Az MSZP minden párttal szemben áll a Tibet-határozat miatt
"Mi mindent megteszünk, hogy megállítsuk, azokon a határokon belül, amelyet megenged a parlamenti működés" - mondta Szabó Vilmos, hozzátéve, hogy kedden már módosító indítványt nyújtott be a kérdésben.
A határozattervezet négy párt szavazatával került a parlament elé. Az MSZP azért nem tudja támogatni a javaslatot, mert ütközik az "egy Kína" elvével és Magyarország nemzeti érdekeivel. A szocialistáknak az időzítéssel is voltak problémái: egyrészt már elindultak a tárgyalások a dalai láma és a kínai vezetés között, másrészt a földrengés miatti nemzeti gyász idején tisztelettel kell lenni Kínára - hangsúlyozta a politikus.
A szocialisták nem Szili Katalin jövő heti kínai útja miatt szeretnék elhalasztani a határozati javaslat tárgyalását és elfogadását - tette hozzá az MTI kérdésére.
Az MSZP szeretné meggyőzni a többi pártot is, hogy állítsák meg és halasszák későbbre a Tibetről szóló határozati javaslat tárgyalását. Az öt párt szerdán a Külügyminisztériummal egyeztet a tibeti kérdésről - mondta Szabó Vilmos. Az MSZP és a kormány aggodalommal figyelte a tibeti tragédiát. Egyértelműen azt vallják, hogy tartózkodnia kell az erőszaktól mindkét félnek, az emberi és kisebbségi jogokat tiszteletben kell tartani. A szocialisták támogatják a tibeti kérdés békés rendezését, valamint a kínai vezetés és a dalai láma közötti tárgyalásokat. Emellett ellenzik az olimpia átpolitizálását - tette hozzá.
Az MTI azon kérdésére, hogy pusztán egy természeti csapás miatt másként kell-e tekinteni a kínai vezetés politikai döntéseire, Szabó Vilmos elmondta: nem kell felülvizsgálni a korábbi álláspontokat, de át kell tekinteni, hogy hogyan lehet valóban elérni a célokat.
A politikus hozzátette: nincs információja arról, hogy bármelyik vezető szocialista politikus részt venne a pekingi olimpia nyitóceremóniáján, vagy zárórendezvényén.
A Fidesz szerint vállalhatatlan az MSZP-s javaslat Tibet ügyében. "Nincs vita a pártok között a magyar-kínai együttműködés fontosságát illetően. A módosító javaslat azonban támogathatatlan, mert az eredeti javaslat lényegi üzenetét változtatja meg. Kiveszi a javaslatból a kínai legfelső politikai vezetés felelősségét az emberi jogok tiszteletben tartását illetően - különösen is Tibet vonatkozásában -, és egyáltalán nem kezeli emberi jogi problémaként a tibeti eseményeket" - írta Balog Zoltán fideszes képviselő MTI-hez eljuttatott közleményében.
A politikus rámutatott: a magyar kormány az elmúlt három évben még soha nem tartotta időszerűnek a megszólalást Tibet ügyében. Szabó Vilmos módosító javaslata a kormány jelenlegi, Tibet ügyében megnyilvánuló semmittevő magatartásához dob mentőövet - tette hozzá.
Balog Zoltán szerint akkor, amikor Magyarország hivatalosan támogatja a határon túl élő magyarok autonómiatörekvéseit, kötelesség kiállni más népek hasonlóan jogos autonómiatörekvései mellett. A tibeti kérdéstől függetlenül a Fidesz is fejet hajt a kínai földrengés áldozatainak emléke előtt, együttérez a túlélőkkel - húzta alá Balog Zoltán.
A Tibetről szóló határozati javaslatot Balog Zoltán mellett Fodor Gábor (SZDSZ), Herényi Károly (MDF), Semjén Zsolt (KDNP) jegyzi. A dokumentumban az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogoknak és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a dalai láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról. Az Országgyűlés kedden kezdte meg a javaslat általános vitáját.
(MTI)