RMDSZ-sikerek a testvérharcban

Jó eredményeket ért el a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a vasárnapi romániai helyhatósági választásokon, de ugyanakkor Székelyföldön a Magyar Polgári Párt (MPP) hangsúlyos jelenlétével kell számolnia az önkormányzati testületekben.

Az országban leadott szavazatok kevesebb mint 50 százalékának összeszámolása után az RMDSZ az összes voks valamivel több mint 6, az MPP pedig 1,5 százalékát szerezte meg, ez azonban változhat a további szavazatszámlálás során.

A részleges eredmények szerint Székelyföldön az RMDSZ biztosan megszerezte Hargita és Kovászna megyei tanácselnöki tisztségét, kétharmados többséget szerzett a Hargita megyei tanácsban, s magáénak tudhatja Székelyudvarhely, Csíkszereda, Székelykeresztúr és Kovászna polgármesteri hivatalát. Második fordulóban kell azonban jelöltjeinek megküzdeniük az MPP-jelöltekkel Sepsiszentgyörgyön, Gyergyószentmiklóson és Baróton. A szövetség elvesztette viszont Kézdivásárhelyt, ahol a következő négy évben MPP-s polgármester vezeti majd a várost.

A vezető tisztségek esetében elért jó eredmények ellenére a szövetségnek erős MPP-s jelenlétre kell számítania több székelyföldi önkormányzatban. Ha Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen a helyi tanácsot az RMDSZ uralja, Gyergyószentmiklóson és Sepsiszentgyörgyön a testület MPP-többségű lesz.

Ha a magyar-magyar szembenállás a Székelyföldön nem is okozott jelentős magyar szavazatvesztést, Erdély más térségeiben ez bekövetkezett. Nagyváradon például Bíró Rozália RMDSZ-es polgármesterjelölt arról panaszkodott, hogy az MPP által elvitt voksok miatt sem ő maga nem került be a második fordulóba, sem pedig a szintén RMDSZ-es Kiss Sándor nem nyerte el a megyei tanácselnöki tisztséget.

Hasonló helyzet állott elő Kolozs megyében, ahol az MPP a megyei listán 1,7, a kolozsvári városi listán pedig két százalékot kapott. Az ötszázalékos bejutási küszöb okán a Szász Jenő vezette párt egyetlen képviselőt sem juttatott be az említett önkormányzati testületekbe, azt azonban elérte, hogy az elvont magyar szavazatok miatt az RMDSZ kevesebb tanácsossal rendelkezzen ezekben a tanácsokban.

Nem szolgálta az MPP szereplése a magyar képviselet maximálását Marosvásárhelyen sem, ahol Borbély László RMDSZ-es miniszternek nem sikerült elnyernie a polgármesterséget. A győztes itt harmadik alkalommal Dorin Florea lett a polgármester - a Borbély által benyújtott kéttucatnyi óvás szerint, csalással. Szintén nem sikerült megszereznie az RMDSZ-nek a Szilágy megyei tanácselnöki tisztséget, pedig jelöltje közel állott hozzá. Úgy tűnik azonban, hogy Maros megye és Szatmár megye élére is RMDSZ-es politikus kerül. Az RMDSZ-nek már az első fordulóban sikerült sok kisebb településen megszerezni a polgármesteri hivatalt - Maros megyében például 34, Kolozs megyében pedig 22 településen. Ez utóbbi eredmények a 2004-eseknél 10-15 százaléknyival jobbak.

A mérleget minden bizonynyal csak a következő napokban lehet majd elkészíteni, amikor valamennyi eredmény hivatalossá válik. Azt azonban máris tény, hogy az idei választásokon a korábbiaknál jóval kevesebb magyar jelent meg az urnáknál. Ez persze tegnap kölcsönös vádaskodásra is alkalmat szolgáltatott. Míg az RMDSZ politikusai azt hangoztatták, hogy lám, Orbán Viktor kampányolása és az MPP által meghirdetett "választás szabadsága" nem azt eredményezte, hogy több magyar gyakorolja szavazati jogát, hanem éppen ellenkezőleg, elriasztotta a magyarságot attól, hogy a magyar- magyar szembenállás közepette választásra kényszerüljön. Az MPP vezetői ezzel szemben azt hangoztatták, hogy az emberek féltek megjelenni az urnáknál, és az MPP-re szavazni.

Az országos szinten összesített, több mint 50 százalékos feldolgozottságú adatokból kiderült, hogy a választásokat a Szociáldemokrata Párt (SZDP) nyerte. Második a Traian Basescu államfő által támogatott Demokrata-Liberális Párt (D-LP) lett, a harmadik helyen pedig a Nemzeti liberális Párt (NLP) végzett. Az SZDP 16-18 megyei tanácselnököt ad majd, már az első fordulóban 520 polgármestere lett, és máris 6675 helyi tanácsosát ismerte el a központi választási iroda, s ezzel minden más pártot megelőzött.

Gémesi Ferenc (a MeH nemzetpolitikai ügyekben illetékes szakállamtitkára): A vajdasági választások után most a romániai voksolás is azt bizonyította: csődpolitika az az elképzelés, hogy a magyar belpolitikát és pártpolitikát exportálni lehet határon túli magyar közegbe. Ez a törekvés vasárnap is mérhetetlen károkat okozott az erdélyi magyarság számára, többletenergia viszont nem származott belőle magyar szempontból, miközben súlyos vereséget mért mindazokra, akiket e politika valójában támogatni próbált. Az eredmények ugyankkor igazolni látszik a kormány mérsékelt, a beavatkozástól tartózkodó nemzetpolitikájának helyességét. Hiszen azok az erdélyi magyar jelöltek szerepeltek jól, akik a romániai társadalmi-gazdasági folyamatokra igyekeztek kampányukban hitelesen reflektálni. Ha az erdélyi magyar- magyar konfrontáció hívei nem tanulnak a mostani voksolásból, annak igen súlyos következményei lehetnek az őszi parlamenti választásokon, hiszen az ottani magyarság politikai jelenléte erősen meggyengülhet.

Tabajdi Csaba (az MSZP EP-delegációjának vezetője): A romániai és szerbiai választások után kijelenthető: Erdélyben és a Vajdaságban egyaránt vesztett Orbán Viktor. A Fidesz-vezető különösen Erdélyben mindent megtett a magyar szavazók megosztásáért. Amennyiben ez a magyar-magyar szembenállás nem enyhül, ősszel megvalósul Traian Basescu román elnök célja, aki Orbán hathatós segítségével eléri majd, hogy a bukaresti parlamentben eljelentéktelenedik az erdélyi magyarságnak képviselete. Ami tragikus lenne.

Németh Zsolt (az Országgyűlés külügyi bizottságának a fideszes elnöke): Az eddigi eredmények alapján úgy tetszik, hogy a magyar szervezetek képviselői megőrizték, sőt megerősítették a pozícióikat az önkormányzatokban. Magasabb részvétel mellett még jobb eredményt is elérhettek volna. A helyhatósági választás a demokrácia sikere volt, hiszen most már a Szász Jenő nevével fémjelzett Magyar Polgári Párt is részt vehetett rajta. Az ősszel esedékes parlamenti választáson a sikeres eredmény elérése érdekében kellene egyfajta új egység.

RMDSZ vagy MPP - Székelyudvarhelyiek az urnák
RMDSZ vagy MPP - Székelyudvarhelyiek az urnák
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.