A köztársasági elnök tavaly október óta vezeti a politikusok népszerűségi rangsorát. Sólyom László megítélése továbbra is erősen függ a párthovatartozástól. A Fidesz táborában Orbán Viktor után ő a második (66 ponttal). Az MSZP-sek ugyan kedvezőbben értékelik őt az ellenzéki politikusoknál, de a 37-es pontszám alapvetően kritikus véleményeket takar.
A lista élén a helyzet változatlan
Tekintse meg infografikánkat>>>>
Orbán Viktor három hónapja áll a második helyen, pontszáma valamivel 50 pont alatti. Pártjának hívei töretlen bizalommal vannak iránta, 80 pontot kapott tőlük. A szocialisták viszont továbbra sincsenek kibékülve vele, mindössze 15 pontot adnak neki. Orbán a pártpreferenciájukban bizonytalanok körében sem népszerű, ott 32 pontot szerzett. Nem valószínű, hogy miatta lennének majd a Fidesz szavazói azok a választók, akik egykor az MSZP-t támogatták, most viszont nem voksolnának a kormánypártra. Ebben a csoportban mindössze 28 pontra értékelik.
Szili Katalin március óta harmadik a rangsorban. A házelnök a leginkább konszenzusosnak mondható személyiség, a pártszimpátiák az ő esetében befolyásolják legkevésbé a minősítést. Az MSZP szavazói 55, a fideszesek 42 ponttal fejezték ki véleményüket Sziliről. A pártválasztásukban bizonytalanok számára ő az első számú kedvenc, igaz, a pontszáma csupán közepes, 46.
Ritka, hogy egy politikusnak 4 ponttal emelkedjen a népszerűségi mutatója. Bajnai Gordon ennyit javított most megítélésén. A fejlesztési miniszter lakossági véleményezése tavaly nyári kinevezése óta szinte semmit nem változott, mindvégig 30 pont körül alakult. A mostani emelkedés alapvetően a vidéki városokban élőknek köszönhető, körükben ugyanis 7 ponttal lett nagyobb a rokonszenvmutatója.
A koalíciós pártok elnökei közül Gyurcsány Ferenc áll jobban, 5 ponttal megelőzi Kóka Jánost. A miniszterelnök előnye a társadalom majdnem minden csoportjában megfigyelhető, ez alól csak a fiatalok és az alacsony iskolázottságúak kivételek. Körükben mindkettejük azonos, 20 pontot ért el. Gyurcsány megítélése az MSZP-sek körében kedvezőtlenebb a múlt hónaphoz képest (akkor 75 pont, most 69 pont), ugyanakkor egyre növekvő szimpátia nyilvánul meg vele kapcsolatban a választáson a szocialistákat támogató, ma bizonytalanok közé tartozók körében. Közöttük két hónap alatt 35-ről 45-re emelkedett a rokonszenvmutatója.