A szerbiai demokraták az egyértelmű győztesei a vajdasági tartományi parlamenti választásnak, amely csalódást hozott a délvidéki magyar kisebbségnek - derül ki a vasárnapi szavazás adataiból.
Magyar csalódás a Vajdaságban
A Borisz Tadics fémjelezte Demokrata Párt által vezetett koalíció abszolút többséget szerzett az újvidéki törvényhozásban, ahová a magyar pártok az eddiginél kevesebb képviselőt tudtak bejuttatni. Ezek után kétséges, hogy betölthetik-e eddigi szerepüket a tartomány irányításában a magyarok, akiknek az eddigi 12 helyett csak 9 képviselőjük lesz az újvidéki parlamentben. A gyengébb szereplésben közrejátszott, hogy a magyarlakta vidékeken az első fordulóhoz képest kevesebben mentek szavazni, és elemzők szerint sok magyar végül Tadicsékra adta voksát. Az európai irányultságúnak tartott szerb Demokrata Párt 64 mandátumot nyert, tehát önmagában is többsége van a 120 tagú újvidéki törvényhozásban.
A vajdasági képviselők felét listáról (onnan öt magyar jelölt jutott be), felét pedig egyéni indulók közül választották. Közülük azonban csak négy magyar jelölt győzött vasárnap.
A korábbi derűlátásra az adott okot, hogy a Magyar Koalíció jelöltjei az első fordulóban sok helyen több szavazatot kaptak, mint ellenfeleik. Az összefogás erejében is sokan bíztak, és ugyanígy jó néhányan mozgósító erejűnek vélték, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a közelmúltban személyesen kampányolt a Vajdaságban. Mindennek ellenére olyan jelentős magyar lakossággal rendelkező településeken is alulmaradtak a magyar jelöltek a versenyben, mint Zenta, Ada, Kishegyes vagy Csóka.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a gyengébb szereplés ódiumát Tadicsék "félelemkeltésen alapuló propagandájára" hárította. Ágoston András, a vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke a szavazás után azt hangsúlyozta, hogy az eredménytől függetlenül folytatni kell a küzdelmet az autonómiáért. Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus közösségének elnöke súlyos csalódásnak nevezte a szavazás kimenetelét, és úgy fogalmazott, hogy a vajdasági magyarok "nem úgy szavaztak, ahogy az érdekeik diktálták".
Közben a szerb sajtóban tovább folyik a találgatás: milyen jellegű koalíció kerül hatalomra Szerbiában. Egyes lapok tudni vélik, hogy a mérleg nyelvévé vált, a milosevicsi örökségtől szabadulni igyekvő szocialisták nem hivatalos megbeszéléseik eredményeként egyre közelednek Tadicsékhoz. Ezért csökken annak az esélye, hogy a radikálisokat és a nacionalistákat segítsék hatalomra.