Tanulságos interjút adott tegnap az MTV Nap-kelte című reggeli hírműsorában dr. Frenkl Róbert orvos, egyetemi tanár, a magyar sportélet "régi bútordarabja". Az apropó nélküli beszélgetésben a négy éve még a nemzeti doppingellenes tanácsot vezető szakember elmondta például, hogy az öt athéni magyar doppingvétségről "informálisan előzetesen is sokan tudtak", de utóbb a MOB vezetői csupán "szégyenletes esetek"-nek minősítették a gyalázatot, s egyikük sem merte kimondani: Annus, Fazekas és a többi lebukott sportoló doppingolt.
Szárazon tartott puskapor
Frenkl úgy véli, a helyzet a 2004-es játékok óta mindössze annyiban változott, hogy most már nem a fizikai, hanem a kémiai doppingolásra helyeződött a hangsúly. (A professzor - amint azt megtudhattuk - fizikai doppingnak azt nevezi, amikor a sportoló nem a saját vizeletét adja le mintaként, míg a kémiai doppingon a tiltott szerek más anyagokkal történő elfedését, ily módon azok kimutathatóságának megakadályozását érti.) A beszélgetésből kiderült, hogy az úgynevezett teljesítménysportokban (egyebek mellett az atlétikában, az úszásban, a kajak-kenuban, az evezésben, a kerékpározásban és a súlyemelésben) Frenkl meggyőződése szerint ma is világszerte általános a doppingolás. "Naivitás lenne azt gondolni, hogy ebben a tekintetben Magyarország kivételt jelent" - tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy a nemzetközi felmérések - a doppingszerek folyamatos fejlődése nyomán - azt mutatják: a 3 százalékos lebukási ráta valójában hozzávetőleg 30 százalékos "fertőzöttséget" jelent.
- Puskaporos hordón ülünk Peking előtt is - szögezte le a sejtelmes Frenkl Róbert, elismerve, hogy a magyar sportvezetés ezúttal minden tőle telhetőt megtesz egy újabb botránysorozat megelőzéséért, "azért, hogy ne legyen lebukás". "Lebukás vagy dopping ne legyen?" - kérdezett vissza a riporter. "Lebukás" - szólt a válasz, némi hezitálás után.
Súlyos szavak, összegezhetnénk, de megteszik ezt helyettünk a megszólítottak. Igaz, Elbert Gábor sportszakállamtitkár csak tömören kommentálja az elhangzottakat:
- A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség és a sportági szövetségek egyöntetű véleménye, hogy a magyar dopping-ellenőrzési rendszer a legfejlettebbek közé tartozik a világon. Athén óta mindent megtettünk annak érdekében, hogy ez a rendszer átlátható, a felelősségi viszony pedig tisztázott legyen.
Dr. Kamuti Jenő, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára bőbeszédűbb:
- Számomra érthetetlen a téma időzítése, éppen ezért szimplán hangulatkeltésnek tartom az interjúban elmondottakat. Frenkl doktor szavaiból a laikus sportkedvelők akár arra is következtethetnek, hogy Athénban valamiféle szervezett doppingbűnözés folyt. Ezt a MOB és a magam nevében is visszautasítom. Annál is inkább, mert 2004-ben a MOB orvosi bizottságának vezetőjeként dolgoztam, s ebbéli minőségemben elvártam volna mindazon kollégáimtól, akiknek tudomásuk volt doppingoló sportolókról, hogy jelentsék azt nekem. Adott esetben magától a nyilatkozótól is elvártam volna ezt.
Kamuti a jelenről festett - a múltnál nem sokkal vidámabb - képet is torznak tartja. Szerinte a Frenkl által említett, a lebukásra, illetve a fertőzöttségre vonatkozó arányszámok csupán feltételezéseken s nem bizonyított vizsgálatokon alapulnak. A főtitkár úgy véli, súlyos a professzor azon vádja is, amely arra utal, hogy az illetékesek mindössze a lebukástól, nem pedig a doppingolástól akarják visszatartani a versenyzőket.
- A MOB és az állami sportvezetés is mindent megtesz a megelőzés és a felvilágosítás érdekében. Valamennyi olimpikon négy kontrollon esik át a játékokig, új doppingellenes szabályzatot hoztunk létre, kemény szankciókat helyeztünk kilátásba, nyugodtan utazunk Pekingbe. A mi lelkiismeretünk tiszta, garantálni viszont semmit nem lehet.
A pekingi olimpia záróünnepségét augusztus 24-én tartják.