azt tudom, hogy az orosz vállalkozás már jóval az előtt felbontotta a szerződést, hogy ez az állítólagos kémügy kirobbant volna.

Az ügyvéd szerint az orosz cég nem konkurense, hanem partnere a Diagonnak. Egyébként a hírbe hozott Litek egy óriásvállalat, s más forrásból kapott információnk szerint állítólag akkor romlott meg a felek viszonya, amikor a magyarok azt ígérték, hogy Moszkvában is létesítenek üzemet, s az unióban kötelező CE jellel ellátott laboratóriumi vegyszereket nem a Litek nevére jegyeztették be, hanem a sajátjukon. A Diagon szerveréről az ügy kirobbanása előtt jelentős mennyiségű adatfile-t továbbítottak egy másik diagnosztikai termékeket gyártó és forgalmazó cég számítógépeire. Amikor ez kiderült, a kérdéses adatállományt visszaszolgáltatták a Diagonnak, s állítólag törölték is azokat a szerverről. A Diagon képviselőinek azonban kétségei vannak efelől.

A magyar büntetőjog nem ismeri az ipari kémkedés fogalmát - mondta Dezső Antal. - Nincsenek kétségeim afelől, hogy az büntetendő cselekmény, ha a teljes körű titoktartást fogadott munkavállaló távozásával magával viszi a birtokában lévő információkat, azok esetleges felhasználásáról, eladásáról másokkal tárgyal.

Nagy N. Péter kommentárja: A laborüzlet titkai

Kis kémcső, nagy üzlet
Kis kémcső, nagy üzlet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.